54 մարզային դպրոց ցանկանում է միանալ Արարատյան բակալավրիատի ծրագրին
Ավարտվեց ՀՀ մարզային դպրոցների՝ «Արարատյան բակալավրիատ» նոր հայալեզու և միջազգայնորեն ճանաչված ծրագրին անդամակցելու առաջին՝ դիմում-հայտերի փուլը, որը մեկնարկել էր դեկտեմբերի 20-ին։
Այսպիսով` ՀՀ մարզերի՝ ավագ բաղադրիչ ունեցող 54 դպրոց (28 ավագ, 23 միջնակարգ դպրոց և 3 վարժարան) ցանկություն է հայտնել իր կրթօջախում առաջարկել Արարատյան բակալավրիատի ծրագիրը:
Այս թիվը ցնցող ցուցանիշ է՝ անչափ ուրախալի և պարտավորեցնող արդյունք «Այբ» հիմնադրամի համար: Այն երկու անգամ գերազանցում է մեր նախնական սպասելիքները և խոսում այն վստահության մասին, որ կա թե՛ «Այբ»-ի կատարած տասնամյա գործի, թե՛ Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի  և, մասնավորապես, Արարատյան բակալավրիատի հանդեպ և թե՛ այս ծրագրի միջոցով մարզային դպրոցների համակարգային զարգացմանն ուղղված «Այբ»-ի ջանքերի:
Անդամակցության դիմում-հայտ ներկայացրած դպրոցների բաշխվածությունն ըստ մարզերի բերված կից նկարում:
Այժմ ընթանում է դիմում-հայտերի ուսումնասիրությունը, և գալիք ամսվա ընթացքում թեկնածու դպրոցների ընտրության հանձնաժողովը, որը ստեղծվել է Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շրջանակում, կկազմակերպի հանդիպումներ այս փուլի չափանիշներին բավարարող բոլոր դպրոցների տնօրենների և անձնակազմերի հետ։ Հանդիպումների նպատակն է ստանալ դպրոցի վերաբերյալ ամբողջական պատկեր՝ ծանոթանալով դպրոցի նպատակներին, կրթական մոտեցումներին, միջավայրին ու ավանդույթներին, բացահայտել այն ոլորտները, որոնք հետագա բարելավման կարիք ունեն և այլն։
Մինչև մարտի կեսը դիմումի փուլի արդյունքների հիման վրա կհրապարակվի ծրագրի թեկնածության փուլ անցած դպրոցների ցանկը, և կսկսվի այդ դպրոցների ուսուցիչների ներգրավումը ԱԲ-ի ուսուցիչների զարգացման ծրագրում։
Հիշեցնենք, որ ԱԲ-ին անդամակցելու գործընթացը կազմված է երեք հիմնական փուլից՝ դիմումի, թեկնածության և հավաստագրման։ Դպրոցների հավաստագրման համար էական նշանակություն կունենան դպրոցի՝ թեկնածության փուլում իրականացրած բարեփոխումները՝ ԱԲ-ի ծրագրի պահանջներին լիովին համապատասխանելու ուղղությամբ։ Հավաստագրման փուլը հաղթահարած բոլոր դպրոցներում ԱԲ-ը կներդրվի մեկ դասարանով՝ այդպիսով հնարավորություն ընձեռելով մարզերի աշակերտներին անվճար ստանալու միջազգայնորեն մրցունակ բարձրորակ կրթություն՝ առանց լքելու իրենց հարազատ մարզը կամ դպրոցը:
Արարատյան բակալավրիատը հայալեզու և միջազգայնորեն ճանաչված կրթական ծրագիր է, որ կոչված է մրցունակ դպրոցական կրթության հնարավորություն ընձեռելու ՀՀ բոլոր աշակերտներին։ Ծրագիրը ստեղծվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից և լրամշակվել Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի (ԿԳԱԾ) շրջանակում։
Առաջին փուլում նախատեսվում է ծրագիրը ներդնել ՀՀ մարզերի և Ստեփանակերտի ընտրված դպրոցներում առնվազն մեկական դասարանով՝ հետագայում ընդլայնման ակնկալիքով։ Նախատեսվում է, որ ԱԲ ծրագրով առաջին մարզային դպրոցներն իրենց գործունեությունը կսկսեն 2018 թ․ սեպտեմբերի 1-ից։
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ՝ Քեմբրիջի համալսարանի «Քեմբրիջի միջազգային քննություններ» կենտրոնի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) Կրթության ինստիտուտի (IOE) հետ համագործակցությամբ։ Այս գերազանցության ծրագիրը կգործի պետական կրթական ծրագրին զուգահեռ՝ տալով աշակերտներին ավագ դպրոցի կրթական ծրագրի ընտրության ավելի լայն հնարավորություն և ապահովելով կրթության որակի և ավարտական գնահատականների ու դիպլոմի և՛ տեղական, և՛ միջազգային ճանաչում:
2015 թ․ ընթացքում ԱԲ-ը համաքննվեց Քեմբրիջի համալսարանի «Քեմբրիջի ﬕջազգային քննություններ» կենտրոնի կողմից և արդյունքում գնահատվեց որպես անգլիական խորացված  մակարդակներին (GCE A Levels) համազոր։ 2016 թ․ օգոստոսին Մեծ Բրիտանիայի ճանաչման և համեմատության ազգային գործակալությունը (UK NARIC)` միջազգային հավաստագրման ամենահեղինակավոր կառույցը, նույնպես ԱԲ-ը համազոր ճանաչեց այնպիսի միջազգային առաջատար կրթական ծրագրերի, ինչպիսին են անգլիական խորացված մակարդակները (GCE A Levels) և ամերիկյան Advanced Placement-ը (AP)։ ԱԲ-ի համազորությունը վերոնշյալ կրթական ծրագրերին հնարավորություն է տալիս հայ աշակերտներին հայերենով հանձնելու միջազգային քննություններ և այդ քննությունների արդյունքների հիման վրա ընդունվելու աշխարհի լավագույն համալսարաններ կամ այդ քննությունների արդյունքները կրեդիտավորելու այդ համալսարաններում:

54 Schools Have Applied to Join Araratian Baccalaureate Educational Program
The first phase of joining the Araratian Baccalaureate (AB), an internationally-recognized new Armenian-language educational program − the Application phase, which kickstarted on December 20, was completed.
Overall, 54 schools (28 high schools, 23 secondary schools and 3 colleges) in Armenian regions that offer the high school program have submitted the applications, thus expressing their wish to offer the AB.
This is a stunning number − a gladsome result that imposes high responsibility on the Ayb Educational Foundation. It is the two-fold of what we expected and it speaks of the trust Ayb gained through its 10-year work in this field, as well as through the efforts it has committed within the framework of the National Program for Educational Excellence (NPEE), particularly, within the AB, aimed at the systemic development of regional schools in Armenia.
Presently the applications are being studied and further on, in the coming month, the Committee on Selecting Candidate Schools, which has been set up within the framework of the NPEE, will hold meetings with the heads and staffs of the schools that meet the requirements of this phase. These meetings will be held with the goal of shaping a thorough picture of the school by getting acquainted with the school’s goals, learning approaches, environment, and traditions as well as  exploring the areas that need further improvement.
The full list of schools advancing to the next phase will be published by mid-March. Afterwards, the AB teacher development program will start.
As a reminder, to join the AB program, schools must go through three main phases – the Application phase, the Candidacy phase and the Certification phase. The reforms schools need to carry out in the Candidacy phase in order to meet all AB program requirements will play a key role in their final certification. The schools obtaining the certification will then open one classroom offering the AB program; this will grant students in regions the chance to get internationally recognized high-quality education without leaving their region or school. And all that free of charge!
The Araratian Baccalaureate (AB) is an internationally recognized Armenian-language educational program, which is to provide competitive school education for all schoolchildren in Armenia. The Program was designed by the Ayb Educational Foundation and was further improved within the framework of the National Program for Educational Excellence (NPEE).
In the first stage, the program will be rolled out to selected schools in Armenian regions and Stepanakert with at least one class with the goal to expand in the future. The first regional schools to offer the AB program are expected to welcome their first AB students on September 1, 2018.
The program is carried out along with the Ministry of Education and Science in collaboration with Cambridge International Examinations (CIE) and the University College London (UCL) Institute of Education (IOE). The program will be offered along with the state program, granting students broader opportunities for the high school educational program and ensuring local and international recognition of their education, graduation marks, and diplomas.
In 2015, AB was benchmarked by Cambridge International Examinations (CIE) and was found comparable to UK GCE A Levels. In August 2016, one of the most reputable agencies of recognition and comparison of international qualifications and skills – UK NARIC – also found AB comparable to leading international educational programs such as the UK GCE A Levels and US Advanced Placement (AP). AB’s comparability to these educational programs grants Armenian students the chance to take international exams in Armenian and, based on their results, be able to get admitted to top universities around the world or be granted credits in those universities.