Հայաստանի նկարիչների միության դահլիճում բացվել է հայ նկարիչների «Իրանը հայ արվեստագետների աչքերով» ցուցահանդեսը:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի խոսքով՝ օրը նշանակալի է, քանի որ ամփոփվում է երկար ամիսների աշխատանքը, և նոր գաղափարների և ծրագրերի հիմք է դրվում:
«Նկարիչների միությունը կարևորում է նմանօրինակ համագործակցությունները տարբեր հաստատությունների հետ, քանի որ այսպիսի…
Հոկտեմբերի 25-28-ը Հայաստանում էին «Բեռլինի թանգարանների միությանը» պատկանող «Հնագույն և հին ժամանակների պատմության թանգարանի» տնօրեն, պրոֆեսոր Մաթիաս Վեմհոֆը և նույն թանգարանի Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հետ ծրագրերի համակարգող, դոկտոր Մանֆրեդ Նավրոթը:
Այցն իրականացել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ, ՀՀ արտաքին գործերի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների համագործակցությամբ:
Այցի հիմնական նպատակը 2024 թ. Բեռլինում…
Սերբիայում շարունակվում է բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունը, որտեղ արդեն մեկնարկել է 1/8 եզրափակիչը։
Հայաստանի ներկայացուցիչ, գերծանր քաշային Դավիթ Չալոյանը 1/8 եզրափակչում մենամարտել է կոլումբացի Քրիստիան Սալսեդո Կոդասիի հետ և դժվարին պայքարում հաղթանակ տարել 4։1 հաշվով։ Քառորդ եզրափակչում Չալոյանի մրցակիցը կլինի Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ Լազիզբեկ Մուլուջոնովը։ Այս փուլում հաղթանակի հասնելու դեպքում հայ բռնցքամարտիկը կապահովի առնվազն…
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի՝ Իտալիա և Սուրբ Աթոռ կատարած այցի շրջանակում 2021 թ. հոկտեմբերի 11-ին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Սուրբ Աթոռի մշակույթի քահանայապետական խորհրդի միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը:
Հուշագրի նպատակն է նպաստել կողմերի միջև մշակութային կապերի զարգացմանը մշակույթի ոլորտի հաստատությունների…
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ «Armenian National Music» կազմակերպությունն իրականացնում է «ANM (Armenian National Music) Artists» նախագիծը։
Նախագիծն օնլայն համերգաշար է, որտեղ ներգրավված են «Armenian National Music»-ի ժանրային կատեգորիաներին համապատասխանող հայ լավագույն երաժիշտ-կատարողները։ Ծրագիրը ներառում է հայկական ժողովրդական, համաշխարհային դասական երաժշտության գլուխգործոցներ։