ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր հանդիպել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման շուրջ համագործակից միջազգային կառույցների գործընկերների հետ, որոնք հունվարի 29-31-ն աշխատանքային այցով ժամանել են Հայաստան:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
Ողջունելով «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի միջազգային գործընկերներին՝ նախարարը կարևորել է ՀՀ կառավարության ամենաառաջնային ծրագրերից մեկի՝ «Ակադեմիական քաղաքի» իրականացման հաջորդ փուլում միջազգային գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
«Սա իսկապես խոշոր նախագիծ է՝ տարբեր բաղադրիչներով, որը կպահանջի բոլոր կողմերի ներգրավվածությունը՝ նախանշված նպատակներին լիակատար հասնելու համար։ Վստահ եմ, որ բոլորիս պատրաստակամությունը, ձեր փորձագիտական աջակցությունը և շահագրգիռ կողմերի՝ հայաստանյան համալսարանների, գիտահետազոտական ինստիտուտների, դասախոսների և ուսանողների ակտիվ ներգրավվածությունը կնպաստեն նախագծի հաջող իրականացմանը»,- ասել է նախարարը։
Նախագծի իրականացումը խթանելու առումով նախարարն անդրադարձ է կատարել նաև ակադեմիական քաղաքի իրականացման հետ կապված առանցքային գործընթացներին, որոնցից մեկը ներդրումային պլանի մշակումն է, մյուսը` օրենսդրության բարելավումը, որոնց իրագործման համար ևս միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը կարևոր է:
ԲԿԳԿ նախագահ Սարգիս Հայոցյանի նշմամբ՝ այժմ ընթացքի մեջ է ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագծի վերջնական տարբերակի մշակման փուլը, որից հետո պաշտոնապես կհաստատվի գլխավոր հատակագիծը, իսկ այնուհետև կմեկնարկեն ֆիզիկական ենթակառուցվածքների ստեղծման աշխատանքները: «Մենք արդեն ունենք բոլոր պայմանագրերը գործընկերների հետ»,- ասել է Սարգիս Հայոցյանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագծի հայեցակարգը 2024 թ․-ին մշակած և ներկայում քաղաքի գլխավոր հատակագծի սխեմատիկ նախագծման և համակարգման համար պատասխանատու գերմանական gmp International GmbH Architects and Engineers ճարտարապետաինժեներական ընկերության փոխտնօրեն Թոբիաս Քեյլը, տեխնոլոգիական կլաստերի ձևավորման և նորարարությունների կառավարման մոդելի մշակման համար պատասխանատու «Մյունխենի տեխնիկական համալսարան-միջազգային» (TUMint) կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Ջորջետա Աուկտուրը, քաղաքաշինական զարգացման ռազմավարական շրջանակի մշակման համար պատասխանատու գերմանական RSUP (Rabe Strategic Urban Planning) ընկերության տնօրեն Յոհան Ռաբենը, տրանսպորտային շարժունակության նախագծի մշակման համար պատասխանատու իտալական «Սիստեմատիկա» ընկերության տնօրեն Դիեգո Դեպոնտեն։
Ամբողջ գործընթացը համակարգելու է gmp ընկերությունը, իտալական «Սիստեմատիկա» ընկերությունը մշակելու է ակադեմիական քաղաքի ներքին շարժունության մոդելը և կապակցվածությունը հանրապետության տրանսպորտային ցանցի հետ: Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի գործընկերները մշակում են բովանդակային գործընթացը՝ բուհերի խոշորացման քաղաքականության համատեքստում: Մյուս գործընկերները մշակելու են քաղաքի հայեցակարգը, այն է՝ թե ինչպես է գործելու ներքին տնտեսական և կենցաղային համակարգը:
Թոբիաս Քեյլի գնահատմամբ՝ այժմ ընթանում է գաղափարից գործնական աշխատանքի անցնելու փուլը, և ընդհանուր տեսլականը ճիշտ ուղու վրա է. «Այս փուլում ինժեներներ են աշխատելու նախագծի շուրջ, և այն դառնալու է իրականություն՝ գաղափարից դեպի իրագործում ճանապարհը դնելով ամուր հիմքերի վրա: Այսպիսով, առաջին փուլում պետք էր հասկանալ, թե ինչ է ակադեմիական քաղաքը, իսկ այս փուլն այն մասին է, թե մեր պատկերացրած ակադեմիական քաղաքը ինչպես պետք է իրականացնել»:
«Մյունխենի տեխնիկական համալսարան-միջազգային» (TUMint) կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Ջորջետա Աուկտուրի խոսքով՝ իրենց մասնաբաժինը «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրում համալսարանների միավորման, խոշորացման գործընթացին աջակցելն է: Առանձին զբաղվելու են նաև տեխնոլոգիական կլաստերի մշակմամբ, օգնելու են ուժեղացնել կրթության և գիտության կապը, որից, ըստ Ջորջետա Աուկտուրի, ավելի շահելու են տնտեսությունն ու արդյունաբերությունը, կրթությունն ու գիտությունը: «Եվրոպական փորձը ևս ցույց է տալիս, որ միավորումները, խոշորացումները և ռեսուրսների մեկտեղումը կառավարման ավելի արդյունավետ մոդել է՝ ամրապնդելու կրթության և արդյունաբերության կապը»,- հավելել է նա:
Տրանսպորտային շարժունակության նախագծի մշակման համար պատասխանատու իտալական «Սիստեմատիկա» ընկերության տնօրեն Դիեգո Դեպոնտեն ասել է, որ ուսումնասիրելու են ակադեմիական քաղաք տանող բոլոր ուղղությունները, թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին տեղաշարժը և մշակելու են ռազմավարություն՝ հաշվի առնելով բոլոր հանգամանքները: Այս համատեքստում նա նշել է, որ առանցքային դեր է ունենալու երկաթգծի շահագործման հնարավորությունը, քանի որ մեքենաների ծանրաբեռնված շարժը պետք է թեթևացնել՝ դեպի ակադեմիական քաղաք հանրային տրանսպորտի տեղաշարժը հնարավորինս ապահովելու նպատակով:
RSUP ընկերության տնօրեն Յոհան Ռաբենն էլ հավելել է, որ ծրագրի հաջող իրականացման համար առանցքային է տարբեր պետական գերատեսչությունների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ակտիվ ներգրավվածությունը։

Встреча с международными партнерами по программе «Академический городок»
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня встретилась с коллегами из международных структур, сотрудничающих в разработке и реализации программы «Академический городок», которые с 29 по 31 января с рабочим визитом прибыли в Армению.
На встрече также присутствовал председатель комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян.
Приветствуя международных партнеров программы «Академический городок», министр подчеркнула важность эффективного сотрудничества на следующем этапе реализации одной из самых приоритетных программ правительства РА – «Академический городок».
«Это действительно крупный проект с различными компонентами, который потребует участия всех сторон для полного достижения поставленных целей. Я уверена, что наша готовность, ваша экспертная поддержка и активное участие заинтересованных сторон – армянских университетов, научно-исследовательских институтов, преподавателей и студентов будут способствовать успешной реализации проекта», - сказала министр.
В плане стимулирования реализации проекта министр коснулась ключевых процессов, связанных с реализацией Академгородка, один из которых – разработка инвестиционного плана, другой – совершенствование законодательства, для реализации которых также важно сотрудничество с международными партнерами.
По словам председателя Комитета по высшему образованию и науке Саркиса Айоцяна, в настоящее время продолжается этап разработки окончательного варианта генерального плана академического городка, после чего он будет официально утвержден, а затем начнутся работы по созданию физической инфраструктуры.
«У нас уже есть все контракты с партнерами», - сказал Саркис Айоцян.
Во встрече приняли участие заместитель директора немецкой архитектурно-инженерной компании gmp International GmbH Architects and Engineers, разработавший концепцию генерального плана академического города на 2024 год и в настоящее время отвечающий за схематическое проектирование и координацию генерального плана города Тобиас Кейл и координатор программ организации «Мюнхенский технический университет-Интернешнл» (TUMint), ответственной за проектирование технологического кластера и разработку модели управления инновациями Джорджетта Ауктур, директор немецкой компании Rsup (Rabe Strategic Urban Planning), отвечающей за разработку стратегических рамок градостроительного развития Йохан Рабен, директор итальянской компании Systematics Диего Де Понте, отвечающей за разработку проекта транспортной мобильности.
Весь процесс будет координировать компания gmp, итальянская компания Systematics разработает модель внутренней мобильности академического города и его связи с транспортной сетью республики. Партнеры Мюнхенского технического университета разрабатывают процесс создания контента в контексте политики расширения университетов. Другие партнеры разработают концепцию городка, а именно как будет функционировать внутренняя экономическая и бытовая систе.
По оценке Тобиаса Кейла, сейчас идет этап перехода от идеи к практической работе, и общее видение находится на правильном пути.
«На этом этапе инженеры будут работать над проектом, и он станет реальностью, проложив путь от идеи к реализации на прочной основе. На первом этапе нам нужно было понять, что такое академический городок, а на этом этапе речь идет о том, как академический городок, который мы себе представляем, должен быть реализован», - сказал Кейл.
По словам координатора программ организации «Мюнхенский технический университет-Интернешнл» (TUMint) Джорджеты Ауктур, их доля в программе «Академический городок» заключается в поддержке процесса объединения и расширения университетов. Они также будут отдельно заниматься разработкой технологического кластера, чтобы помочь укрепить связь между образованием и наукой, от чего, по словам Джорджеты Ауктур, экономика и промышленность, образование и наука выиграют больше.
«Европейский опыт также показывает, что объединения, расширения и ассоциация ресурсов являются более эффективной моделью управления для укрепления связей между образованием и промышленностью», - добавила она.
Директор итальянской компании Systematics Диего Де Понте, ответственной за разработку проекта транспортной мобильности, сказал, что они изучат все направления, ведущие в академический город, как внешнее, так и внутреннее движение, и разработают стратегию с учетом всех обстоятельств. В этом контексте он отметил, что ключевую роль будет играть возможность эксплуатации железной дороги, поскольку движение должно быть облегчено, чтобы по возможности обеспечить передвижение общественного транспорта в «Академический городок».
Директор компании RSUB Йохан Рабен добавил, что активное участие различных государственных ведомств и органов местного самоуправления является ключом к успешной реализации программы.