«Հեռավար ուսուցում» համակարգում ավարտվել է տարբեր առարկաների ուսուցիչների համար կազմակերպված «Հեռավար ուսուցում կազմակերպելու հմտություններ» թեմայով չորրորդ դասընթացը, որի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են հեռավար դասընթաց ստեղծելու գործիքներին, տիրապետել eXe ծրագրի և Moodle համակարգի օգտագործման հմտություններին, ստեղծել էլեկտրոնային ուսումնական նյութեր և հեռավար ուսուցման դասընթացների նախագծեր: Դասընթացին ակտիվ ու արդյունավետ մասնակցություն ցուցաբերած և հեռավար դասընթացներ մշակած տարբեր մարզերի 34 ուսուցիչ այսօր արժանացել են Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի հավաստագրերի: Ուսուցիչներին շնորհավորել և նրանց հավաստագրեր են հանձնել ՀՀ ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը և ԿՏԱԿ-ի տնօրեն Արտակ Պողոսյանը: «ՀՀ կառավարության 2017 թվականի ծրագրում կարևոր տեղ է հատկացված հեռավար դասընթացների անցկացմանը՝ հատկապես գյուղական դպրոցների սովորողների գիտելիքների որակի ապահովման հետ կապված: Ուրախալի է վերապատրաստված ուսուցիչների ցուցաբերած ակտիվությունը, որի շնորհիվ 2017 թվականին արդեն պատրաստ կլինենք լուծել շատ խնդիրներ՝ կապված ինչպես այն դպրոցների հետ, որտեղ ունենք համապատասխան ուսուցիչներ, այնպես էլ այն ուսհաստատությունների, որտեղ առկա են ոչ մասնագետ և նոր տեխնոլոգիաների օգտագործման հմտության պակաս ունեցող ուսուցիչներ: Հետևաբար, այս դասընթացները վերջիններիս առավել կխրախուսեն և կոգևորեն»,-նշել է Նարինե Հովհաննիսյանը:
ԿՏԱԿ-ի տնօրեն Արտակ Պողոսյանը ներկայացրել է դպրոցների էլեկտրոնային անձնագրերի քարտեզի նորաստեղծ կայքը` map.schoolnet.am: «Ցանկացած մարդ, ով հետաքրքրված է հանրակրթության ոլորտի հարցերով, կարող է մուտք գործել այս կայք և գտնել իրեն հետաքրքրող ողջ տեղեկատվությունը: Կայքում առկա են ՀՀ բոլոր դպրոցները. հետագայում նպատակ կա ավելացնել նաև Արցախի ուսհաստատությունները: Կայքում բոլոր դպրոցները դասակարգված են ըստ մարզերի, պետական և ոչ պետական դպրոցների, կրթության մակարդակների և նույնիսկ հնարավորություն կա փնտրել կոնկրետ դպրոց: Մուտք գործելով այդ կոնկրետ դպրոց՝ բացվում է դրա փոքր անձնագիրը՝ աշակերտների, ուսուցիչների թիվ, սեռ, վերապատրաստաված ուսուցիչներ և այլն»,-նշել է Արտակ Պողոսյանը՝ տեղեկացնելով, որ հանրակրթության ոլորտի ողջ վիճակագրությունը՝ ըստ մարզերի, գյուղական և քաղաքային համայնքների, տեղադրված է stat.armedu.am կայքում: «Մոտ ապագայում նախատեսվում է իրականացնել մի քանի այլ ծրագրեր՝ ուղղված ՏՀՏ կիրառմանը դպրոցներում: Մասնավորապես, eTwinning ծրագրի շնորհիվ հանրապետության բոլոր դպրոցներին այս տարվանից հնարավորություն կտրվի օգտվել ԵՄ-ի տրամադրած հսկայական էլեկտրոնային ռեսուրսներից՝ ուսումնական գործընթացն ավելի արդյունավետ և ինտերակտիվ կազմակերպելու համար»,-նշել է ԿՏԱԿ-ի տնօրենը՝ անդրադառնալով նաև «Հեռավար ուսուցում կազմակերպելու հմտություններ» թեմայով դասընթացին: «Սա ԿՏԱԿ-ի կազմակերպած թվով 9-րդ վերապատրաստումն է, այս տարի արդեն՝ 4-րդը: Այս տարիների ընթացքում մեր ակտիվ ուսուցիչները պարբերաբար արժանացել են հավաստագրերի: Քանի որ ներկայումս առավել մեծ ուշադրություն է դարձվում հեռավար կրթության կազմակերպմանը, որոշեցինք այս անգամ ավելի հնչեղ դարձնել ուսուցիչների փորձը և նրանց հաջողություները: Առհասարակ, հեռավար դասընթաց վարելու հմտություն պետք է ունենա ցանկացած ուսուցիչ՝ անկախ նրանից՝ որտեղ է աշխատում: Բացի այդ, մենք հնարավորություն ենք տալիս միաժամանակ ստեղծել հեռավար դասընթաց, որը կարող է հետագայում օգտագործել մեկ այլ ուսուցիչ: Այսինքն՝ երկու կարևոր հարց է լուծվում միաժամանակ՝ վերապատրաստում ենք ուսուցիչներ և ստեղծում հայալեզու էլեկտրոնային ռեսուրսներ»,-ընդգծել է Արտակ Պողոսյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի կրթական ցանցի (ՀԿՑ) կենտրոնական հանգույցում 2011թ. հունվարից գործում է «Հեռավար ուսուցում» հայալեզու համակարգը (http://learning.armedu.am/), որը «Հայկական կրթական միջավայրի» ենթակայքերից մեկն է և ստեղծվել է 2010 թվականին՝ Moodle համագործակցային ուսուցման համացանցային ազատ միջավայրի հիման վրա Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում: Հեռավար ուսուցման համակարգը հնարավորություն է ընձեռում ՏՀՏ կիրառմամբ իրականացնել կրթական գործընթացներ (լրացուցիչ կամ շարունակական, վերապատրաստում կամ վերաորակավորում)` բոլոր մասնակիցներին տրամադրելով հավասար պայմաններ, քանի որ սովորողներն իրենք են հարմարեցնում ուսուցման գործընթացն իրենց պահանջներին ու հնարավորություններին (աշխատատեղ, ժամանակացույց և այլն)։ Համակարգի շահագործման ընթացքում ԿՏԱԿ-ը հեռավար ուսուցման հնարավորություններին ծանոթանալու և այն իրենց կրթական նպատակներին արդյունավետ ծառայեցնելու նպատակով պարբերաբար մարզերի ինֆորմատիկայի ուսուցիչների և դպրոցական ցանցերը սպասարկող մասնագետների համար կազմակերպել է մասնագիտական որակավորման hեռավար դասընթացներ՝ «Դպրոցի տեղային ցանցի շահագործման հմտությունների ուսուցում» թեմայով (2 դասընթաց՝ 80 մասնակից), իսկ տարբեր ուսումնական առարկաները դասավանդողների համար՝ «Հեռավար ուսուցում կազմակերպելու հմտություններ» թեմայով (9 դասընթաց՝ 320 մասնակից): Այս դասընթացների շնորհիվ հեռավար ուսուցման հմտություններին տիրապետող մասնագետները մշակել, համակարգում տեղադրել և անցկացրել են տարբեր ուսումնական առարկաների հեռավար դասընթացներ՝ գործընկերների, ուսանողների և աշակերտների համար: «Հեռավար ուսուցում» համակարգում ընդհանուր առմամբ (2011-2016թթ) կազմակերպվել է 136 դասընթաց, գրանցված է 1227 մասնակից:
Թեմա. «Սիրո դատավարություն. 3 օ՞ր, թե՞ մի ամբողջ կյանք» Դասարանը՝11-րդ ​1. Խթանում. «Առեղծվածային արկղիկը» և սիրո խորհրդանիշը (5-7 րոպե) ​Դասարան բերեք Ձեր հայտնի արկղիկը և ասացեք, որ դրա մեջ թաքնված…
Հարգելի գործընկերներ,եկեք տեղադրենք հետաքրքիր կրթական ռեսուրսներ կենսաբանությունից ,կիսվեք մեր փորձով:
Քերականության դասավանդումը հաճախ ասոցացվում է կանոնների բացատրության և վարժությունների հետ: Սակայն ժամանակակից մեթոդաբանությունը առաջարկում է այլընտրանքային մոտեցում՝ ինդուկտիվ մեթոդը, որտեղ սովորողները նախ հանդիպում են լեզվական նյութին, և միայն հետո՝ ձևակերպում…

The fourth workshop on"Skills of Distance Learning" was complited in the "Distance Learning System"organized for teachers of different subjects, the participants familiarized themselves with the tools to create a distance-training skills using eXe project and the Moodle system, creating e-learning materials and distance learning courses projects 34 teachers from different regions who participated in the distance training projects were awarded certificates of the National Center for Educational Technologies. Narine Hovhannisyan the Chief of Public Education Department of the Ministry of Education and Science and Artak Poghosyan director of NCET congratulated the teachers and awarded them certificates “Distance learning program is highly appreciated in the government project for 2017, especially with regard to the quality of knowledge of pupils in rural schools. Thanks to the active performance of the trained teachers a number of issues will be solved in 2017 associated with the schools whose teachers are skillful and the educational centers where there are no specialist teachers who possess skills for the use of new technologies. Therefore, these trainings will highly