Կապանի N13 հիմնական դպրոցում տեղի ունեցավ «Արտասովոր մարդիկ, արտասովոր նվիրում» խորագրով միջոցառում, որը կազմակերպել էր դպրոցի ՄԿԱ գծով փոխտնօրեն Ժաննա Վարդանյանը:
Ցանկացած ժողովրդի ներկայի և հեռանկարի ամենապատասխանատու առաքելությունը վերապահված է նրա կրթությանը և մշակույթին։ Սյունիքը կրթության և մշակույթի օջախ է և այս առաքելությամբ էլ միջոցառումը նվիրված էր կրթության և մշակույթի…
«Հմտություններ բիզնեսի համար և բիզնես՝ հմտությունների համար» խորագրով մասնագիտական կրթության և ուսուցման միջազգային համաժողովի շրջանակում այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստանի հմտություններ» ազգային 6-րդ մրցույթի մասնակիցների մրցանակաբաշխության արարողությունը: ԿԳՆ նախնական/արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը, շնորհավորելով մրցույթի բոլոր հաղթողներին, տեղեկացրել է, որ «Համաշխարհային հմտություններ» միջազգային մրցույթը 2019 թվականին տեղի…
Հոկտեմբերի 26-ին Վանաձորի ծովակալ Իսակովի անվան թիվ 23 հիմնական դպրոցում պատմության ուսուցչուհի Արմինե Մկրտչյանը 6-րդ «ա» դասարանի սովորողների հետ կազմակերպել էր միջոցառում «Իմ քաղքամայր Երևանը 2800 տարեկան է» խորագրով:
Միջոցառման ընթացքում սովորողները ներկայացրին Երևանի հիմնադրման պատմությունը, Երևանի զինանշանը, դրոշը, հիմնը: Բեմականացման միջոցով ներկայացրեցին Արգիշտի I-ի հրամանով գրված Էրեբունի ամրոցի հիմնադրման մասին…
Լճաշեն գյուղի Ա.Տեր-Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 1-ին Բ դասարանում տոնախմբություն էր: «Ա» հնչյուն-տառը դասվար Մարգարիտ Հովսեփյանի հրավերով հյուր էր եկել փոքրիկներին:
Դասվարը մեծ ուշադրություն էր դարձրել դասի հարուստ ու ճաշակով կահավորմանը, որով էլ պայմանավորվեց դասի կառուցումը:
Երաժշտության ուղեկցությամբ, փոքրիկ բեմականացումով, հանելուկներով «համեմված» մուտք ապահովեց ուսուցիչը: Երեխաներին ողջունեցին հյուր եկած Արևը,…
ՀՀ ԿԳՆ կրթության ազգային ինստիտուտի հայագիտական և սոցիալ–մշակութային առարկաների բաժնի մասնագետներ Թամարա Թովմասյանն ու Արման Մալոյանը սեպտեմբերի 20-ից մինչև հոկտեմբերի 20-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից գործուղվել էին Նիդերլանդների Ալմելոյի հայկական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հովանու ներքո գործող «ՍուրբՄեսրոպ Մաշտոց» և Ամստերդամի Սուրբ հոգի եկեղեցու «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» կիրակնօրյա դպրոցներ՝ ուսուցիչների համար վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնելու:
Վերապատրաստման և մշտադիտարկման արդյունքները «Հայերն այսօր»-ը ամփոփել է Թամարա Թովմասյանի…
«Նոր սերնդի դպրոց» հասարակական կազմակերպության և DASARAN կրթական ծրագրի համատեղ կազմակերպած «Նոր սերնդի դպրոց-2018» վարկանիշավորման մրցույթի արդյունքներով 4-րդ տարին է, ինչ «Աբովյանի Ն․Վանյանի անվան N 5 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ը զբաղեցնում է մրցանակային տեղեր և 3-րդ տարին է, ինչ պարգևատրվում է համակարգչով:
Կեցցե՛ս, Ն․Վանյանի անվան N 5 հիմնական դպրոց, քանզի երրորդ…
Նոյեմբերի 28-ին, Աբովյանի Ն․Վանյանի անվան № 5 հիմնական դպրոցի «Անգլերեն» ուսումնական առարկայի ուսուցիչ Սիլվա Ղարիբյանը 5ա դասարանում վարեց օրինակելի դաս՝ «Ռովերը զվարճալի շուն է» վերնագրով: Դասն ուղեկցվեց համակարգչային ցուցադրությամբ: Դասի նպատակն էր՝ օտար լեզվով միմյանց հետ շփվելու, օտար լեզվով բանավոր խոսքի ընկալման հմտությունների ձևավորումն ու զարգացումը:
Աբովյանի Ն․Վանյանի անվան № 5…
Լճաշեն գյուղի Ա. Տեր- Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոցում անցկացվեցին բազմաբնույթ միջոցառումներ, դասղեկի ժամեր, բանավեճ՝ «Ո՛չ, կոռուպցիային»,
«Արմատախիլ անել կոռուպցիան» թեմայով:
Աշակերտները պատրաստել էին պատի թերթեր, պլակատներ, լոզունգներ: