«Այբ»-ը՝ սփյուռքի ուշադրության կենտրոնում. Հայաստան-Սփյուռք համաժողով
Սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամը մասնակցեց Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակում կայացած ցուցահանդեսին:
Սփյուռքից ժամանած հյուրերին մեծապես գրավել էր «Այբ»-ի փոխգործուն տաղավարը, ուր երկու օր շարունակ իսկական եռուզեռ էր. «Այբ»-ի սաները ցուցադրում էին հետաքրքիր փորձեր քիմիա, ֆիզիկա, կենսաբանություն առարկաներից և ռոբոտաշինության խմբակի պատրաստած անօդաչու թռչող սարքը: «Այբ»-ի պատանի նկարչուհիներն առաջարկում էին հյուրերին դառնալ իրենց ճեպանկարների հերոսները: Իսկ մեկ այլ անկյունում հյուրերը փորձում էին լուծել մաթեմատիկական գլուխկոտրուկ:
«Այբ» դպրոցի «Այբար» պարախումբն իր կատարումներով լցրել էր ողջ համալիրը ազգային ոգով, միավորել և ոգևորել ներկաներին:
Երկօրյա ցուցահանդեսի ընթացքում «Այբ» կրթական հիմնադրամի տասնամյա գործունեությանը ծանոթացան բազմաթիվ հայեր աշխարհի գրեթե բոլոր ծայրերից՝ Ավստրալիայից մինչև Կանադա: Մեր նոր կապերը խոստանում են լինել բեղմնավոր:

«Айб» – в центре внимания Диаспоры
17 и 18 сентября Образовательный фонд «Айб» принял участие в выставке, проходящей в рамках 6-й Всеармянской конференции Армения-Диаспора. Гостей, прибывшим из Диаспоры, привлекал интерактивный павильон «Айб», где в течение двух дней школьники «Айб» представляли интересные эксперименты по предметам физики, химии, биологии и беспилотный летающий дрон, спроектированный командой роботостроения. Юные художницы «Айб» предлагали гостям стать героями их эскизов. А в другом уголке нашего павильона, гости пытались решить математическую головоломку.
Школьная танцевальная группа «АйБАр» своим исполнением национальных танцев заразила весь комплекс национальным духом, объединив и вдохновив всех присутствующих.
В течение двухдневной выставки о 10-летней деятельности Образовательного фонда «Айб» узнали многочисленные армяне почти со всех уголков мира – от Австралии до Канады. Надеемся, наши новые многообещающие связи будут плодотворными.