Հայ ժողովուրդն աշխարհում մշակութային մի հուշարձան  է:
Հուլիսի 10-ին տեղի ունեցավ Սփյուռքի նախարարության հայրենաճանաչության «Արի տուն-2017» ծրագրի 4-րդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեց 156 պատանի և աղջիկ՝ աշխարհի 14 երկրից (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Վրաստան, Իրաք, Սիրիա, ԱՄՆ, Կանադա, Բելգիա, Հունաստան, Ֆրանսիա, Չեխիա, Շվեդիա, Ավստրալիա) և Հյուսիսային Կովկասի տարածաշրջանից:
«Հայրեն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ արդեն հաջորդ օրը՝ հուլիսի 11-ին, Երևանի Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցում մեկնարկեց «Արի տուն-2017» ծրագրի չորրորդ փուլի Հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացը: Բացման արարողությանը երաժշտության հնչյունների ներքո ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը՝ ներկայացնելով այս փուլի մասնակից արիտունցիներին:
Սիրվարդ Համբարյանի ողջույնի խոսքից հետո մեկնարկեց  Հայոց լեզվի ուսուցման հնգօրյա դասընթացը: Տարբեր երկրներից ժամանած երեխաները՝ ուսուցիչներ՝ Շողիկ  Փահլևանյանի, Լուսինե Հայրիյանի, Նարինե Գևորգյանի, Մաքրուհի  Գևորգյանի, Գայանե  Բարսեղյանի, Լենա Թաթոսյանի, Աիդա Օհանյանի, Սեռա  Շահինյանի, Գայանե  Բաբլոյանի համբերատար ու ազգանվեր աշխատանքի շնորհիվ՝ սովորեցին հայերեն գրել, կարդալ, ծանոթացան հայ մշակույթին, պատմությանն ու հայի ոգուն:
Հնգօրյա դասընթացը եզրափակվեց փոքրիկ ցերեկույթով, որի ընթացքում հնչեց ոսկեղենիկ մայրենին հայերենով երբևէ չխոսող երեխաների շուրթերից: Հայաստանի հիմնից, Տերունական աղոթքից հետո հնչեց Վազգեն Առաջին կաթողիկոսի խոսքը, առաջին անգամ հայոց այբուբենը հնչեց աղոթքի տեսքով: Ինչպես միշտ, արիտունցիները ներկայացրին իրենց տպավորությունները շարադրություններով, իսկ ցերեկույթին ցուցադրեցին նաև իրենց պատրաստած պաստառները՝ Հայաստանի  և  «Արի տուն» ծրագրի վերաբերյալ: Դասընթացը եզրափակվեց հայկական երգ ու պարով:
«Արի տուն» ծրագրի ուսուցչական կազմի և իր անունից բարի ճանապարհ  և  ազգապահպան գործունեություն մաղթեց Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցի տնօրեն Անահիտ Խեչումյանը՝ նշելով, որ տաղանդաշատ հային ստեղծագործելու մղող ուժը ամենուրեք հայկական ոգին է:

Армянский народ – культурный памятник в мире.
Десятого июля состоялась торжественная церемония  открытия 4-го этапа программы познания Родины «Ари тун-2017» Министерства Диаспоры, в котором участвуют 156 юношей и девушек из 14 стран (Россия, Украина, Беларусь, Грузия, Ирак, Сирия, США, Канада, Бельгия, Греция, Франция, Чехия, Швеция, Австралия), а также региона Северного  Кавказа.
Как передает «Армяне сегодня», уже на следующий день, 11июля в Ереванской школе имени Егише Чаренца ст артовали курсы обучения армянскому языку участников четвертого этапа программы «Ари тун-2017». На церемонии открытия со вступительной речью выступила начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ Министерства Сирвард Амбарян, представившая аритунцев – участников  этого этапа.
Затем стартовали пятидневные курсы армянского языка. Прибывшие из разных стран дети благодаря преданной работе педагогов Шогик Пайлеванян, Лусине Айриян, Нарине Геворгян, Гаяне Барсегян, Лены Татосян, Аиды Оганян, Серы Шагинян, Гаяне Баблоян научились читать и писать на армянском, познакомились с армянской историей, культурой, духом армянина.
Пятидневные курсы завершились небольшим утренником, на котором  золотая родная речь звучала в устах детей, никогда не говоривших на армянском.
После Гимна Армении и молитвы Терунакан зазвучали слова католикоса Вазгена I, впервые армянский алфавит прозвучал в виде молитвы. По сложившейся традиции, аритунцы изложили свои впечатления в виде сочинений, а на утреннике продемонстрировали подготовленные ими плакаты об Армении и программе «Ари тун». Курс завершился армянскими песнями и танцами.
От имени преподавательского состава программы «Ари тун» и своего лично доброго пути и патриотической деятельности пожелала директор школы им. Егише Чаренца Анаит Хечумян, отметившая, что движущей силой созидания талантливого армянина везде и всюду является армянский дух.