ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում մասնակցել է «Հաջողակ կարիերայի բանաձևը» խորագրով պանելային քննարկմանը, որը վարել է ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը:
Ողջույնի խոսքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է աշխատանքային հեռանկարի և մասնագիտական հաջողության վերաբերյալ քննարկումներում ուսանողների կողմից բարձրացված հարցադրումներին արձագանքելն ու երկխոսության ծավալումը:
Ինչպիսի՞ կրթությունը կարող է նպաստել մասնագիտական զարգացմանն ու կարիերայի առաջընթացին
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ կրթության համակարգում փոփոխություններն ահռելի են, և ամբողջ աշխարհում այս համակարգը կանգնած է վերաիմաստավորման խնդրի առաջ: Մասնավորապես՝ բազմաթիվ վերլուծություններ կան, թե տեխնոլոգիական զարգացման միտումների համատեքստում ինչպես է փոխվում մասնագիտությունների ցանկը: Ըստ այդմ՝ որոշ մասնագիտություններ արդեն արդիական չեն, ինչը, նախարարի գնահատմամբ, շատ լուրջ մարտահրավեր է բուհական համակարգի համար:
«Կարծում եմ՝ պետք է վերափոխենք կրթությունը ստանալու մեր հարացույցը: Պետք է ավելի շատ շեշտադրում անել հմտությունների ձևավորման, տարբեր իրավիճակներում կողմնորոշվելու և անհրաժեշտ գիտելիքներ ձեռքբերելու ուղղությամբ: Այս հանգամանքով պայմանավորված` կրթության ոլորտի բարեփոխումներում առանցքային նշանակություն է տրվում կարողունակությունների ձևավորմանը, որոնցից ամենակարևորը սովորել սովորելու կարողունակությունն է: Այսինքն` պետք է ցանկացած իրավիճակում հասկանալ, թե որտեղ ու ինչպես փնտրել, ինչպես և ինչ նոր գիտելիք ստանալ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ կարևոր է նաև ընդունել, որ կրթության գործընթացը երբեք չի ավարտվում, այլ անընդհատ շարունակվում է:
«Պետք է ընդունել, որ որոշ իրավիճակներում մենք ամեն ինչ չէ, որ գիտենք: Երբ կարողանում ենք ընդունել այս իրողությունը, նաև լուծումների ճանապարհն ենք գտնում: Մեր ժամանակների կարևորագույն հարցերից մեկն էլ աշխատանքի և կյանքի հավասարակշռումն է: Պետք է յուրաքանչյուրս հասկանանք, թե որն է մեզ համար լավագույն հավասարակշռությունը, և ինչպես պետք է համատեղել աշխատանքային առաջընթացը կյանքի մյուս նպատակների հետ: Սա, ամենևին, հեշտ հարց չէ, բայց կարծում եմ՝ լավագույն լուծումներից մեկը սիրած աշխատանքով զբաղվելն է: Պետք է կատարել այն աշխատանքը, որը սիրում եք, որից հաճույք եք ստանում»,- դիմելով ուսանողներին՝ ասել է նախարարը:
Ոչ ֆորմալ կրթությունը փոխլրացնո՞ւմ է ակադեմիական կրթությանը
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ ակադեմիական կրթության և տարատեսակ հմտություններին ուղղված կրթության հարաբերակցությունը ժամանակի ամենաթեժ բանավեճերից է: ԿԳՄՍ նախարարը, այդուհանդերձ, ընդգծում է՝ երկընտրանքն արդեն իսկ սխալ է:
«Կարծում եմ՝ ակադեմիական կրթությունը և ոչ ֆորմալ կրթությունը ոչ թե պետք է մեկը մյուսին բացառեն, այլ՝ լրացնեն: Հասել ենք մի իրավիճակի, որ ակադեմիական կրթությունը, համատարած գրաճանաչությունը և որոշակի բազային գիտելիքը դարձել են համընդհանուր հասանելի, և մենք սկսում ենք մտածել, որ կարելի է առաջ գնալ նաև առանց դրա: Իրականում, կարևոր է հիշել՝ կրթությունը հանրային բարիք է: Կան բազմաթիվ հետազոտություններ, թե ինչպես է փոխվում հանրությունը՝ կախված կրթական տարբեր մակարդակներ ունեցող մարդկանց համամասնությունից: Կան հետազոտություններ, որոնց ցույց են տալիս՝ հանցագործություններն էապես աճում են, եթե տվյալ բնակավայրում բարձրագույն կրթություն ունեցողների համամասնությունը 3%-ից ցածր է: Նույնը վերաբերում է աղքատության ցուցանիշներին: Այսինքն՝ կրթությունը ոչ միայն մասնագիտություն ունենալու և որևէ հմտություն կիրառելու ճանապարհ է, այլև հանրային զարգացման կարևոր շերտ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը շեշտել է՝ հմտությունների ուսուցանումը հնարավոր է միայն ֆունդամենտալ ակադեմիական գիտելիքների առկայության պարագայում:
