Երևանի թիվ 180 դպրոցն այսուհետ կրելու է 20-րդ դարի գրող, հրապարակախոս, գրականագետ, ազգային-հասարակական գործիչ Զապել Եսայանի անունը:
Դպրոցի անվանակոչության հանդիսավոր արարողությանն այսօր մասնակցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը և Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը:
«Խորհրդանշական է, որ անվանակոչությունը տեղի…
Տարրական դպրոցի ավարտը կարևորագույն իրադարձություն է դպրոցի կրտսեր աշակերտների համար: Ահա, այսօր, տոն է ու հիշարժան օր 4-րդ <<բ>> դասարանում: Պատասխանատվության կրթությունը քննություն հանձնեց համագործակցելու կարողունակության վերջնարդյունքներով: Ուրախության մթնոլորտը խոսում է սեփական արդյունքների բավարարվածության մասին, չորս տարիների, ձեռքբերումների ու բացահայտումների մասին:
Հրաժեշտի հանդեսը տողատակ ունի՝ արժանապատիվ մուտք միջին դպրոց:
Դասվար…
Անթաքույց է, որ ամենահիշարժան օրերն ու անհոգ տարիներն անցնում ես դպրոցում, ուր մարդն ունենում է տոնական մուտք և փուլային հրաժեշտներ:
Մայիսի 18-ին կայացավ 4-րդ ա դասարանւ հրաժեշտի միջոցառումը:
Բեմը շնչեց երիտասարդական ավյունով, արդիականությամբ, տոնական զվարթ տրամադրությամբ, շքեղաշուք հանդերձանքով:
Այս ամենը պարտավորեցնող էր:
Աշակերտների բեմելը նշանավորվեց հստակ խոսքով, առոգանության ցուցադրումով, նաև…
Մայիսի 8֊ին Եղվարդի հ․ 3 հիմնական դպրոցում թևածում էր խաչատրյանական ոգին. լրանում է հայ և համաշխարհային դասական երաժշտության ամենափայլուն աստղերից մեկի` Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120֊ամյակը։
Տոնին ընդառաջ` VII ա դասարանը անցկացրեց դասղեկի համակցված բաց դաս֊միջոցառում (դասղեկ` Լ. Հարությունյան, ուսուցիչ` Մ. Կարապետյան)։
Երեխաները անդրադարձան մեծ կոմպոզիտորի կյանքին և ստեղծագործությանը, երգեցին, պարեցին…
Եղվարդի N 3 հիմնական դպրոցի երկրորդ «բ» դասարանում տոն էր. ռուսաց լեզվից դաս-միջոցառում էր` "Праздник букваря" (ուսուցիչ` Ս. Սարգսյան)։
Փոքրիկները սահուն ու անկաշկանդ արտասանեցին ու երգեցին ռուսերենով, ասացին հանելուկներ, իսկ վերջում բեմականացրին ռուսական ժողովրդական հեքիաթներից մեկը` "Репка"-ն։ Գեղեցիկ դերասանական խաղով, մանկական անմիջական խոսքով երեխաները գերեցին ներկաներին և արժանացան ուսուցչի կողմից…
Գյուղի երեխային կապել գյուղի հետ, ասել է, թե` տեր կանգնեցնել տնկած ծառին, կարող է անել դպրոցը։
Ահա այս առաքելության անթաքույց փաստը` Սոնա Բալայանի գրաճանաչությունն ու Տավրուսի միջնակարգ դպրոցի համակազմի տոնական տրամադրությունը։