Ներառականությունը պետք է դիտարկել ամբողջության մեջ. Լ. Մկրտչյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է  «Human Rights Watch» միջազգային կազմակերպության փոխտնօրեն, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով ղեկավարի տեղակալ Ջեյն Բյուքենենի  և նույն կազմակերպության Հարավային Կովկասի գծով տնօրեն Գիորգի Գոգիայի  գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ մեր երկիրը բավականին ճանապարհ անցել է դեպի ներառական կրթություն և տեսական փուլից այժմ քայլ է կատարում դեպի գործընթացի: «Տարիներ առաջ, երբ ընդամենը ներառական կրթության գաղափարախոսությունը մուտք գործեց Հայաստան, հասարակությունը խիստ բացասական ընդունեց` համարելով, որ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների հետ միևնույն դպրոցում կրթություն ստանալը հոգեբանորեն կազդի մյուս երեխաների վրա: Տարիներ անց հասարակության մոտ այդ առումով լուրջ դրական տեղաշարժեր արդեն առկա են»,-նշել է նախարարը: Նա  հյուրերին տեղեկացնել է, որ  մինչև 2025 թվականը Հայաստանը պետք է անցնի համընդհանուր ներառական կրթության: Միաժամանակ խոսելով  ներառական կրթության գաղափարախոսության մասին` նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ ներառականությունն առավել մեծ ընդգրկում ունի, քան հաշմանդամություն ունեցող երեխաների կրթության ապահովումն է: «Ցանկացած փոքրամասնության` սկսած սիրիահայ երեխաներից մինչև առանձնահատուկ կարողություններով օժտված երեխաների կրթության ապահովում` ներառական կրթության շրջանակում պետք է իրականացվի, հետևաբար կարծում ենք, որ բարեփոխումներ իրականացնելիս ներառականության գաղափարախոսությանը պետք է մոտենալ ամբողջության մեջ և ժամկետների առումով  շտապողականություն չցուցաբերել»: Այս համատեքստում Լևոն Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում մարզ առ մարզ անցում է կատարվում  ներառական կրթության, իսկ 2017 թվականից պետական բյուջեում ընդգրկվել է  ուսուցչի օգնական հաստիքը, որի կարևորությունը հաշվի առնելով նախատեսվում է վերապատրաստման լուրջ ծրագիր իրականացնել:
Հանդիպման ընթացքում  տիկին Բյուքենենին տեղեկացրել է, որ Երևան այցի նպատակներից մեկն էլ Հայաստանում որակյալ ներառական կրթության  մատչելիության վերաբերյալ հաշվետվության հրապարակումն է:
«Human Rights Watch»-ի փոխտնօրենի ներկայացմամբ, ներառական դպրոցներ հաճախող հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների մի մասի ծնողները ստիպված են լինում  մինչև դպրոցական օրվա ավարտը  մնալ  դպրոցում, քանի որ երեխաները դեռևս մեկուսացված են զգում դասարանի մյուս աշակերտների շրջանում: Ըստ տիկին Բյուքենենի` հատկապես մարզերում  ծնողների մի մասը  խուսափում է երեխաներին ուղարկել ներառական կրթությամբ դպրոցներ` ուսուցումը կազմակերպելով տնային պայմաններում: Այս հանգամանքը  տիկին Բյուքենենին մտահոգել էր 2 առումով` նախ, որ դպրոց չուղարկելու պատճառներից է դպրոցական շենքերի ֆիզիկական անհամապատասխանությունը կրթության առանձնահատուկ պայմաննների կարիք ունեցող երեխաների համար, և  տնային  ուսուցման անարդյունավետությունը, որը խաթարում է երեխաների բնականոն կրթական գործընթացը: Նրա բնորոշմամբ` «տնային ուսուցման»  անվանման տակ որոշ ծնողներ ներառական կրթության դպրոց չուղարկելով երեխաներին` սահմանափակում են  երեխաների կրթություն ստանալու իրավունքը:
Բարձր գնահատելով «Human Rights Watch»-ի իրականացված հետազոտության արդյունքները` նախարար Լևոն Մկրտչյանը հավաստիացրել է, որ այս կազմակերպության խորհրդատվությունները կարևոր են մեր երկրի համար` համընդհանուր ներառականության անցման ճանապարհին:

Инклюзивность следует рассматривать в совокупности – Л.Мкртчян
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня принял делегацию во главе с Заместителем директора международной правозащитной организации Human Rights Watch по линии Европы и Центральной Азии Джейн Бюкенен и Директором той же организации по линии Южного Кавказа  Георгия Гогия.
Поприветствовав гостей, Министр Левон Мкртчян отметил, что Армения  имеет большой пройденный путь к инклюзивному  образованию, и теперь делает переход с теоретической на практическую стадию. «Много лет назад, когда только идея об инклюзивности вошла в Армению, общество ее крайне негативно восприняло, полагая, что получение образование в той же школе вместе с детьми-инвалидами психологически повлияет на других детей. Спустя годы в обществе в этом смысле  уже есть серьезные положительные сдвиги», - отметил Министр.
По его словам, до 2025 года Армения должна перейти к всеобщему  инклюзивному образованию. В то же время говоря об идее инклюзивного  образования, Министр Левон Мкртчян подчеркнул, что инклюзивность имеет наибольшой охват, чем обеспечение образование  детей-инвалидов. «Обеспечение образования любого меньшинства,  начиная с  армянских детей Сирии до детей, наделенных ограниченными способностями, в рамках инклюзивного образования должно быть реализовано, поэтому, мы думаем, что при проведении реформ к идее инклюзивности следует подойти в совокупности, а в плане сроков не следует продемонстрировать поспешность». В этом контексте Левон Мкртчян сообщил, что  в настоящее время в Армении из марза в марз совершается  переход к инклюзивному образованию, а с 2017 года в государственный бюджет будет внесена должность помощника учителя, с учетом важности которой  предусматривается провести  серьезную программу переподготовки.
В ходе встречи госпожа Бюкенен сообщила, что одна из их целей визита в Ереван являлась публикация отчета относительно доступности качественного инклюзивного  образования в Армении. По ее словам, часть родителей детей-инвалидов, которые ходят            в инклюзивные школы, вынуждены до окончания школьного дня оставаться в школах, так как эти дети в отношении других учеников класса покамест чувствуют себя в изолированном состоянии. По мнению госпожи Бюкенен,  особенно в марзах часть родителей избегают отправить своих детей в школы с инклюзивным образованием, организуя образование в домашних условиях. Данное обстоятельство обеспокоит госпожу Бюкенен  с 2-х точек зрения: первая - одна из причин того, что родители отказываются отправить своих детей в инклюзивные школы является физическое несоответствие школьных зданий для детей с ограниченными образовательными способностями, вторая – неэффективность домашнего обучения, что подрывает нормальный естественный образовательный процесс детей. По ее оценке, под предлогом «домашнее обучение» некоторые родители, не отправляя своих детей в инклюзивные школы, ограничивают их права получить образование. Высоко оценивая результаты, полученные от исследования «Human Rights Watch», Министр Левон Мкртчян заверил, что консультации данной организации важны для нашей страны на пути к переходу к  всеобщей  инклюзивности.