Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում կայացել է ձյուդոյի «Մեծ սաղավարտ» շարքի մրցաշարը, որտեղ 71 երկրից շուրջ 500 մարզիկ, բացի մեդալներից, պայքարել է նաև Տոկիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի վարկանշային միավորների համար:
Հայաստանի ներկայացուցիչ, 2018 թվականի Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն Ֆերդինանդ Կարապետյանը հաջող է հանդես եկել 73 կգ քաշային կարգում՝ 49 ձյուդոիստների պայքարում զբաղեցնելով երրորդ…
Ծաղկաձորում կայացել են Հայաստանի լեռնադահուկային սպորտի մեծահասակների, երիտասարդների և պատանիների առաջնությունները:
Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը նշել է, որ հատկապես դիտարժան է անցել երիտասարդների և պատանիների մրցաշարը. «Շատ հետաքրքիր առաջնությունն էր, որը ցույց տվեց՝ բավականին խոստումնալից պատանիներ ունենք: Առանձնահատուկ ցանկանում եմ նշել Ապարանի ներկայացուցիչներին: Եթե ժամանակին…
Կայացել են Հայաստանի սեղանի թենիսի տղամարդկանց և կանանց առաջնությունները, որոնց մասնակցել են 24-ական մարզիկ-մարզուհիներ:
Տղաների մենախաղում չեմպիոն է հռչակվել Հարություն Հարությունյանը, որը եզրափակչում առավելության է հասել Մեսրոպ Ղուկասյանի նկատմամբ: Բրոնզե մեդալակիր է դարձել Գևորգ Աբրահամյանը։ Կանանց մենախաղում լավագույնը Հասմիկ Խաչատրյանն է, որը վճռորոշ խաղում հաղթել է նախորդ տարվա չեմպիոն…
Հայաստանի հունահռոմեական և ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականներն ավարտել են ելույթները Կիևի միջազգային մրցաշարում, որը հայ ըմբիշների համար այս տարվա առաջին ստուգատեսն էր: 35 երկրներից շուրջ 600 ըմբիշների պայքարում Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճել են 5 մեդալ՝ մեկական ոսկե և արծաթե, 3 բրոնզե:
Հունահռոմեական ոճի հավաքականից փայլուն է հանդես եկել Մալխաս Ամոյանը…
Փետրվարի 15-28-ը Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն անցկացվել է Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց 81-րդ առաջնությունը, որին մասնակցել է 12 շախմատիստ, 11-ը՝ գրոսմայստեր:
Ուժեղագույնների պայքարում չեմպիոն է դարձել Հովհաննես Գաբուզյանը, ով առաջնության սկզբից ստանձնել է առաջատարի դերը և վստահորեն պահպանել այն: Սա նրա երկրորդ չեմպիոնությունն է 2017 թվականից հետո: Վերջին տուրում…
Փետրվարի 21-28-ը Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում կայացել է բռնցքամարտի Ստրանջայի 72-րդ միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցել են 30 երկրների շուրջ 220 բռնցքամարտիկներ: Եվրոպական բռնցքամարտի ամենահին մրցաշարում Հայաստանի ներկայացուցիչները 4 մեդալ են նվաճել՝ 1 արծաթե, 3 բրոնզե: