Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Կանանց միջազգային օրվա առթիվ այցելել է վաստակաշատ մանկավարժներին
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Մարտի 8-ի տոնական օրը նշել է նրանց հետ, ովքեր տասնյակ տարիներ կրթության միջոցով ձևավորել են հանրային վարքականոն և արժեքներ՝ բազմաթիվ սովորողների հետ իրենց աշխատանքով։
Նախարարի առաջին այցելությունը Ա. Ս. Պուշկինի անվան թիվ 8 դպրոցի վաստակաշատ ուսուցչուհի Սվետլանա Տոնոյանի տուն էր։ Տիկին Տոնոյանը, որը 55 տարի շարունակ նվիրվածությամբ ու պատասխանատվությամբ դասավանդում է ռուսաց լեզու, նշում է, որ մանկավարժի հիմնական սկզբունքը երեխայի շահը բարձր դասելն է։
«Երբևէ մտածե՞լ եք մասնագիտությունը թողնելու մասին» հարցին ուսուցչուհին հակիրճ ու վճռական պատասխանել է. «Երբեք»։
Տոնական օրվա հաջորդ կանգառը 119 ավագ դպրոցի պատմության ուսուցչուհի Գրետա Մելքումյանի տուն էր։ Այժմ նա դասավանդում է «Արվեստ» առարկան, որը, նրա խոսքով, մեծ ոգևորություն է առաջացնում աշակերտների շրջանում։
Մարտի 8-ը նշվում է որպես Կանանց միջազգային օր՝ ընդգծելով նրանց դերը հասարակության տարբեր ոլորտներում։ Հայաստանում ուսուցիչների 85%-ը կանայք են, ինչը վկայում է նրանց առանցքային դերի մասին կրթական համակարգում։ Ուսուցչի առաքելությունը չի սահմանափակվում դասասենյակով. այն դառնում է հանրային զարգացման կարևոր գործոն։

По случаю Международного женского дня министр Жанна Андреасян посетила заслуженных педагогов
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян отметила праздничный день 8 Марта вместе с теми, кто на протяжении десятилетий формировал общественное поведение и ценности посредством образования, своей работой со многими учащимися.
Первый визит министра был к заслуженной учительницы школы № 8 имени А. Пушкина Светлане Тоноян. Госпожа Тоноян, которая на протяжении 55 лет с преданностью и ответственностью преподает русский язык, отмечает, что основной принцип педагога – ставить интересы ребенка превыше всего.
На вопрос «думала ли она когда-нибудь о том, чтобы бросить профессию?», учительница ответила кратко и решительно: «Никогда».
Следующей остановкой праздничного дня был дом учительницы истории старшей школы № 119 Греты Мелкумян. Сейчас она преподает предмет «Искусство», который, по ее словам, вызывает большой энтузиазм среди учеников.
8 марта отмечается как Международный женский день, подчеркивающий роль женщин в различных сферах жизни общества. В Армении 85% учителей составляют женщины, что свидетельствует об их ключевой роли в системе образования. Миссия учителя не ограничивается в школьных классах, она становится важным фактором общественного развития.