«Այբ»-ը՝ սփյուռքի ուշադրության կենտրոնում. Հայաստան-Սփյուռք համաժողով
Սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամը մասնակցեց Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակում կայացած ցուցահանդեսին:
Սփյուռքից ժամանած հյուրերին մեծապես գրավել էր «Այբ»-ի փոխգործուն տաղավարը, ուր երկու օր շարունակ իսկական եռուզեռ էր. «Այբ»-ի սաները ցուցադրում էին հետաքրքիր փորձեր քիմիա, ֆիզիկա, կենսաբանություն առարկաներից և ռոբոտաշինության խմբակի պատրաստած անօդաչու թռչող սարքը: «Այբ»-ի պատանի նկարչուհիներն առաջարկում էին հյուրերին դառնալ իրենց ճեպանկարների հերոսները: Իսկ մեկ այլ անկյունում հյուրերը փորձում էին լուծել մաթեմատիկական գլուխկոտրուկ:
«Այբ» դպրոցի «Այբար» պարախումբն իր կատարումներով լցրել էր ողջ համալիրը ազգային ոգով, միավորել և ոգևորել ներկաներին:
Երկօրյա ցուցահանդեսի ընթացքում «Այբ» կրթական հիմնադրամի տասնամյա գործունեությանը ծանոթացան բազմաթիվ հայեր աշխարհի գրեթե բոլոր ծայրերից՝ Ավստրալիայից մինչև Կանադա: Մեր նոր կապերը խոստանում են լինել բեղմնավոր:

Ayb in the spotlight of Diaspora
The Ayb Educational Foundation took part in the exhibition organized in the scope of the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference.
The guests from Diaspora were greatly attracted by Ayb's interactive pavilion where Ayb students demonstrated exciting experiments on chemistry, physics, biology, and a drone made by Ayb robotics club. Ayb's young painters offered guests to become heroes of their sketches. In another corner, the guests were trying to solve mathematical puzzles.
Ayb School’s Aybar dance group’s performances united and inspired the audience and raised the national spirit.
During the two-day Pan-Armenian Conference, lots of people from all over the world, from Australia to Canada, got acquainted with the Ayb Educational Foundation's ten-year activity. Our new connections promise to be productive.