ՌԴ-ն պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը մարտի 21-22-ը պաշտոնական այցով գտնվել է Մոսկվայում, որտեղ  հանդիպում է ունեցել ՌԴ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Սերգեյ Ստորչակի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ռուսաստանի սննդի  ճյուղային ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Չերնիգովը և նույն ինստիտուտի ծրագրերի ղեկավար Ելենա Բոլոտնիկովան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՌԴ կառավարության հովանավորությամբ և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի կողմից Հայաստանում իրականացվող «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի հետագա ֆինանսավորման, համագործակցության ձևաչափին և շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով Ռուսաստանի կառավարությանը` ծրագրի օժանդակության համար, ընդգծել է ՀՀ կառավարության մտադրությունը` ազգային ծրագրի ընդլայնման ուղղությամբ: Լևոն Մկրտչյանը ներկայացրել է ծրագրի ներդրման, վերահսկողության և գնահատման ինստիտուցիոնալիզացման կարևորությունը և նշել, որ այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը ստեղծել է «Դպրոցական կայուն սնունդ» հիմնադրամը:
ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Ստորչակը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում ծրագրի իրականացման արդյունավետության վերաբերյալ, ինչպես նաև մատնանշել է, որ  ծրագրի իրագործումը Ռուսաստանի համար Հայաստանի հետ գործակցության  առաջնահերթությունների շարքում է: Նա  վերահաստատել է  ՌԴ պատրաստակամությունը ծրագրի շարունակականության ապահովման, ինչպես նաև հիմնադրամի կայացմանն աջակցություն ցուցաբերելու գործում:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի  մարզերում արդեն 7 տարի է 1-4-րդ դասարանների երեխաները ստանում են անվճար սնունդ: Նախաձեռնությունն իրականացվում է ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային ծրագրի, ՀՀ կառավարության և Ռուսաստանի սննդի ճյուղային ինստիտուտի ջանքերով: 2014 թվականից առ այսօր ՀՀ կառավարությունն իրականացնում է «Դպրոցական կայուն սնունդ» ազգային ծրագիրը, որի շրջանակում ՀՀ երեք մարզերում՝ Արարատում, Վայոց Ձորում և Սյունիքում: Սեպտեմբերից ազգային ծրագիրը կընդգրկի նաև չորրորդ մարզը` Տավուշը:

Министр образования и науки РА Левон Мкртчян 21-22 марта с официальным визитом находится в Москве, где имел встречу с Заместителем министра финансов РФ Сергеем Сторчаком. На встрече приняли участие также Директор Института отраслевого питания России Владимир Чернигов и руководитель программ того же института Елена Болотникова. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, относящиеся к обеспечению продолжительности формата сотрудничества, дальнейшего финансирования программы «Стабильное школьное питание», реализуемой в Армении под патронажем Правительства РФ и Всемирной Продовольственной Программой ООН.
Министр образования и науки РА, выразив благодарность Правительству России за содействие программе, подчеркнул намерение Правительства РА по направлению к расширению национальной программы. Левон Мкртчян обозначил важность институционализации оценивания, контроля и внедрения программы, отметив, что с этой целью Правительство РА создало фонд «Стабильное школьное питание». Заместитель министра финансов РФ Сергей Сторчак выразил удовлетворение в связи с эффективностью реализуемой в Армении программы, а также указал, что реализация программы для России находится в ряде приоритетов сотрудничества с Арменией. Он подтвердил готовность РФ к обеспечению продолжительности программы, а также оказывания содействия становлению данного фонда.
В рамках программы «Стабильное школьное питание» в марзах Армении уже 7 лет ученики 1-4 классов получают бесплатное питание. Данная программа осуществляется усилиями Всемирной Продовольственной Программы ООН, Правительством РА и Институтом отраслевого питания России. С 2014 года по сей день Правительство РА реализует национальную программу «Стабильное школьное питание», в рамках которой - в трех марзах РА: Араратском, Вайоцдзорском и Сюникском. С сентября национальная программа будет внедрена также и в четвертом марзе – Тавушском.