«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն ունի լուրջ մրցակցային առավելություններ թե´ տարածաշրջանում, թե´ այլ երկրների համեմատ». ՀՀ վարչապետը մասնակցել է «ԱրմԹեք 2017» գլոբալ համաժողովի բացմանը
Սեպտեմբերի 27, 2017
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի 10-րդ՝ «ԱրմԹեք 2017» գլոբալ համաժողովի բացմանը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է, որ ամենամյա այս միջոցառումը կարևոր հարթակ է ոլորտի ձեռքբերումների ներկայացման, նոր գործարար և ներդրումային հնարավորությունների հայտնաբերման, համագործակցության խթանման և փորձի փոխանակման համար:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, առաջնորդվելով տնտեսության մրցունակության բարձրացման և շարունակական տնտեսական աճի ապահովման հրամայականներով, կարևորում է այս ոլորտը, կարևորում է գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսություն կառուցելու անհրաժեշտությունը: Պետք է նշենք, որ վերջին տարիներին Հայաստանն արձանագրել է զգալի առաջընթաց տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում և ունի բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալներն ու ներուժը՝ դառնալու տարածաշրջանային կենտրոն և կարևոր դերակատար: 2008-2016 թթ. ընթացքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գրանցվել է տարեկան միջինը 20-22 տոկոս աճ, ինչը պայմանավորված է նաև ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությամբ: Բայց դա մեզ պետք է չհանգստացնի, դա այս ոլորտի գագաթնակետը չէ, և աճի տեմպերը, իմ պատկերացմամբ, կարող են լինել շատ ավելի բարձր», - իր ելույթում ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետի խոսքով՝ ներկայում ՀՀ կառավարության կողմից մասնավոր հատվածի հետ համատեղ հաջողությամբ իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք ուղղված են տեխնոլոգիական ձեռներեցության խթանմանը, արտահանման և ներդրումների ծավալների ավելացմանը, վերազգային կազմակերպությունների ներգրավմանը, ոլորտի տարածքային համաչափ զարգացմանը, որակյալ տեխնոլոգիական մասնագետների պատրաստմանն ու կրթական կարողությունների հզորացմանը, ինչն իր հերթին խթանում է համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզի վրա Հայաստանի կայուն դիրքավորումը: «Հատկանշական է համագործակցությունը վերազգային ընկերությունների հետ: Այսօր Հայաստանում գործում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի այնպիսի առաջատար անդրազգային ընկերություններ, ինչպիսիք են` «Սինոփսիս», «Մենթոր Գրաֆիքս», «Նեյշնլ Ինսթրումենթս», «Մայքրոսոֆթ», «Վի Էմ Ուեր», «Դ-Լինկ», «Օրաքլ», «Սիսկո» և այլ ընկերություններ: «Մայքրոսոֆթ» և «ԱյԲիԷմ» ընկերության հետ համատեղ Հայաստանում հիմնվել ու ներկայում հաջողությամբ գործում են «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնը և Նորարարական լուծումների ու տեխնոլոգիաների կենտրոնը: Ոլորտի զարգացմանը նոր թափ հաղորդելու և նոր ընկերությունների ու աշխատատեղերի ստեղծումը խթանելու նպատակով ոլորտի նոր ստեղծվող, սկսնակ տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրվում են հարկային արտոնություններ: Արդյունքում, վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ոլորտում տարեկան ստեղծվում է շուրջ 100 ընկերություն։ Կարծում եմ, որ մենք այստեղ նույնպես աճի տեղ ունենք», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության կարևոր խնդիրներից է նաև տեխնոլոգիական ոլորտի որակյալ կադրերի պատրաստումն ու վերապատրաստումը: Վերջին տարիներին հիմնվել են մի շարք ուսումնական կենտրոններ և լաբորատորիաներ, այդ թվում` Հայկական ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաները (ANEL), «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության ուսումնական դեպարտամենտը, Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը և այլն: Ուշադրության կենտրոնում է գտնվում նաև ոլորտի տարածքային համաչափ զարգացումը, ինչի ապացույցն են