Ներկայացվել են պետական աջակցությամբ իրականացվող մշակութային ծրագրերը
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում տեղի է ունեցել ժամանակակից արվեստի, մշակութային կրթության և գրահրատարակչական ոլորտներում 2025 թվականին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող մշակութային միջոցառումների շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, դրամաշնորհային նախագծեր իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են 8 ոլորտների 35 մրցութային և 22 նպատակային հաստատված ծրագրերը: Պետության կողմից մշակութային նշյալ ծրագրերին հատկացված ընդհանուր բյուջեն կազմում է 937 մլն 204.7 հազար ՀՀ դրամ:
Նախարարության դրամաշնորհային մրցույթներում հաղթած նախագծերի ներկայացման նպատակը պետական մշակութային քաղաքականության առաջնահերթությունների և կարևոր ուղղությունների շեշտադրումն է, դրամաշնորհային ծրագրերի միջոցով ֆինանսավորում ստացած նախագծերի հեղինակների, աշխատանքային խմբերի հետ ծանոթացումը, նախագծերի մասին հանրային իրազեկման բարձրացումը:
«Այս միջոցառումը նպատակ ունի մեկ հարթակում միավորելու արվեստի և մշակույթի տարբեր ոլորտների գործընկերներին՝ միմյանց ճանաչելու և ամբողջապես պատկերացնելու, թե ինչին է ուղղված մշակութային քաղաքականությունը: Այս հանդիպումը հնարավորություն է՝ տեսանելի դարձնելու ծրագրերը, ցույց տալու, թե ինչ է մեզ սպասվում տարվա ընթացքում, իսկ մեզ համար՝ հասկանալու, թե ինչին ենք ուղղել մեր ջանքերը և ինչպես պլանավորենք մեր հետագա աշխատանքը»,- բացման խոսքում նշել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Մշակույթի զարգացման ռազմավարության համատեքստում նախարարն ընդգծել է մշակույթի ներկայությունը հանրային կյանքում տնտեսական իմաստով ավելի զգալի դարձնելու կարևորությունը:
«Մշակույթը հանրային զարգացմանն ուղղված ամենաինքնաբավ ոլորտներից է: Նախարարությունն իր տարբեր նախաձեռնություններով պետք է նպաստի մշակույթի ինքնաբավության զարգացմանը և հասարակական կյանքում դրա ազդեցության մեծացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Մշակութային քաղաքականության արդյունավետության համատեքստում նա կարևորել է ծրագրերի կենսունակության ապահովումը՝ շեշտելով, որ, մասնավորապես, խրախուսելի են ԿԳՄՍ նախարարության և տարբեր գործընկերների աջակցությամբ և համագործակցությամբ իրականացվող նախագծերը:
Նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է մշակութային կյանքի ապակենտրոնացումը, ինչին էլ, ըստ նրա, միտված են պետական աջակցություն ստացող մի շարք ծրագրեր: Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է նաև մշակութային ծրագրերում կրթական բաղադրիչ ներառելու, ինչպես նաև նոր գաղափարներ ներկայացնելու պահանջը:
«Անհրաժեշտություն է, որ ծրագրերն ունենան կրթական բաղադրիչ՝ բավարար մակարդակի վրա պահելով կրթության և մշակույթի համագործակցությունը: Մեր համոզվածությունն այն է, որ երեխաների ներգրավումն առանձնահատուկ կարևորություն ունի նրանց զարգացվածության, մշակույթի ճանապարհով գիտելիք ձեռք բերելու, ճանաչողությունը բարձրացնելու առումով»,- ասել նա:
Շնորհանդեսի ընթացքում դրամաշնորհային մրցույթներում հաղթած մշակութային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են 2025 թվականի ծրագրերը` մանրամասնելով դրանց բովանդակությունը, ստեղծագործական ու կրթական արժեքը, ակնկալվող արդյունքը:
Հաղթող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել պետական աջակցության համար՝ նշելով, որ դա հավելյալ պատասխանատվություն է իրենց աշխատանքն առավել նպատակային և համակարգված իրականացնելու համար՝ ի նպաստ երկրի մշակութային կյանքի զարգացման:

В Доме-музее Арама Хачатуряна состоялась презентация культурных мероприятий, проводимых в 2025 году при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА в сферах современного искусства, культурного образования и книгоиздания.
На мероприятии присутствовали министр ОНКС Жанна Андреасян и заместитель министра Даниэль Даниелян, представители организаций, реализующих грантовые проекты. В ходе мероприятия были представлены 35 конкурсных и 22 утвержденные целевые программы из 8 сфер. общий бюджет, выделенный государством на указанные культурные программы, составляет 937 млн. 204.7 тыс. драмов РА.
Целью представления проектов, выигравших грантовые конкурсы Министерства, является акцент на приоритетах и важных направлениях государственной культурной политики, ознакомление с авторами и рабочими группами проектов, получивших финансирование в рамках грантовых программ, повышение осведомленности общественности о проектах.
«Это мероприятие направлено на объединение партнеров из разных областей искусства и культуры на одной платформе, чтобы познакомиться друг с другом и получить полное представление о том, на что направлена культурная политика. Эта встреча – возможность сделать программы видимыми, показать, что нас ждет в течение года, а для нас-понять, на что мы направили наши усилия и как мы планируем нашу дальнейшую работу», - отметила во вступительном слове министр ОНКС Жанна Андреасян.
В контексте стратегии развития культуры министр подчеркнула важность придания более значительного экономического значения присутствию культуры в общественной жизни.
«Культура – одна из самых самодостаточных сфер общественного развития. Министерство своими различными инициативами должно способствовать развитию самодостаточности культуры и увеличению ее влияния в общественной жизни», - сказала Жанна Андреасян.
В контексте эффективности культурной политики она также подчеркнула важность обеспечения жизнеспособности программ, отметив, что, в частности, поощряются проекты, реализуемые при поддержке и сотрудничестве министерства ОНКС и различных партнеров.
Министр подчеркнул особую важность децентрализации культурной жизни, на что, по его словам, направлен ряд программ, получающих государственную поддержку. Жанна Андреасян также подчеркнула необходимость включения образовательного компонента в культурные программы, а также представления новых идей.
«Необходимо, чтобы программы включали образовательный компонент, поддерживая сотрудничество между образованием и культурой на достаточном уровне. Мы убеждены, что вовлечение детей имеет особое значение с точки зрения их развития, приобретения знаний путем культуры, расширения познания», - сказала она.
В ходе презентации представители культурных организаций, победивших в грантовых конкурсах, представили программы на 2025 год, подробно описав их содержание, творческую и образовательную ценность, ожидаемый результат.
Представители организаций-победителей поблагодарили за государственную поддержку, отметив, что это дополнительная ответственность за более целенаправленную и скоординированную реализацию их работы на благо развития культурной жизни страны.