Տալլինի էստոնական «Ռաաննիկու» մանկապարտեզում մարտ ամիսը նվիրված էր Հայաստանին, հայկական մշակույթի և ավանդությունների հետ ծանոթացմանը: Մարտի 22-ին մանկապարտեզում կայացավ փոքրիկ միջոցառում, որին մասնակցեց Էստոնիայի Տալլին քաղաքի «Մաշտոց» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի երեխաները:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է «Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն Ջաննա Շահբազյանը, մանկապարտեզի սաները (3-7 տարեկան) ու աշխատակազմը մեծ լրջությամբ ու պատասխանատվությամբ էին պատրաստվել միջոցառմանը: Դպրոցի ամեն մի անկյունում հայկական շունչ էր նկատվում: Բոլոր խմբերում տեղ էին գտել երեխաների ձեռքերով պատրաստված հայկական «Եռագույններն» ու «Արարատները», ցուցադրված էին հայկական զինանշանները:
Մանկապարտեզի աշխատակցուհի, մեր հայրենակից Լիլիթ Մազմանյանի շնորհիվ՝ հայերենից էստոներեն էին թարգմանվել «Կաքավիկ» և «Արև, արև, ե՛կ, ե՛կ» երգերը, որոնք էստոներեն ներկայացվեցին մանկապարտեզի, իսկ հայերեն՝ «Մաշտոց» դպրոցի երեխաների կատարմամբ: Հայերեն արտասանվեց «Ծիտիկ, ծիտիկ» բանաստեղծությունը:
«Մաշտոցի» սաները երգերով, պարերով, անցկացրած հայկական պարաի վարպետության դասով՝ գրավեցին ներկաների հետաքրքրությունը: Մանկապարտեզի փոքրիկներն իրենց դաստիարակների հետ պարեցին նաև «Միասնության շուրջպարը», որին միացան բոլորն ու հայկական ջերմությամբ ու եռանդով եզրափակեցին միջոցառումը:
Հավելենք նաև, որ հայկական միամսյակում իր ուրույն տեղն ուներ նաև հայկական գաթան, որի համտեսումը տեղի ունեցավ միջոցառման ավարտին:
Նյութի աղբյուրը. «Հայերն այսօր»