ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Չարենցավանի Արա Մանուկյանի անվան մարզադպրոցում այսօր հետևել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարի՝ Կոտայքի մարզի համայնքային փուլի մրցումներին, որոնցում ընդգրկված են Չարենցավանի, Հրազդանի, Աբովյանի և Եղվարդի դպրոցները:
Մրցաշարին մասնակցում են Երևանի և ՀՀ մարզերի հանրակրթական դպրոցների 5-9-րդ և 10-12-րդ դասարանների աշակերտների հավաքական թիմեր: Համայնքային փուլում 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը գրաված թիմերը կմասնակցեն մրցաշարի երկրորդ՝ մարզային փուլին, որը կանցկացվի ապրիլի 1-15-ը: Եզրափակիչ փուլը նախատեսված է ապրիլի 26-27-ին:
Ժաննա Անդրեասյանը այցի շրջանակում զրուցել է մասնակից դպրոցականների և ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչների հետ, հետաքրքրվել մրցաշարի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքից, հարցրել՝ արդյոք երեխաներն իրենց դպրոցում ունեն համապատասխան ենթակառուցվածք: Դպրոցականները նշել են, որ մեծ ոգևորությամբ են նախապատրաստվում «ՀՀ վարչապետի գավաթ» խորագիրը կրող մրցումներին: Շատերն առաջին անգամ են մասնակցում և մեծ ակնկալիքներ ունեն: Դպրոցականներն ու ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչներն ընդգծել են, որ դպրոցներում թենիսի սեղանների բավարար քանակության դեպքում մրցաշարին մասնակցողներն ավելի շատ կլինեն:
Չարենցավանի թիվ 5 միջնակարգ դպրոցի թիմը 5-9-րդ դասարանների շրջանում անցկացվող համայնքային փուլում զբաղեցրել է առաջին հորիզոնականը: Դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ Արսեն Ավագյանի խոսքով՝ իրենք առաջին անգամ են մասնակցում «ՀՀ վարչապետի գավաթ» խորագիրը կրող մրցաշարին: Սեղանի թենիսի մրցաշարից հետո նախատեսում են մասնակցել նաև դպրոցականների թիմային խճուղավազքի և հեծանվավազքի մրցումներին:
«Հուսով եմ՝ կկարողանանք հաջող հանդես գալ նաև մարզային փուլում, թեև մրցակցությունը բավական մեծ է լինելու: Անկասկած, նմանօրինակ մասսայական մրցաշարերը կնպաստեն մարզաձևի զարգացմանն ու երեխաների՝ առողջ ապրելակերպի խթանմանը: Երեխաների շրջանում մեծ է ոգևորությունը: Մենք նաև դպրոցականների բասկետբոլի լիգային ենք մասնակցում և լավ արդյունքներ ենք գրանցել: Երկու շաբաթից ավելի ժամանակ ունենք. ամեն ինչ պետք է անենք մարզային փուլին ավելի բարձր մակարդակով ներկայանալու համար»,- նշել է ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը:
Հիշեցնենք՝ ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ մարզերի 38 քաղաքներում (տարածաշրջաններում) և Երևան քաղաքի վարչական շրջաններում: Մրցաշարը նպատակ ունի դպրոցականների շրջանում խթանել առողջ ապրելակերպի քարոզչությունը՝ նպաստելով սեղանի թենիսի մասսայականացմանը:
Կոտայքի մարզից առաջին տարիքային խմբի մրցումներին ավելի քան 30, իսկ երկրորդ՝ ավագ տարիքային խմբի մրցումներին ավելի քան 40 դպրոցի աշակերտներ են մասնակցել: Ընդ որում՝ մրցաշարին չեն կարող մասնակցել դպրոցական թիմերի այն աշակերտները, որոնք երկու տարի անընդմեջ մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել:
Մրցաշարի հաղթողներն ու մրցանակակիրները կպարգևատրվեն ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով և դրամական պարգևներով:
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած դպրոցները կպարգևատրվեն՝
1-ին տեղ՝ 4 մլն ՀՀ դրամ,
2-րդ տեղ՝ 2,500,000 ՀՀ դրամ,
3-րդ տեղ՝ 1,500,000 ՀՀ դրամ:
Կպարգևատրվեն նաև դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչները՝
1-ին տեղ՝ 700,000 ՀՀ դրամ,
2-րդ տեղ՝ 500,000 ՀՀ դրամ,
3-րդ տեղ 300,000 ՀՀ դրամ:
Մրցաշարի հաղթող թիմերի աշակերտները ևս կպարգևատրվեն դրամական մրցանակներով՝
1-ին տեղ՝ (4 մասնակից) 150,000-ական ՀՀ դրամ,
2-րդ տեղ՝ (4 մասնակից) 100,000-ական ՀՀ դրամ,
3-րդ տեղ՝ (4 մասնակից) 75,000-ական դրամ:
Հարկերը, տուրքերը և պարտադիր վճարները ներառված չեն:
Հիշեցնենք՝ այս տարի առաջին անգամ իրականացված ՀՀ մարզերի և Երևանի մարզական վարկանիշավորման արդյունքներով առաջին տեղը զբաղեցրել էր հենց Կոտայքի մարզը և կստանա 8 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ մարզագույք: Մարզագույքի ցանկը պետք է որոշվի մարզպետարանի կողմից: Մարզի պատասխանատուները նախարարի հետ զրույցում նշել են, որ «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարի հանդեպ հետաքրքրությամբ պայմանավորված, ինչպես նաև Կոտայքի դպրոցականների շրջանում մարզաձևի զարգացման խթանման նպատակով նախատեսում են նախևառաջ թենիսի սեղաններ ձեռք բերել:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян сегодня посетила спортивную школу имени Ара Манукяна в Чаренцаване, где наблюдала за соревнованиями общинного этапа любительского турнира по настольному теннису «Кубок премьер-министра РА» в Котайкской области. В турнире участвуют школы Чаренцавана, Раздана, Абовяна и Егварда.