Բանախոսներն ընդգծել են՝ ակադեմիական կրթությունը շատ կարևոր է, բայց նաև պետք է մշտապես աշխատել սեփական հմտությունների և գիտելիքների զարգացման ուղղությամբ:
Արհեստական բանականությունը մարտահրավե՞ր է, թե՞ հնարավորություն
Պանելային քննարկման բանախոսներն ընդգծել են՝ այն մասնագետները, որոնք կկարողանան իրենց մասնագիտության մեջ համադրել արհեստական բանականության գործիքներ, աշխատաշուկայում կունենան մրցակցային առավելություն: Ընդ որում՝ սա գլոբալ միտում է:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ այս բանավեճը նոր չէ, և եթե նայենք գիտության զարգացման պատմությանը, կտեսնենք, որ պատմության յուրաքանչյուր փուլում նորարարություններն առաջ են բերել նմանօրինակ բանավեճեր:
«Դեռ ամբողջությամբ չենք պատկերացնում, թե ինչպես կարող է արհեստական բանականության գործիքակազմի ներդրմամբ փոխվել հանրային և տնտեսական հարաբերությունների վարքականոնը, և այդ անորոշությունը, բնական է, մտավախությունների տեղիք է տալիս: Տեխնոլոգիական զարգացման դեմ պայքարելն անօգուտ և սխալ է: Բայց ռեֆլեքսիան, մտածված մոտեցումն ու տարբեր իրավիճակներում գործելու ճկունությունը կարևոր են, և պետք է պատրաստ լինել տարաբնույթ սցենարների»:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև մասնավորի հետ համագործակցության խթանմանը, ինչպես նաև բուհերի կողմից մրցունակ մասնագետների պատրաստմանը: ԿԳՄՍ նախարարը մի քանի հիմնական խնդիր է արձանագրել` ընդգծելով, որ կրթություն-տնտեսություն կապը երկկողմանի հարաբերություն է ենթադրում:
Ըստ Ժաննա Անդրեասյանի` մասնավոր ոլորտի գործատուները պետք է հստակ պատկերացնեն, թե որ աշխատանքի համար ինչ որակավորմամբ մասնագետ է անհրաժեշտ տնտեսությանը: Այս համատեքստում՝ նախարարը ներկայացրել է «Edu2work» հարթակը, որը նպատակ ունի միավորելու կրթական համակարգը և աշխատաշուկան։
«Ընդունելով, որ բուհական կրթությունը մրցունակության տեսանկյունից բավականին խնդրահարույց է, պետությունը նախաձեռնել է բարձրագույն կրթության բովանդակային բարեփոխումների գործընթացը: Պետության կողմից ըստ մասնագիտությունների տրամադրվող կրթաթոշակային տեղերն ու անվճար տեղերը պետք է հենվեն որոշակի վերլուծության վրա, և այդ ուղղությամբ առաջին քայլերն արդեն արվել են»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով բուհերի հետ համատեղ աշխատանքը:
Քննարկմանը մասնակցել են նաև «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Հայկ Ոսկանյանը և Armenian HR Association-ի նախագահ Արփի Կարապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում պանելային քննարկման բանախոսներն անդրադարձել են մի շարք հարցերի, պատասխանել ՀՊՏՀ ուսանողների հարցերին:

Нужно заниматься любимым делом: Жанна Андреасян
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла участие в панельной дискуссии под названием «Формула успешной карьеры», организованной в Армянском государственном экономическом университете, которую провел ректор АГЭУ Армен Григорян.
В своем приветственном слове министр Жанна Андреасян подчеркнула важность реагирования на вопросы, поднятые студентами в ходе обсуждений о профессиональных перспективах и успехе, а также развития диалога.
Каким должно быть образование, чтобы способствовать профессиональному развитию и карьерному росту?
По словам Жанны Андреасян, изменения в системе образования масштабны, и во всем мире сталкиваются с необходимостью переосмысления. В частности, множество исследований показывают, как список профессий меняется в контексте технологического прогресса. Соответственно, некоторые профессии становятся неактуальными, что, по мнению министра, является серьезным вызовом для системы высшего образования.
