«Սերը հայրենիքի հանդեպ կիսատ֊պռատություն չի ճանաչում. ով նրա համար չի անում ամեն ինչ, չի անում ոչինչ ով նրան ամեն ինչ չի տալիս, նա մերժում է նրան ամեն ինչ...»
Եղվարդի հ․ 3 հիմնական դպրոցի երկրորդ «դ» դասարանում «Հայաստանը մեր հայրենիքն է» թեմայի ամփոփիչ դասն էր։ Օրը հագեցած էր հայրենասիրական…
Տոնական վառ տրամադրություն էր տիրում Մասիսի հ․3 հիմնական դպրոցի նախասրահում։ Երաժշտության հնչյունները ողողել էին բոլորի սրտերը։ Նախասրահը զարդարված էր ժողովրդական արվեստ ներկայացնող յուրօրինակ աշխատանքներով։
Տեխնոլոգիայի ուսուցիչներ՝ Ն․ Աբաղյանը և Ա․ Պողոսյանը յուրատիպ ցուցահանդես էին կազմակերպել, որտեղ ներառված էին 5-ից 7-րդ դասարաններում սովորողների թեմատիկ աշխատանքները․ ասեղնագործություն, գրաֆիկա, հուլունագործություն, գոգնոցներ, կարպետագործություն և…
Մասիս քաղաքի հ.3 հիմնական դպրոցի 5 «բ» դասարանում բնագիտության ուսուցիչ Ա.Վեքիլյանը կազմակերպել էր «Բնագիտության աշխարհում» խորագրով խաղ-վիկտորինա։
Խաղ-վիկտորինայի միջոցով համակարգվեց և հանրագումարի բերվեց ամբողջ ուսումնական տարվա ընթացքում աշակերտների ձեռքբերած գիտելիքները։
Դաս-վիկտորինան անցավ խմբերի ակտիվ մասնակցությամբ, հետաքրքրաշարժ փուլերի արդյունքում ժյուրիի անդամները բալային համակարգով գնահատեցին թիմերին։ Արդյունքները ամփոփելուց հետո դպրոցի տնօրեն Է.…
Դպրոցական ոչ մի հանդիսություն համեմատելու չէ «Այբուբենի հրաժեշտ»-ի հետ:
Այդ հրաժեշտն իրականում հանդիպումն է հայոց լեզվի ու հայ մանուկի:
Այդ հրաժեշտն արձանագրումն է առ այն, որ ևս մեկ սերունդ հայոց մարգարտաշար, ոսկեղենիկ այբուբենը տեղավորեց իր հոգու լայն բացված գրպաններում ու հարստացավ ազգային գանձով. այն գանձով, որը հիմքն ու պատվարն է…
Եղվարդի հ․3 հիմնական դպրոցը մասնակցում է «Ուսուցում հիմնված նախագծային աշխատանքի վրա» ծրագրին, որն իրականացվում է ԱՄՆ դեսպանատան և Հայաստանում անգլերենի ուսուցիչների ասոցիացիայի (AELTA) կողմից:
Նախագծի թեման է «Մեր քաղաքի համերը»: Մեր աշակերտները կատարել էին ծավալուն աշխատանք՝ սովորել էին համապատասխան բառեր և արտահայտություններ, հավաքագրել էին անհրաժեշտ նյութեր, կազմակերպել և նկարահանել էին…
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով, ապրիլի 15-ին, Տավրուսի միջնակարգ դպրոցում, կազմակերպվեց շաբաթօրյակ:
Աշակերտներն ու դպրոցի ողջ անձնակազմը մաքրեցին դպրոցամերձ տարածքը, ջրեցին նոր տնկած տնկիները:
Տավրուսի միջնակարգ դպրոց
Տավրուսի միջնակարգ դպրոցում ապրիլի 14-ին՝ ռազմահայրենասիրական տասնօրյակն ավարտվեց հայրենասիրական ֆիլմերի ու երգերի դիտումով:
Աշակերտները մեծ բավականությամբ դիտեցին հայրենասիրության ու պատերազմի մասին «Գարեգին Նժդեհ», «Սպարապետ», «Գարուն ա» ֆիլմերը, ունկնդրեցին հայրենասիրական երգեր:
Ապրիլի 18-ը հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրն է:
Աշխարհով մեկ տարբեր միջոցառումների շարքում իր կարևոր տեղն ու դերն ունեցավ Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Մերի Գանդալյանի նախաձեռնած միջոցառումը քաղաքի դպրոցների շրջանակում:
Այս համատեքստում դպրոցի աշակերտական խորհուրդը կազմակերպիչ Հ. Մեսրոպյանի հետ այցելեցին Բաղաբուրջի հուշահամալիր, ստանձնեցին հատկացված…
Թմրամոլությունը 21-րդ դարի ամենավտանգավոր մոլորություններից մեկն է, որին զոհ են դառնում միլիոնավոր մարդիկ: Մեկ անգամ օգտագործելով՝ ալևս ի զորու չեն լինում հրաժարվել այդ «քաղցր» թույնից, քանի որ դժվար է կանգ առնել զառիվայր ու լպրծուն ճանապարհի վրա, որը տանում է դեպի կործանում:
Ապրիլի 14-ին Եղվարդի N 3 հիմնական դպրոցի IX ա…
Բարձրագույն ռազմամասնագիտական կրթություն դեպի զինվորական ծառայության` ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան։
Ապրիլի 13-ին, Կապանի N 5 հիմնական դպրոցի 8-րդ և 9-րդ դասարանների բոլոր աշակերտների հետ դպրոցի դահլիճում անցկացվեց ռազմահայրենասիրական դաս՝ նվիրված հայրենիքի պաշտպանի պատվաբեր և սուրբ գործին: