Միտքը` օրվա բեռը ցած դրած, մտել է մի հին աշխարհ… ուր պատմություն է ու մշակույթ, ուր գիտություն է ու աշխատանք:
Դեկտեմբերի 14-ին 5-րդ «բ» դասարանը դասղեկ Ա. Քարամյանի և ԴԱԿ Հ. Մեսրոպյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Կապանի երկրագիտական թանգարան: Այնտեղ պահպանված ժառանգությունն անմիջապես գրավեց երեխաների ուշադրությունը, և թանգարանի տնօրեն Ա. Հայրապետյանի հարցին`…
Եղվարդի N 3 հիմնական դպրոցի տնօրենության կողմից հայտարարված դասղեկի բաց դասերի ամիսը շարունակվում է մեծ շուքով ու թափով։
Մեկը մյուսի հետևից դասարանները ներկայացնում են իրենց հանձնարարված թեմաները։
Այս թոհուբոհին մասնակցեց նաև IX «ա» դասարնը` ներկայացնելով Մեծ Բրիտանիան (դասղեկ` Ա. Աղայան, ուսուցչի օգնական Մ. Սիմոնյան):
Աշակերտները փորձեցին հակիրճ ներկայացնել այն թեմաները,…
Մասիս քաղաքի հ3 հիմնական դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ Լ.Սողոմոնյանը անցկացրեց վոլեյբոլի առաջնություն։
Վոլեյբոլը թիմային մարզախաղ է:
Խաղում են 6-ական մարզիկից կազմված 2 հակառակորդ թիմերով։ Խաղի նպատակն է` ափերի, ձեռքերի կամ մարմնի` գոտկատեղից վեր ցանկացած մասի հարվածով գնդակն անցկացնել ցանցի վրայով այնպես, որ այն ընկնի մրցակցի կիսադաշտը: Ընդ որում` թիմերից յուրաքանչյուրն իրավունք…
Եղվարդի N 3 հիմնական դպրոցում հայտարարվել է դասղեկի բաց դասերի ամիս։ Յուրաքանչյուր դասարան պետք է ներկայացնի որևէ եվրոպական երկիր։
Ճանապարհորդությունը շարունակվում է...
Այս անգամ այցելում ենք Ռուսաստանի Դաշնություն։
Եղվարդի N 3 հիմնական դպրոցի Առաջին «ա» դասարանում դասղեկի բաց դաս էր (դասվար` Ռ. Արսենյան)։ Թեման` Ռուսաստանի դաշնություն։ Դասը հագեցած էր ասմունքով, ռուսական ազգային…
Մարդու առողջությունը փխրուն է և կարող է խաթարվել, հետևաբար առողջությունը անհրաժեշտ է խնամել և ամրապնդել:
Մասիս քաղաքի հ․3 հիմնական դպրոցի աշակերտական խորհուրդը, բուժքույր Ի.Ապերյանն անցկացրեցին սեմինար՝ առողջության, հիգիենիայի կանոնների պահպանման, ՄԻԱՎ-ի, ՁԻԱՀ-ի վերաբերյալ։
Խոսեցին վնասակար սովորությունների մասին, մատնանշեցին դրանց բացասական ազդեցությունը մարդու առողջության վրա: Դիտեցին տեսանյութ,ապա ներկայացրեցին ՁԻԱՀ-ի ծագման պատճառները, ընթացքը…
Ինչքան գեղեցիկ, կախարդական, հոգուն հարազատ, մեկիս համար մութ ու գորշ, մյուսի համար գույնզգույն և վառ է աշունը: Աշունը ամենասիրելի տարվա եղանակն է: Այդ ժամանակ բոլոր տերևները կարմրում, դեղնում են,փողոցները դատարկվում են, ամենուրեք մեղմ զեփյուռն է փչում, և ծառի տերևները մեղմիկ օրորվելով ընկնում են ցած:
Մասիս քաղաքի հ.3 հիմնական դպրոցի նախասարհում…
Սևանի համայնքապետարանի կողմից նոյեմբերի 8-19-ը հայտարարած «Կանաչ և թվային զարգացում հանուն էներգետիկ անցման» խորագրով լուսանկարչական աշխատանքների մրցույթի հաղթող է ճանաչվել Լճաշեն գյուղի Ա.Տեր – Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 7-րդ «բ» դասարանի շնորհալի աշակերտ Ջանշիկ Սասունի Հովհաննիսյանը:
Դպրոցի տնօրինությունը շնորհավորում է մեր սիրելի սանին և մաղթում ուսման մեջ նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ:
Դեկտեմբերի 3-ին «Ռուսաց լեզվի դեսպանները» ծրագրի շրջանակում դպրոցը մասնակցեց Մոսկվայի Պուշկինի անվան պետական ինստիտուտի կողմից կազմակերպված փորձի փոխանակման հանդիպմանը՝ Կապանի հ․13 հիմնական դպրոցում:
Դպրոցի ռուսաց լեզվի դեսպան-աշակերտներերը ներկայացան սեփական ստեղծագործություններով և ողջույնի խոսքով:
Փոխադարձության սկզբունքով՝ միջոցառման պատասխանատուներից ստացան հուշանվերներ, իսկ Կապանի N 5 հիմնական դպրոցը, լավագույն համագործակցության համար, պարգևատրվեց շնորհակալագրով: