Հայ ժողովուրդն աշխարհում մշակութային մի հուշարձան  է:
Հուլիսի 10-ին տեղի ունեցավ Սփյուռքի նախարարության հայրենաճանաչության «Արի տուն-2017» ծրագրի 4-րդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեց 156 պատանի և աղջիկ՝ աշխարհի 14 երկրից (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Վրաստան, Իրաք, Սիրիա, ԱՄՆ, Կանադա, Բելգիա, Հունաստան, Ֆրանսիա, Չեխիա, Շվեդիա, Ավստրալիա) և Հյուսիսային Կովկասի տարածաշրջանից:
«Հայրեն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ արդեն հաջորդ օրը՝ հուլիսի 11-ին, Երևանի Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցում մեկնարկեց «Արի տուն-2017» ծրագրի չորրորդ փուլի Հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացը: Բացման արարողությանը երաժշտության հնչյունների ներքո ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը՝ ներկայացնելով այս փուլի մասնակից արիտունցիներին:
Սիրվարդ Համբարյանի ողջույնի խոսքից հետո մեկնարկեց  Հայոց լեզվի ուսուցման հնգօրյա դասընթացը: Տարբեր երկրներից ժամանած երեխաները՝ ուսուցիչներ՝ Շողիկ  Փահլևանյանի, Լուսինե Հայրիյանի, Նարինե Գևորգյանի, Մաքրուհի  Գևորգյանի, Գայանե  Բարսեղյանի, Լենա Թաթոսյանի, Աիդա Օհանյանի, Սեռա  Շահինյանի, Գայանե  Բաբլոյանի համբերատար ու ազգանվեր աշխատանքի շնորհիվ՝ սովորեցին հայերեն գրել, կարդալ, ծանոթացան հայ մշակույթին, պատմությանն ու հայի ոգուն:
Հնգօրյա դասընթացը եզրափակվեց փոքրիկ ցերեկույթով, որի ընթացքում հնչեց ոսկեղենիկ մայրենին հայերենով երբևէ չխոսող երեխաների շուրթերից: Հայաստանի հիմնից, Տերունական աղոթքից հետո հնչեց Վազգեն Առաջին կաթողիկոսի խոսքը, առաջին անգամ հայոց այբուբենը հնչեց աղոթքի տեսքով: Ինչպես միշտ, արիտունցիները ներկայացրին իրենց տպավորությունները շարադրություններով, իսկ ցերեկույթին ցուցադրեցին նաև իրենց պատրաստած պաստառները՝ Հայաստանի  և  «Արի տուն» ծրագրի վերաբերյալ: Դասընթացը եզրափակվեց հայկական երգ ու պարով:
«Արի տուն» ծրագրի ուսուցչական կազմի և իր անունից բարի ճանապարհ  և  ազգապահպան գործունեություն մաղթեց Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցի տնօրեն Անահիտ Խեչումյանը՝ նշելով, որ տաղանդաշատ հային ստեղծագործելու մղող ուժը ամենուրեք հայկական ոգին է:

Armenian was spoken by children having never spoken Armenian-2017 “Ari Tun”
July 10th marked the launch of the 4th stage of the 2017 “Ari Tun” Program of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia for homeland recognition, gathering 156 young Armenians from 14 countries, including Russia, Ukraine, Belarus, Georgia, Iraq, Syria, the USA, Canada, Belgium, Greece, France, the Czech Republic, Sweden and Australia and from the North Caucasus region.
According to Hayern Aysor, on July 11, the Armenian Language Course for the fourth stage was launched at Yeghishe Charents School in Yerevan. During the opening ceremony, Head of the Division for Scientific and Educational Programs of the Department of All-Armenian Programs at the RA Ministry of Diaspora Sirvard Hambaryan delivered her welcoming remarks and introduced the participants of the fourth stage to the sounds of music playing at the school.
Hambaryan’s welcoming remarks were followed by the launch of the five-day Armenian Language Course. The young Armenians learned how to read and write in Armenian, were introduced to Armenian culture, history and the spirit of the Armenians thanks to the patience and pro-national efforts of the teachers, including Shoghik Pahlevanyan, Lusine Hayriyan, Narine Gevorgyan, Makruhi Gevorgyan, Gaiane Barseghyan, Lena Tatosyan, Aida Ohanya, Sarah Shahinyan and Gaiane Babloyan.
The five-day course ended with a short event during which the young Armenians, who had never spoken Armenian, recited in their native language. After the Armenian national anthem and the Lord’s Prayer, the participants listened to the words of Catholicos Vazgen I, and the Armenian alphabet was pronounced as a prayer for the first time. As always, the participants shared their impressions in essays and displayed their posters devoted to Armenia and the “Ari Tun” Program. The course ended with performances of Armenian songs and dances.
On behalf of the teaching staff and herself, Director of Yeghishe Charents School Anahit Khechumyan wished the participants success, stating that the spirit of the Armenian nation is what pushes talented Armenians to create.