encourage and stimulate them” said Narine Hovhannisyan. NCET director Artak Poghosyan presented the new website for electronic passports schools Map (map.schoolnet.am) "Anyone who is interested in the educational issues, can access this site and find all the information they are interested in. All the schools of RA are available there and the schools of Artsakh will be included in the future. All the schools are classified by region, state and non-state schools, education levels, and there is even the possibility to search for a specific school. By accessing this particular school, a small profile is opened, students, teachers, number, gender, trained teachers and so on, "Mr.Poghosyan said, noting that the statistics in the education sector, by region, rural and urban communities, can be found in the (armedu.am) site.In the near future several other programs will be implemented aimed at the use of ICT in schools. In particular, thanks to eTwinning program all the schools in the country this year will have an opportunity to access the huge electronic resources provided by the EU, to make educational process more efficient and interactive .The director said, referring to the workshop on “Distance training organizational skills”.This is the ninth training organized by our center and the fourth one this year. During these years our enthusiastic teachers were regularly awarded certificates. Since today more attention is paid to distance education, we decided to emphasize the experience and achievements of the teachers. In general, every teacher should possess the skill of organizing a distance course, regardless of where they work. In addition, we have an opportunity to simultaneously create distance courses, which can later be used by another teacher. That is, two important issues to be solved at the same time, we are training teachers and creating electronic resources, said Artak Poghosyan.
A "Distance Learning" language system has existed in the central part of Armenian educational network (HKTS) since January 2011.(http://learning.armedu.am/) , that is one of the subsites of "Armenian educational environment" and it was established on the base of Moodle cooperative learning in the Internet environment in the National Center for Educational Technologies in 2010, Distance learning system enables the use of ICT in educational processes (further or continuing training and requalification ) by providing all the participants with equal conditions, as they adapt the learning process to their needs and opportunities (jobs, schedules, etc.). Distance learning courses on professional qualification were regularly organized for regional informatics teachers and school networks service experts by NCET to familiarize them with the the possibilities of distance learning and to benefit their educational goals: “School local network exploitation Skills Training” (2 sessions, 80 participants), and for those teaching different educational subjects, “Distance learning organizational skills” (9 courses, 320 participants). Due to these courses specialists qualified at distance learning developed distance learning courses on different subjects and loaded them in the system for colleagues, students and pupils. In the Distant learning system 136 trainings were organized and 1227 participants were registered in "Distance Learning" system as a whole (2011-2016).