Էլեկտրոնային տոմսերի միասնական հարթակը պետք է բարձրակարգ ծառայություն մատուցի քաղաքացիներին․ Ժաննա Անդրեասյան
Փետրվարի 12, 2025
Մշակութային լուրեր Լուրեր կազմակերպություններից
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է WebEx Technologies ընկերության ներկայացուցիչներին։
Մրցութային կարգով ընտրված այս ընկերությունը ստեղծել է ԿԳՄՍՆ ենթակայությամբ գործող թանգարանների և արգելոց-թանգարանների էլեկտրոնային տոմսերի museumsarmenia.am միասնական հարթակը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, մշակութային ժառանգության վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանն ու նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարանների տնօրեններ:
WebEx Technologies ընկերության պատասխանատուների խոսքով՝ էլեկտրոնային տոմսերի միասնական ավտոմատացված համակարգն արդեն ներդրված է 26 թանգարանում:
Կարևորելով նոր համակարգի գործարկումը՝ ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել կատարած աշխատանքի և արդյունավետ համագործակցության համար:
«Տոմսերի միասնական էլեկտրոնային համակարգի ներդրման նպատակը թանգարանային ոլորտի կառավարման արդյունավետության բարելավումն է։ Էլեկտրոնային հարթակը պետք է քաղաքացիներին և զբոսաշրջիկներին բարձրակարգ ծառայություն մատուցի, որպեսզի օգտվելով այս գործիքից՝ նրանք մշակութային ժառանգությանը հաղորդակցվեն ավելի հեշտ ու հարմար եղանակով: Համակարգից օգտվող հազարավոր շահառուների սպասարկումը պատասխանատու աշխատանք է, և ընթացքում համակարգը կարող է ունենալ նաև լավարկումների և տեխնիկական հնարավորությունների զարգացման կարիք»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով համակարգի շարունակական ընդլայնման և տեխնիկական բարելավման անհրաժեշտությունը:
Հիշեցնենք՝ համակարգի մեկնարկը տրվել էր 2024 թվականին Հայաստանի պատմության թանգարանում բացված «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության տոմսերի վաճառքով:
Museumsarmenia.am կայքի միջոցով յուրաքանչյուր քաղաքացի ստանում է համապարփակ տեղեկատվություն թանգարանների, արգելոց-թանգարանների, ինչպես նաև դրանցում գործող ծրագրերի, ցուցադրությունների և ընթացիկ միջոցառումների մասին, ինչպես նաև կարողանում է էլեկտրոնային հարթակի միջոցով պատվիրել իրեն հետաքրքրող ցուցադրության տոմսը՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: App Store-ում և Google Play-ում արդեն հասանելի է նաև միասնական ավտոմատացված համակարգի Museum Armenia բջջային հավելվածը:
ԿԳՄՍ նախարարը խրախուսել է նաև համակարգում համայնքային և մասնավոր թանգարանների ներգրավվածությունը. «Որքան ավելի շատ թանգարաններ միանան համակարգին, այնքան ավելի լավ»:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև թանգարանների մուտքի կառավարման համակարգերին՝ տուրնիկետների, QR կոդի և այլ միջոցների կիրառմամբ:
Նշենք՝ էլեկտրոնային տոմսերի միասնական ավտոմատացված համակարգը բաղկացած է երկու հիմնական բաղադրիչից՝ տոմսերի վաճառքի և մուտքի հասանելիության վերահսկման ու կառավարման համակարգերից:
Տոմսերի վաճառքի համակարգն այցելուների համար եռալեզու (հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն) կայք է, որի միջոցով իրականացվում են կարգաբերումները, մուտքագրվում է ողջ տեղեկատվությունը, դրամարկղի վաճառողների կողմից իրականացվում է տոմսերի առձեռն վաճառքը, սահմանվում է գնային, զեղչային և աբոնեմենտային քաղաքականությունը, գեներացվում են հաշվետվությունները, ապահովվում է կապը մուտքի հասանելիության վերահսկման և կառավարման համակարգի հետ և այլն:
Մուտքի հասանեիության վերահսկման և կառավարման համակարգը նախատեսված է ընդհանուր ղեկավարման, օգտագործողների ստեղծման և կառավարման, թանգարանների և մասնաճյուղերի անհատական հաշիվների և էջերի ստեղծման և կառավարման, տարատեսակ ցուցադրությունների և այլ ծրագրերի ստեղծման և կառավարման, տոմսերի, գների զեղչերի սահմանման, խմբագրման, ինչպես նաև առցանց հերթագրման համար:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла представителей компании WebEx Technologies.
Эта компания, отобранная на конкурсной основе, создала на единой платформе museumsarmenia.am систему электронных билетов для музеев и музеев-заповедников, подведомственных МОНКС. На встрече присутствовали также заместитель министра ОНКС Альфред Кочарян, генеральный секретарь Асмик Акопян, начальник управления культурного наследия Астхик Марабян и директора музеев, действующих в подчинении министерства. По словам ответственных лиц компании WebEx Technologies, единая автоматизированная система электронных билетов уже внедрена в 26 музеях.
Подчеркнув важность запуска новой системы, министр ОНКС РА поблагодарила за проделанную работу и эффективное сотрудничество.
«Целью внедрения единой электронной системы продажи билетов является повышение эффективности управления музейной сферой. Электронная платформа должна предоставлять гражданам и туристам первоклассный сервис, чтобы используя этот инструмент они могли общаться с культурным наследием более простым и удобным способом. Обслуживание тысяч бенефициаров, использующих систему, является ответственной работой, и в процессе система также может нуждаться в улучшениях и развитии технических возможностей», - сказала Жанна Андреасян, подчеркнув необходимость постоянного расширения и технического совершенствования системы.
Напомним, что запуск системы был дан продажей билетов на временный показ экспозиции «Мать божество: от Анаит к Марии» на выставке, открывшейся в Музее истории Армении в 2024 году.
Через веб-сайт museumsarmenia.am каждый гражданин получает исчерпывающую информацию о музеях, музеях-заповедниках, о действующих программах, выставках и текущих мероприятиях, а также он может забронировать билет на интересующую его выставку с использованием современных технологий через электронную платформу. Мобильное приложение Museum Armenia единой автоматизированной системы уже доступно в App Store и Google Play.
Министр ОНКС РА также призвала к вовлечению в единую систему общественных и частных музеев: «Чем больше музеев присоединится к системе, тем лучше».
В ходе встречи также были затронуты системы контроля доступа в музеи с использованием турникетов, вопросы QR-кода и других средств.
Отметим, что единая автоматизированная система электронных билетов состоит из двух основных компонентов: системы контроля и управления продажей билетов и доступа.
Система продажи билетов – это трехъязычный (армянский, русский и английский) сайт для посетителей, с помощью которого осуществляются настройки, вводится вся информация, продавцы касс осуществляют продажу билетов, устанавливаются ценовые, дисконтные и абонементные политики, генерируются отчеты, обеспечивается связь с системой контроля и управления доступом и т. д.
Система контроля и управления доступом предназначена для общего контроля, создания и управления пользователями, создания и ведения индивидуальными учетными записями и страницами музеев и филиалов, создания и администрирования различными выставками и другими программами, определения и редактирования билетов, ценовых скидок, а также онлайн-бронирования.