Մեկնարկել է Արևելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսության հանդիպումը
Երևանում մեկնարկել է Արևելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսության ձևաչափով հանդիպումը` նվիրված հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերին: Միջոցառմանը, որը  հյուրընկալում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, մասնակցում են Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը, Հետազոտության, գիտության և նորարարության ԵՄ հանձնակատար Կարլոս Մոեդաշը, Սլովակիայի կրթության, գիտության, հետազոտության և սպորտի նախարար Պետեր Պլավչանը, Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Լիլիա Գրինևիչը, Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Թամազ Մարսագիշվիլին, Բելոռուսի Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Շումիլինը, Մոլդովայի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Գեորգի Դուկան:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Ողջունելով Արևելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսության հանդիպման մասնակիցներին՝ Լևոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերության անդամ պետությունների կրթության և գիտության նախարարների հյուընկալումը մեր երկրի համար մեծ պատիվ է. «Հանդիպումը տեղի է ունենում մեր պետության համար շատ կարևոր ժամանակահատվածում, քանի որ այն համընկնում է ՀՀ ասոցացմանը՝ Եվրոպական Միության «Հորիզոն-2020» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրին: Ասոցացման ճանապարհը, որն անցել ենք եվրոպական գործընկերների հետ միասին, մեր երկրի համար բավական երկար և պատասախանատու է եղել: Մենք սկսել ենք 3 տարի առաջ և այսօր կարող ենք  հայտարարել, որ համաձայն ՀՀ օրենսդրության` համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել մի քանի օր առաջ՝ նոյեմբերի 12-ին: «Հորիզոն-2020» ծրագիրը Հայաստանի գիտական հանրության առջև բացում է նոր հնարավորություններ. նոյեմբերի 12-ից մեր գիտնականներն ու գիտական կազմակերպություններն ունեն ընդհանուր մուտք «Հորիզոն-2020» ծրագրի շրջանակում հայտարարվող բոլոր մրցույթներին:
Մենք գիտակցում ենք, որ անդամակցումը ծրագրին առաջին կարևոր քայլն է, որից հետո մեզանից հետևողական ջանքեր են պահանջվելու՝ արդյունավետ օգտագործելու ընձեռված հնարավորությունները»,-իր խոսքում նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը պետք է ամենյան ուշադրությամբ գնահատի մեր երկրի գիտական հնարավորություններն ու պոտենցիալը՝ առաջին հերթին Արևելյան գործընկերության համագործակցության շրջանակներում:
Վստահություն  հայտնելով, որ «Հորիզոն-2020» ծրագիրը կնպաստի ՀՀ-ում գիտության զարգացմանը՝ Լևոն Մկրտչյանը կարևորել է Եվրոպական համայնքի կողմից Հայաստանի գիտական և գիտատեխնիկական փորձաքննության համակարգի գնահատումը, որն իրականացվել է 2015 թվականին. «Մենք նաև հույս ունենք, որ ծրագրի շրջանակում կարվի նոր գնահատում, որը հնարավորություն կտա մեզ ճշտումներ մտցնել մեր կողմից վարվող քաղաքականության մեջ»,- ընդգծել է Լևոն Մկրտչյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը և Հետազոտության, գիտության և նորարարության ԵՄ հանձնակատար Կարլոս Մոեդաշը:

В Ереване начались работы  встречи 8-ого неформального министерского диалога Восточного партнерства, посвященные  вопросам исследования, науки и инноваций. На мероприятии приняли участие Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, Еврокомиссар по вопросам европейской политики соседства и переговоров по расширению Йоханнес Хан, еврокомиссар по науке и инновациям Карлос Моедаш, Министр образования, науки, исследования и спорта Словакии Петер Плавчан, Министр образования и науки Украины Лилия Гриневич, Заместитель министра образования и науки Грузии Тамаз Марсагишвели, Председатель Государственного комитета по науке Белоруссии Александр Шумилин, Президент НАН Молдавии Георг Дукан.
С приветственным словом выступил Министр образования и науки РА Левон Мкртчян. Поприветствовав участников встречи 8-ого неформального министерского диалога Восточного партнерства, Левон Мкртчян  подчеркнул, что прием министров образования и науки государств - членов Восточного партнерства для нашей страны является большой честью. «Встреча совпала со временем, которое очень важно для нашего государства, так как оно совпадает с ассоцированием РА  с  программой «Горизонт-2020» по  исследованию и инновацию.  Путь ассоцирования, которое мы прошли вместе с нашими европейскими партнерами, для нашей страны было весьма долгим и ответственным. Мы начали 3 года назад и сегодня  можем сообщить, что, согласно законодательству РА, соглашение получило законную силу пару дней назад – 12 ноября. Программа «Горизонт-2020»  открывает перед научным сообществом Армении новые возможности.  С 12 ноября наши ученые и научные организации имеют общий доступ во все  объявленные  конкурсы  в рамках  программы «Горизонт-2020». Мы осознаем, что членство в программе является первым важным шагом, после чего от нас потребуются последовательные усилия для эффективного использования предоставленных возможностей », - сообщил Министр, подчеркнув, что  Армения должна должным образом   оценить  научные возможности и потенциал нашей страны, прежде  всего в рамках программы   «Горизонт-2020», выразив уверенность, что данная программа поспособствует развитию науки в РА.
С приветственным словом выступили также Еврокомиссар по вопросам европейской политики соседства и переговоров по расширению Йоханнес Хан и еврокомиссар по науке и инновациям Карлос Моедаш. С участием руководителей делегаций начались круглый стол и дискуссии.