ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այցելել են Երևանի Դավիթ Սարապյանի անվան թիվ 100 հիմնական դպրոց:
Այցի հիմնական նպատակն էր ծանոթանալ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների անհատական ուսուցման պլանով սահմանված խելամիտ հարմարեցումներին:
Նրանք շրջել են դպրոցում, ծանոթացել կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների համար ստեղծված խելամիտ հարմարեցումներին: Ժաննա Անդրեասյանը հետաքրքրվել է՝ որքանո՞վ է կարողացել ուսումնական հաստատությունն ապահովել պահանջվող հարմարեցումները, ի՞նչ խնդիրներ կան միջավայրի լիարժեք ինտեգրման և կրթական գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման առումով, ինչպիսի՞ հաջողություններ են արձանագրվել:
Ժաննա Անդրեասյանը և Արաքսիա Սվաջյանը տեղում հանգամանորեն ծանոթացել են կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների կրթական գործընթացի կազմակերպման և իրացման համար դպրոցում առկա ռեսուրսներին:
Նախարարին ներկայացվել է նաև Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի փորձնական ծրագրի շրջանակում ստեղծված ռեսուրս սենյակի գործունեությունը՝ նախատեսված կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող որոշ խմբի երեխաների համար:
Ռեսուրս դասարանում նախարարը հանդիպել է երեխաների հետ, հարցեր ուղղել մանկավարժներին և մասնագետներին՝ հետաքրքրվելով արդեն աշխատանքային պրոցեսում արձանագրած հաջողություններով, ինչպես նաև բարելավման անհրաժեշտություն ունեցող խնդիրներով:
Նախարարն առանձին զրուցել է նաև կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների ծնողների հետ, հանգամանորեն հետաքրքրվել նրանց մտահոգություններով` նշելով, որ հետադարձ կապի ապահովումը հնարավորություն կտա բարելավելու կրթության կազմակերպման մոտեցումները:
Թիվ 100 հիմնական դպրոցի տնօրեն Անուշ Աբելյանի տեղեկացմամբ՝ դպրոցը կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների հետ աշխատելու և ներառական կրթություն իրականացնելու երկար տարիների արդյունավետ փորձ ունի: Հաստատությունում 468 աշակերտ է սովորում, որոնցից 62-ը՝ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող:
Նշենք, որ «Ռեսուրս սենյակ» փորձարարական ծրագրի շրջանակում մասնագիտական աշխատանքի արդյունքում ապահովվում է հաղորդակցման խնդիրներով պայմանավորված կրթության կազմակերպման մանկավարժահոգեբանական ծառայությունների 3-րդ և 4-րդ աստիճանի աջակցության կարիք ունեցող երեխաների աստիճանաբար ներգրավումը դասապրոցեսին։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Араксия Сваджян посетили ереванскую основную школу №100 имени Давида Сарапяна. Основной целью визита было ознакомление с разумными изменениями, предусмотренными индивидуальным планом обучения детей, нуждающихся в особых условиях образования.
Они осмотрели школу, ознакомились с разумными приспособлениями, созданными для детей с особыми потребностями в образовании. Жанна Андреасян поинтересовалась, насколько учебному заведению удалось обеспечить необходимые приспособления, какие проблемы существуют в плане полной интеграции среды и эффективной организации образовательного процесса, какие успехи были зафиксированы.
Жанна Андреасян и Араксия Сваджян подробно ознакомились с ресурсами, доступными в школе для организации и реализации образовательного процесса детей, нуждающихся в особых условиях образования. Министру также была представлена деятельность ресурсного класса, созданного в рамках пилотной программы республиканского педагогико-психологического центра, предназначенного для детей из некоторых групп, нуждающихся в особых условиях образования.
В ресурсном классе министр встретилась с детьми, задала вопросы педагогам и специалистам, поинтересовалась успехами, уже достигнутыми в рабочем процессе, а также проблемами, требующими улучшения. Министр также побеседовала с родителями детей, нуждающихся в особых условиях образования, подробно поинтересовалась их опасениями, отметив, что обеспечение обратной связи позволит улучшить подходы к организации образования.
По словам директора основной школы №100 Ануш Абелян, учреждение имеет многолетний эффективный опыт работы с детьми, нуждающимися в особых условиях образования, и внедрения инклюзивного образования. В учебном заведении обучается 468 учеников, 62 из которых нуждаются в особых условиях образования.
Отметим, что в рамках экспериментальной программы «ресурсная комната» в результате профессиональной работы обеспечивается постепенное вовлечение в учебный процесс детей, нуждающихся в поддержке 3-й и 4-й степеней педагогико-психологических служб организации образования, обусловленной проблемами коммуникации.