В турнире принимают участие сборные команды учеников 5-9-х и 10-12-х классов общеобразовательных школ Еревана и областей Армении. Команды, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места в общинном этапе, примут участие во втором, областном этапе, который пройдет с 1 по 15 апреля. Финал запланирован на 26-27 апреля.
В рамках визита Жанна Андреасян пообщалась с учащимися и преподавателями физкультуры, поинтересовалась подготовкой к турниру и задала вопросы о наличии соответствующей инфраструктуры в школах. Учащиеся отметили, что с большим энтузиазмом готовятся к соревнованиям под названием «Кубок премьер-министра РА». Многие участвуют впервые и возлагают большие надежды. Ученики и преподаватели физкультуры подчеркнули, что при наличии достаточного количества теннисных столов в школах число участников турнира могло бы быть больше.
Команда средней школы №5 Чаренцавана заняла первое место на общинном этапе среди учеников 5-9-х классов. По словам учителя физкультуры школы Арсена Авагяна, они впервые участвуют в турнире под названием «Кубок премьер-министра РА». После турнира по настольному теннису они планируют участвовать также в командных школьных соревнованиях по марафонскому бегу и велогонкам.
«Надеюсь, что мы сможем успешно выступить и на областном этапе, хотя конкуренция будет довольно высокой. Несомненно, такие массовые турниры способствуют развитию спортивных дисциплин и стимулируют детей вести здоровый образ жизни. Энтузиазм среди детей огромный. Мы также участвуем в школьной баскетбольной лиге и показываем хорошие результаты. У нас есть больше двух недель, чтобы подготовиться, и мы сделаем все возможное, чтобы достойно выступить на областном этапе», - отметил учитель физкультуры.
Напомним, что программа проводится в 38 городах (районах) областей Армении и административных районах Еревана. Цель турнира – пропаганда здорового образа жизни среди школьников и популяризация настольного тенниса.
На соревнованиях первой возрастной группы из Котайкской области приняли участие более 30 школьников, а в соревнованиях второй, старшей возрастной группы – более 40 школьников. При этом в турнире не могут участвовать те учащиеся школьных команд, которые два года подряд занимали призовые места.
Победители и призеры турнира будут награждены соответствующими сертификатами, кубками, медалями и денежными призами от министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Школы, занявшие призовые места, будут награждены:
1-е место: 4 млн драмов
2-е место: 2 500 000 драмов
3-е место: 1 500 000 драмов
Также будут награждены учителя физкультуры:
1-е место: 700 000 драмов
2-е место: 500 000 драмов
3-е место: 300 000 драмов
Учащиеся команд-победителей тоже получат денежные призы:
1-е место: (4 участника) по 150 000 драмов каждому
2-е место: (4 участника) по 100 000 драмов каждому
3-е место: (4 участника) по 75 000 драмов каждому
Налоги, сборы и обязательные платежи не включены.
Напомним, что по итогам впервые проведенного в этом году спортивного рейтинга областей Армении и Еревана первое место заняла именно Котайкская область, которая получит спортивный инвентарь стоимостью 8 млн драмов. Список инвентаря должен быть определен областной администрацией. Ответственные лица области в беседе с министром отметили, что, учитывая интерес к любительскому турниру по настольному теннису «Кубок премьер-министра РА», а также с целью стимулирования развития этого вида спорта среди школьников Котайка, планируется в первую очередь приобрести теннисные столы.