Տավրուսի միջնակարգ դպրոցում աշնան գույներին միահյուսվել, միաձուլվել են աշակերտներն ու աշխատողները, որոնք նոր եռանդով ու նոր ոգևորությամբ նախապատրաստվում են սպասվելիք ցրտերին: Տաք մթնոլորտով` տաք ձմեռ։
Երեխաներին գովասանքի խոսքեր ասացին դպրոցի տնօրենությունը:
Գեղ կանգնեց, գերան կոտրվեց։
Հետաքրքիրն այն էր, որ այս գողտրիկ գյուղական անկյունը ,որն իրենց Մեծ Հայրենիքն է,, առավել մեծ…
Նոյեմբերի 19-ը ամբողջ աշխարհում երեխաների հանդեպ բռնության կանխարգելման միջազգային օրն է:
Տավրոսի միջնակարգ գյուղական դպրոցում երեխաները ժպտում են և պաշտպանված են:
Դպրոցում սովորում են թվով 9 երեխաներ, որոնք ստանում են նաև աշխատանքային դաստիարակություն։ Շինականի պարզությամբ ու անկեղծությամբ տոգորված, նրանք մասնակիցն են ամեն փոքրիկ նորոգման, մաքրման ու կահավորման նախաձեռնություններին։ Մեծ են…
Նոյեմբերի 19-ը երեխաներին բռնությունից պաշտպանելու միջազգային օրն է:
Ամբողջ աշխարհում երեխաները շարունակում են մնալ անպաշտպան, բռնության նկատմամբ, քանի դեռ ըստ պաշտոնական տվյալների գրանցված են տասնյակներով սեռական բռնության, ֆիզիկական բռնության, հոգեբանականև այլ բռնությունների դեպքեր:
Կապանի N5 հիմնական դպրոցի երկարօրյայի խմբակի պարապմունքը խաղաղության խմբակի խմբավար Արևիկ Հայրապետյանը սկսեց օրվա խորհրդին նվիրված գիտելիքի…
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի է ունեցել «Մեկ օր Պոմպեյում» ծավալուն ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո դի Ռիզոն, դեսպանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Հայաստանում Իտալիայի մշակույթի շաբաթվա շրջանակում…
Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտում մեծարել են բուհի 3-րդ կուրսի ուսանող, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի այս տարվա աշխարհի առաջնության ոսկե մեդալակիր Մալխաս Ամոյանին:
Արարողությանը ներկա են եղել ԱԺ պատգամավորներ, ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի և բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, հոգաբարձուների խորհրդի ներկայացուցիչներ, ազգային հավաքականի մարզիչները, չեմպիոնի հորեղբայր, անվանի ըմբիշ…
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ «ԹԻ ԷՄ Փրոդաքշն»-ը նոյեմբերի 21-ին՝ ժամը 19։30-ին, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կանցկացնի համերգ՝ նվիրված աշխարհահռչակ տենոր Գեղամ Գրիգորյանի 70-ամյակին:
Համերգին մասնակցում են օպերային հայ անվանի երգիչներ Հասմիկ Պապյանը, Գևորգ Հակոբյանը, Կարինե Բաբաջանյանը (Գերմանիա), Հովհաննես Այվազյանը, Լիանա Ալեքսանյանը (Գերմանիա), Խաչատուր Բադալյանը (ՌԴ):…
Մատենադարանում տեղի է ունեցել «SILICON MOUNTAINS-2021» տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովը, որը նվիրված էր տնտեսության մեջ խելացի լուծումների կիրառությանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ գործադիր և օրենսդիր մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ՏՀՏ ընկերությունների ներկայացուցիչներ, համաշխարհային առաջատար կազմակերպություններից բանախոսներ, հյուրեր:
Համաժողովի հատուկ հյուրն էր ‹‹Սինոփսիս›› վերազգային ընկերության նախագահ Չի-Ֆուն Չանը, որը ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման…
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ նոյեմբերի 21-24-ը կանցկացվի «ՀԱՅ ՖԵՍՏ» 19-րդ միջազգային թատերական փառատոնը, որն այս տարի նվիրված է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Եվգենյա Պոդպոմոգովայի հիշատակին։
Փառատոնն անցկացվում է «Խոսքեր, խոսքեր, խոսքեր» խորագրի ներքո:
Փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է, որ փառատոնի մեկնարկը կտրվի նոյեմբերի 21-ին. «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում…
Սլովենիայում ավարտին մոտեցող շախմատի Եվրոպայի թիմային առաջնությունում երեկ՝ նոյեմբերի 18-ին, կայացել են 6-րդ տուրի պարտիաները: Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը մրցել է Ադրբեջանի հետ. գրանցվել է ոչ-ոքի՝ 2-2:
Հավաքականի կազմում հանդես եկած բոլոր 4 շախմատիստներն էլ կեսական միավոր են վաստակել. Գաբրիել Սարգսյանը ոչ-ոքի է խաղացել Շահրիյար Մամեդյարովի, Հայկ Մարտիրոսյանը՝ Թեյմուր Ռաջաբովի, Սամվել…
Ազգային ժողովը նոյեմբերի 17-ին միաձայն քվեարկությամբ վավերացրել է «ՀՀ կառավարության և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության կառավարության միջև կրթության և գիտության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Այն ստորագրվել է 2019 թվականի հուլիսի 5-ին Վիետնամի մայրաքաղաք Հանոյում` կրթության և գիտության բնագավառում երկու երկրների համագործակցությունը խթանելու և զարգացնելու նպատակով: