ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանը:
Քննարկվել է ԿԳՄՍՆ լեզվի կոմիտեի կողմից իրականացվող «Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում և գնահատում» ծրագիրը, որն ընթանում է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանին՝ ընդգծելով ԿԳՄՍ նախարարության և «Իզմիրլյան» հիմնադրամի փոխհամագործակցության կարևորությունը, որը նպաստում է նախարարության կողմից սահմանված ռազմավարական թիրախների արդյունավետ իրականացմանը:
«Կարևորելով ծրագիրը` ցանկանում եմ, որպես դրական ձեռքբերում, առանձնակի ընդգծել «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ արդյունավետ համագործակցությունը»,- ասել է նախարարը:
Հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը նշել է՝ ուրախալի է ներդրում ունենալ այնպիսի կարևոր ծրագրում, որը հնարավորություն է ստեղծում ամրապնդելու հայերենը` նպաստելով դրա զարգացմանն ու պահպանմանը տեխնոլոգիաների գերարագ զարգացման ժամանակներում:
«Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում և գնահատում» ծրագրի շրջանակում ձևավորվել է հայերենի գնահատման չափորոշիչները մշակող մասնագիտական խումբ, որն ուսումնասիրել է լեզուների իմացության (իրազեկության) և գնահատման համաեվրոպական շրջանակը, դրան առնչվող փաստաթղթերը և դրանց հիման վրա մշակել, տեղայնացրել, ամբողջացրել է հայերենի ուսուցման, ստուգման, գնահատման վեցաստիճան` Ա1, Ա2, Բ1, Բ2 Գ1, Գ2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2) համակարգի չափորոշիչները։ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի աջակցությամբ ուսումնասիրվել են նաև արևելյան լեզուների համար մշակված ազգային համակարգերը:
Լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանի տեղեկացմամբ՝ 2024 թ. վերջին կազմակերպվել է հանդիպում՝ մշակված չափորոշիչների ընդհանուր սկզբունքները շահագրգիռ կառույցների մասնագետների հետ քննարկելու նպատակով: Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ բուհերի և լեզվի ուսուցման կենտրոնների ներկայացուցիչներ: Ներկայում չափորոշիչների փաթեթը փորձագիտական եզրակացությունների է ուղարկվել համապատասխան կազմակերպություններին։ Բաց մրցույթով ձևավորվել է առաջադրանքները կազմող մասնագիտական խումբը:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի և Բրիտանական խորհրդի հետ Լեզվի կոմիտեն քննարկել է ծրագրի իրականացման հետ կապված աշխատանքները: Մասնավորապես՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջադրանքները կազմող խմբի մասնագետների համար անցկացնել վերապատրաստումներ:
Ծրագրի շրջանակում մշակվել է նաև հայերենի դյուրընթեռնելիության ինդեքսը (ARI բանաձևը)՝ անգլերեն Ա1, Ա2, Բ1, Բ2 Գ1, Գ2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2) մակարդակների էտալոնային տեքստերի և ՀՀ–ում գործող 11 անուն դասագրքերի տեքստերի հիման վրա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին:

На встрече обсуждался проект Комитета по языку ОНКС «Армянский язык для не говорящих по-армянски. Изучение, проверка и оценка армянского языка» осуществляемый в сотрудничестве с фондом «Измирлян». Министр Жанна Андреасян приветствовала директора Фонда «Измирлян» Армена Чобаняна, подчеркнув важность сотрудничества между министерством и Фондом, которое способствует эффективному достижению стратегических целей, установленных ведомством.
«Придавая важность программе, я хотела бы в качестве положительного достижения особо подчеркнуть эффективное сотрудничество с фондом «Измирлян», - сказала министр.
Директор Фонда Армен Чобанян в свою очередь отметил, что приятно вносить свой вклад в такую важную программу, которая создает возможность для укрепления армянского языка, способствуя его развитию и сохранению во времена высокоскоростного развития технологий.
В рамках программы «Армянский язык для не говорящих по-армянски. Изучение, проверка и оценка армянского языка» была сформирована профессиональная группа, разрабатывающая критерии оценки армянского языка, которая изучила общеевропейские рамки знания (осведомленности) и оценки языков, связанные с ними документы и на их основе разработала, локализовала, обобщила критерии системы изучения, проверки, оценки армянского языка шести степеней: A1, A2, B1, B2 G1, G2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2). При поддержке факультета востоковедения ЕГУ были изучены также национальные системы, разработанные для восточных языков.
По словам председателя Комитета по языку Сирануш Двоян, в конце 2024 года была организована встреча с целью обсуждения общих принципов разработанных стандартов со специалистами заинтересованных структур.
В обсуждении также приняли участие представители вузов РА и центров изучения языка. В настоящее время пакет стандартов отправлен на экспертизу в соответствующие организации. В результате открытого конкурса была сформирована профессиональная группа, составившая задания.
Комитет по языку обсудил с армянским офисом Британского совета и Британским советом работы, связанные с реализацией программы. В частности, достигнута договоренность о проведении тренингов для специалистов группы, составляющей задачи.
В рамках проекта также разработан Индекс читабельности армянского языка (формула ARI), основанный на эталонных текстах уровней английского языка A1, A2, B1, B2, C1, C2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2) и текстах 11 учебников, используемых в Республике Армения.