2018թ. հոկտեմբերի 28-ին «Աբովյանի Ն. Վանյանի անվան N5 հիմն. դպրոց» ՊՈԱԿ-ի VIա դասարանի դասղեկ Գ.Վարդանյանը «Երևան-2800» միջոցառումների շրջանակներում կազմակերպեց էքսկուրսիա Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան և Զվարթնոց տաճար: Երկու դեպքում էլ էքսկուրսավարները հարուստ տեղեկություններ հաղորդեցին: Աշակերտները տեղեկացան, որ արգելոց-թանգարանը մ.թ.ա. 782թ. հիմնադրված Էրեբունի քաղաք-ամրոցի պատմությունն ու մշակույթն է ներկայացնում: Թանգարանի ցուցասրահներում տեսան Էրեբունի,…
«Փողերը վերջանում են, փառքը՝ նույնպես: Սակայն Հայաստանը մեր միակն է: Մի մոռացեք այդ մասին: Արարեք հանուն ձեր երկրի ու նրա ժողովրդի երջանկության»:
Ջերմուկի Մ.Գորկու անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցում բաց դաս է Հասարակագիտությունից: Համայնքային հիմնախնդիրների մտահոգությամբ առարկայի ուսուցչուհի Հ.Գևորգյանը 9-րդ դասարանում կազմակերպել էր դաս-հանդիպում համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ: Աշակերտները նախապես լրագրողական, հետազոտական աշխատանք էին իրականացրել ու վեր հանել իրենց համայնքում առկա հիմնախնդիրները: Նրանցից մի խումբ հարցախույզ էր անցկացրել բնակչության շրջանում. «Եթե…
Այս տարի հոբելյանական է ԱՅԲ հիմնադրամի համար: «Մեղու հայերենը բոլորի համար» հայերենի ամենազանգվածային մրցույթի 5-րդ տարին է: Այսօր հոկտեմբերի 25-ին Կապանի N 5 հիմնական դպրոցի 3-9-րդ դասարանների 83 աշակերտներ մասնակցեցեին «Մեղու-2018» -ին: Մրցույթի պահանջներին ծանոթանալուց հետո ներկաները ստացան և՛ առաջադրանքները, և՛ հուշանվերներ: Վերջում մասնակիցները հայտնեցին, որ առաջադրանքները հետաքրքրաշարժ էին:
Կապանի N 5…
Աբովյանի Ն․Վանյանի անվան №5 հիմնական դպրոցում հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ Կոտայքի մարզի պատմական միջավայրի պահպանման մարզային ծառայության լրագրող, հուշարձանագետ, հուշարձանների պահապան Արամայիս Սեդրակյանը 9-րդ դասարանում զրույց անցկացրեց «Կոտայքի մարզի նշանավոր հուշարձանները» խորագրով։
Կոտայքի մարզն ունի շատ հին և հարուստ մշակույթ։ Երբ ասում ենք մշակույթ, հասկանում ենք այն ամենը, ինչ երկար դարերի ընթացքում ստեղծել է մեր ժողովուրդը՝…
Հոկտեմբերի 17֊ին Մասիս քաղաքի հ3 հիմնական դպրոցի Iա դասարանի աշակերտները, դասվար՝ Ն.Գաբրիելյանի ղեկավարությամբ, հանդես եկան «Ա»տառի հանդիսավոր միջոցառմամբ։ Աշակերտների համար ամենամեծ տոնն էր, այբբենարանի առաջին էջն էին բացում ։
Աշակերտները նախապես Թարգմանչաց տոնին քարե հուշարձանների վկայությամբ թագադրվեցին և իրավունք ստացան հնչյունը՝ գիր դարձնելուն։ Շարունակեցին այդ խանդավառությունը և «Ա» հնչյուն֊տառը տոնական…
«Մոլորակի բնության բազմազանությունը ամբողջ մարդկության հարստությունն է» :