ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը և ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն այցելել են ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, պետական մրցանակի դափնեկիր, պրոֆեսոր, Հայաստանի ազգային հերոս, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանին:
Այցի շրջանակում պաշտոնյաները հետևել են Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի՝ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում և «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում առաջիկայում կայանալիք համերգների փորձերին:
Կարևորելով համերգներում երգչախմբի՝ ըստ պատշաճի պատրաստվածությունը, Հովհաննես Չեքիջյանն ընդգծել է. «Երգող մարդը պետք է տրամադրություն ունենա: Եթե չկարողանանք այդ տրամադրությունը ստեղծել, մեզ մոտ ոչինչ չի ստացվի»:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, защитник прав человека Анаит Манасян и заместитель министра ОНКС Даниел Даниелян посетили народного артиста СССР, лауреата Государственной премии, профессора, Национального героя Армении, художественного руководителя и дирижера Национального академического хора Армении Ованеса Чекиджяна.
В рамках визита официальные лица наблюдали за репетициями Национального академического хора Армении предстоящих концертов в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна и концертном зале «Арам Хачатурян».
Подчеркнув важность надлежащей подготовки хора на концертах, Ованес Чекиджян заметил: «Поющий человек должен быть в настроении. Если мы не сможем создать такое настроение, у нас ничего не получится».