ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է դեսպանին և շնորհավորել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի առթիվ: Ընդգծելով համատեղ իրականացվող ծրագրերի ու արդեն իսկ առկա համագործակցության կարևորությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարը վստահություն է հայտնել՝ դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի և Իտալիայի միջև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ուղղությամբ փոխգործակցությունն առավել կխորանա:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցությանը՝ նախարարը կարևորել է իտալերենի զարգացմանն ուղղված ծրագրերն ինչպես բուհական, այնպես էլ հանրակրթական համակարգում: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ Երևանի 3 դպրոցում իրականացվում է իտալերենի ուսուցման փորձնական ծրագիր՝ Իտալիայից ժամանած մասնագետների ներգրավմամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Իտալիայում գործող հայագիտական կենտրոնների գործունեությանը: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Վենետիկի Կա՛Ֆոսկարի և Հռոմի Լա՛Սապիենցա համալսարաններում հայագիտական ամբիոնների գործունությունը, ինչպես նաև առաջարկել է զարգացնել երկխոսությունն ու փոխհամագործակցությունը ՀՀ պետական բուհերի հետ՝ իրականացնելով համատեղ կրթագիտական ծրագրեր, ինչպես նաև ուսանողների և երիտասարդ գիտնականների փոխանակման ծրագրեր:
Անդրադառնալով բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման, ԵՄ ընձեռած հնարավորությունների, մասնավորապես՝ «Հորիզոն Եվրոպա» և «Էրազմուս+» ծրագրերի շրջանակում համագործակցության խթանման և բարձրագույն և հետբուհական կրթության ոլորտներում միջբուհական կապերի ընդլայնման հնարավորությունները։
Նախարարը կարևորել է նաև համատեղ մշակութային նախաձեռնությունների անցկացումը հնագիտության, պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների վերականգնման, թանգարանների, երաժշտության, կինոյի ոլորտներում՝ վստահություն հայտնելով, որ առկա է համագործակցության ընդլայնման մեծ ներուժ: Քննարկվել է նաև պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների վերականգնման բնագավառում իտալական կողմի աջակցությամբ նախատեսվող ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը։
ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել՝ մեծ ոգևորությամբ և պատասխանատվությամբ է ստանձնում իր առաքելությունը Հայաստանում: Ընդգծելով պատմական սերտ առնչությունները, դարավոր կապերն ու ընդհանուր արժեհամակարգերը՝ դեսպանը վստահություն է հայտնել՝ Հայաստանի և Իտալիայի միջև հատկապես մշակույթի ոլորտում առկա է համագործակցության լայն ներուժ:
Կարևորելով համակողմանի համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ ԿԳՄՍ նախարարն ու ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանը պատրաստակամություն են հայտնել գործադրելու բոլոր ջանքերը՝ երկկողմ կապերն ամրապնդելու և ընդլայնելու ուղղությամբ։

Жанна Андреасян приняла новоназначенного посла Италии в Армении
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Итальянской Республики в Армении Алессандро Ферранти. Во встрече также принял участие заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Министр Жанна Андреасян приветствовала посла и поздравила с началом дипломатической миссии в Армении. Подчеркнув важность совместных программ и уже существующего сотрудничества, министр ОНКС РА выразила уверенность, что в период пребывания посла в должности взаимодействие между Арменией и Италией в области образования, науки, культуры и спорта будет еще более углубляться.
Коснувшись сотрудничества в сфере образования, министр подчеркнула важность программ, направленных на развитие итальянского языка как в вузовской, так и в общеобразовательной системе. Жанна Андреасян сообщила, что в 3 школах Еревана реализуется пилотная программа обучения итальянскому языку с привлечением специалистов из Италии.
В ходе встречи также была затронута деятельность арменоведческих центров, действующих в Италии. Жанна Андреасян подчеркнула важность деятельности кафедр арменоведения в университетах Ка' Фоскари в Венеции и Лас Пиенца в Риме, а также предложила развивать диалог и взаимное сотрудничество с государственными университетами Армении, реализуя совместные образовательные программы, а также программы по обмену студентами и молодыми учеными.
Коснувшись сотрудничества в сфере высшего образования и науки, Жанна Андреасян предложила рассмотреть возможности реализации совместных программ в сферах, представляющих взаимный интерес, возможности, предоставляемые ЕС, в частности, стимулирование сотрудничества в рамках программ «Горизонт Европа» и «Эразмус+», а также расширение межвузовских связей в сфере высшего и послевузовского образования.
Министр также подчеркнула важность проведения совместных культурных инициатив в области археологии, реставрации недвижимых памятников истории и культуры, музеев, музыки, кино, выразив уверенность в наличии большого потенциала для расширения сотрудничества. Также была обсуждена возможность реализации программ, предусмотренных при содействии итальянской стороны в области восстановления недвижимых памятников истории и культуры.
Чрезвычайный и полномочный посол Итальянской Республики в Армении Алессандро Ферранти поблагодарил за прием и отметил, что с большим воодушевлением и ответственностью принимает на себя свою миссию в Армении. Подчеркнув тесные исторические отношения, многовековые связи и общие системы ценностей, посол выразил уверенность, что между Арменией и Италией существует широкий потенциал сотрудничества, особенно в сфере культуры.
Подчеркнув важность постоянного развития всестороннего сотрудничества, министр ОНКС РА и посол Италии в Армении выразили готовность приложить все усилия для укрепления и расширения двусторонних связей.