«Я считаю, что необходимо пересмотреть наше представление о получении образования. Нужно больше внимания уделять развитию навыков, способности ориентироваться в разных ситуациях и приобретению необходимых знаний. В связи с этим ключевое значение в реформах образовательной сферы придается формированию компетенций, самая важная из которых – способность учиться. То есть нужно в любой ситуации понимать, где и как искать, как и какие новые знания получать», - отметила Жанна Андреасян.
Министр также подчеркнула важность признания того, что образовательный процесс никогда не завершается, а всегда продолжается.
«Нужно признать, что в некоторых ситуациях мы знаем не все. Когда мы можем принять эту реальность, мы находим пути к решению. Еще одним важным вопросом нашего времени является баланс между работой и жизнью. Каждый из нас должен понять, какой баланс для него оптимален, и как совместить карьерное развитие с другими жизненными целями. Это совсем не простой вопрос, но, на мой взгляд, одно из лучших решений – заниматься любимой работой. Нужно выполнять ту работу, которую любишь и которая приносит удовольствие», - сказала министр, обращаясь к студентам.
Дополняет ли неформальное образование академическое?
По мнению Жанны Андреасян, соотношение академического образования и обучения, направленного на развитие различных навыков, является одним из самых острых вопросов нашего времени. Однако министр подчеркивает, что само противопоставление этих двух направлений является ошибочным.
«Я считаю, что академическое и неформальное образование не должны исключать друг друга, а, наоборот, дополнять. Мы достигли ситуации, когда академическое образование, массовая грамотность и определенный базовый уровень знаний стали доступными для всех, и начали думать, что можно двигаться вперед и без этого. Однако важно помнить, что образование – это общественное благо. Есть множество исследований, показывающих, как меняется общество в зависимости от доли людей с разными уровнями образования. Например, исследования показывают, что уровень преступности резко возрастает, если доля людей с высшим образованием в данном населенном пункте опускается ниже 3%. То же самое касается и показателей бедности. То есть образование – это не только путь к профессии и применению навыков, но и важный слой общественного развития», - отметила Жанна Андреасян.
Министр подчеркнула, что обучение навыкам возможно только на основе фундаментальных академических знаний.
Другие докладчики также подчеркнули, что академическое образование крайне важно, однако следует постоянно работать над развитием собственных навыков и знаний.
Искусственный интеллект: вызов или возможность?
Участники панельной дискуссии подчеркнули, что специалисты, которые смогут интегрировать инструменты искусственного интеллекта в своей профессиональной деятельности, получат конкурентное преимущество на рынке труда. Это является глобальной тенденцией.
По словам Жанны Андреасян, данный спор не является новым. Если обратиться к истории развития науки, можно увидеть, что на каждом этапе новшества вызывали подобные дебаты.
«Мы еще полностью не представляем, как внедрение инструментов искусственного интеллекта может изменить нормы общественных и экономических отношений. Эта неопределенность естественно вызывает беспокойство. Бороться против технологического развития – бессмысленно и неверно. Однако рефлексия, обдуманный подход и гибкость в различных ситуациях важны, и к разным сценариям нужно быть готовыми», - отметила Жанна Андреасян.
В ходе встречи также обсуждалось стимулирование сотрудничества с частным сектором и подготовка конкурентоспособных специалистов вузами. Министр обозначила несколько ключевых вопросов, подчеркнув, что связь между образованием и экономикой предполагает двусторонние отношения.
По мнению Жанны Андреасян, работодатели частного сектора должны четко представлять, какие специалисты с какими квалификациями необходимы экономике. В этом контексте министр представила платформу «Edu2work», цель которой объединить образовательную систему и рынок труда.
«Признавая, что высшее образование с точки зрения конкурентоспособности является довольно проблематичным, государство инициировало процесс содержательных реформ в высшем образовании. Государственные стипендии и бюджетные места, предоставляемые по профессиям, должны основываться на определенных аналитических данных, и первые шаги в этом направлении уже сделаны», - подчеркнула министр, отметив важность совместной работы с вузами.
В дискуссии также приняли участие генеральный директор ЗАО «Инекобанк» Айк Восканян и президент Armenian HR Association Арпи Карапетян.
Во время встречи спикеры панельной дискуссии затронули ряд вопросов и ответили на вопросы студентов Армянского государственного экономического университета.