գործող Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնները: «Կարևորում ենք նաև, որ տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող հայկական կազմակերպությունները նախկին արտապատվիրման ուղղվածությունից աստիճանաբար վերաճում են հետազոտություններ և մշակումներ իրականացնող և ամբողջական բարդ ինժեներական լուծումներ առաջարկող կազմակերպությունների, որոնց կողմից թողարկված մրցունակ տեխնոլոգիական լուծումներն ու արտադրանքն իրացվում է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին շուկաներում: Այսօր մենք ունենք լուրջ մրցակցային առավելություններ թե´ տարածաշրջանում, թե´ այլ երկրների համեմատ», - ասել է վարչապետը՝ տեղեկացնելով, որ ՏՏ ոլորտի օրինակով ՀՀ կառավարությունը ներկայում քայլեր է իրականացնում նաև ճարտարագիտության, մաքուր տեխնոլոգիաների և տեխնոլոգիական այլ ուղղությունների զարգացման նպատակով:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ «Արմթեք 2017»-ն անցկացվում է շատ արդիական՝ կիբերանվտանգության թեմայով։ «Տեխնոլոգիաների զարգացման այսօրվա իրավիճակում աշխարհն ունի բազմաթիվ մարտահրավերներ, որոնց լուծումն անհնար է պատկերացնել առանց կիբերանվտանգության, տեղեկատվական անվտանգության խնդիրների լուծման։ Եվ որքան մեզ հաջողվի արդյունավետ լինել այս դաշտում, այնքան ավելի արագ կապահովենք տեխնոլոգիաների մուտքն առօրյա կյանք։ Սա վերաբերում է ոչ միայն կառավարության, այլև մեր տնտեսության բոլոր ճյուղերի արդյունավետության բարձրացմանը՝ սկսած բանկային համակարգից ավարտած գյուղատնտեսությամբ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկեր տեղական, վերազգային և միջազգային կազմակերպություններին` Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում ցուցաբերած կանոնավոր աջակցության համար: «Մենք հետևողականորեն շարունակելու ենք Հայաստանում տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ որդեգրված քաղաքականությունը և խորացնելու և ընդլայնելու ենք համագործակցությունը միջազգային, այս բնագավառի վերազգային և տեղական կազմակերպությունների հետ, ինչը կխթանի ոլորտի մրցունակության բարձրացումը ու ոլորտում կայուն տնտեսական աճի ապահովումը:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ նորից ողջունել ձեզ, մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Մեր տեղական ընկերություններին ցանկանում եմ շատ ավելի ակտիվ և համարձակ լինել, որովհետև մենք հայտարարել ենք, որ կառավարությունը պատրաստ է յուրաքանչյուր տրամաբանական, նույնիսկ եթե անհրաժեշտ է, հեղափոխական լուծումների գնալուն: Շատ ակտիվ եղեք նաև կրթական համակարգում: Մենք հայտարարել ենք, որ կրթական համակարգի կառավարումը կարող ենք տրամադրել ձեզ, եթե հաշվի ենք առնում, որ ոլորտի զարգացման համար դա մեր նեղ տեղերից է: Այդ իսկ պատճառով ձեզ լավ տրամադրություն, հաջողություններ և լավ աշխատանք», - խոսքը եզրափակել է վարչապետ Կարապետյանը:
«ԱրմԹեք 2017» գլոբալ համաժողովը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը՝ խթանելով միջազգային գործարար կապերի ամրապնդումը և ներդրումների աճը: Այս տարի ֆորումը նվիրված է կիբերանվտանգության ոլորտին: Քննարկման գլխավոր թեմաներն են՝ կիբերանվտանգության զարգացման մարտահրավերները և ռազմավարական ուղղությունը, կիբեր սպառնալիքները և պաշտպանվելու հնարավորությունները մասնավոր և հանրային հատվածում, կիբերանվտանգության ապագան՝ իրերի ինտերնետ, արհեստական բանականություն, ավտոմատացում և այլն: Նախատեսվում է, որ «ԱրմԹեք 2017»-ը կներգրավի ավելի քան 200 մասնակից: Համաժողովի կազմակերպիչներն են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը:

In the field of information technology, Armenia has serious competitive advantages both in the region and as compared to other countries - PM attends opening of ArmTech 2017 global conference
27 September, 2017
Prime Minister Karen Karapetyan attended today the opening of the 10th edition of ArmTech Global Technology Forum in Armenia.
Welcoming the participants, the Prime Minister noted that this annual event is an important platform for presenting achievements in the field of information technologies, identifying new business and investment opportunities, promoting cooperation and sharing experiences.
“The Government of the Republic of Armenia, guided by the imperatives of raising the competitiveness of the economy and ensuring sustainable economic growth, highlights this sector and the need to build a knowledge-based economy. It should be noted that in recent years Armenia has made considerable progress in the field of information and high technologies and boasts all the necessary preconditions and potential to become a regional center and an important player. In the period from 2008 to 2016, the IT sector grew at an average annual rate of 20-22%, which was also conditioned by the Government’s policy. But we should not rest there; it is not the growth cap in this sphere. In my opinion, the growth rates can be much higher,’ the Prime Minister stated in his speech.
As the Prime Minister pointed out, in cooperation with the private sector, the Government of Armenia has been successfully implementing a number of projects aimed at promoting technology entrepreneurship, increasing export and investment, attracting international organizations, ensuring balanced regional development, training qualified specialists and building training capacity, which in turn is boosting Armenia’s standing on the global technological map.
“Noteworthy is the cooperation with supranational companies. Today, Armenia hosts leading IT companies such as Synopsys, Mentor Graphics, National Instruments, Microsoft, VM Ware, D-LINK, Oracle, Cisco and others. Microsoft and IBM have founded in Armenia the Microsoft Innovation Center and the Center for Innovative Solutions and Technologies. In order to give new impetus to the development of the IT industry and encourage the establishment of new companies and the creation of jobs, tax incentives are offered to emerging start-up businesses. As a result, statistics show that about 100 companies are set up annually in our country. Yet, I believe that there is room for continued grow here,” Karen Karapetyan said.
The Prime Minister stressed that the Government has the key task of training and retraining qualified specialists in the technological sector. In recent years, a number of training centers and laboratories have been established, including the Armenian National Engineering Laboratory (ANEL), the Synopsys-Armenia Educational Department, the Armenian-Indian Excellence Center and others. The balanced development of the sphere is also in focus as evidenced by the technological centers in Gyumri and Vanadzor.
“I wish to highlight the fact that the Armenian companies, operating in the information and high-tech spheres, appear to be increasingly focused on research and development. They offer complex engineering solutions, with their competitive technology solutions and products being sold on both external and internal markets. In the field of information technology, Armenia has serious competitive advantages both in the region and as compared to other countries,” the Prime Minister said, noting that the Armenian government is taking steps to develop engineering, clean technologies and other technological directions.
The Head of Government attached importance to the fact that ArmTech 2017 is being held on a very topical issue, namely cyber security. “Against the background of continued technological development, the world is facing several challenges, the solution to which can not be perceived without the solution of cyber security and information security-related issues. And the swifter we may come to be effective in this field, the faster high technologies will enter everyday life. This is true not only for the government, but also for all branches of the economy, starting from the banking system,” Karen Karapetyan said, thanking the local, transnational and international partners for regular assistance in the development of information technologies in Armenia.
“We will consistently continue the policy of developing information and high technologies in Armenia and will deepen and expand cooperation with international, transnational and local organizations in this area, which will boost the competitiveness of the sector and ensure sustainable economic growth.
Wrapping up my remarks, I want to greet you again and wish you productive work. I want our local companies to be more active and courageous, because we have declared that the government is ready to accept any reasonable, and even if necessary, revolutionary solutions. Be active also in the educational system. We have stated that we can entrust you with the management of the educational system, especially as we understand that it is one of our development bottlenecks in this field. Therefore, I wish you high spirits, good luck and fruitful work,’ Prime Minister Karapetyan concluded.
The ArmTech 2017 global conference seeks to support Armenia’s high-tech industry by promoting international business relations and increasing the volume of investment.
This year’s edition is dedicated to cyber security. The main topics are cyber security challenges and strategies, cyber threats and opportunities for the protection in the private and public sectors, the future of cyber security – the Internet of Things, artificial intellect, automation, and more.
ArmTech 2017 is expected to bring together over 200 participants. The forum is organized by RA Ministry of Transport, Communications and Information Technology and the Enterprise Incubator Foundation.