Շնորհավոր Արվեստի համաշխարհային օրը
Ապրիլի 15-ին աշխարհը նշում է Արվեստի համաշխարհային օրը՝ որպես ստեղծարարության, մշակութային երկխոսության և բազմազանության խորհրդանիշ։
Հայ մեծանուն բանաստեղծ Ավետիք Իսահակյանը, որի ծննդյան 150-ամյակն ենք նշում այս տարի, արվեստը համեմատում էր կրոնի հետ և նշում, որ այն ունակ է մոռացնել տալու կյանքը և հաղթելու մահը. միայն պետք է սիրես և նվիրվես նրան։ Մեկ այլ հանճար՝ Պաբլո Պիկասոն, արվեստի գլխավոր առաքելությունն էր համարում «մեր հոգուց մաքրել առօրյա փոշին»։
Իրապես, արվեստը չունի սահմաններ. այն խոսում է բոլորիս հետ իր առանձնահատուկ՝ համամարդկային լեզվով՝ միավորելով մարդկանց՝ անկախ տարածությունից, ժամանակից, երկրից, դավանանքից կամ մշակույթից։ Արվեստը նաև յուրաքանչյուր ժողովրդի ինքնության և հոգևոր դիմագծի արտացոլումն է։ Հայկական արվեստը հազարամյակներ շարունակ եղել է մեր ինքնության հիմնասյուներից մեկը՝ փոխանցելով մեր պատմությունը, հավատը, ուրախությունը, հոգսերն ու երազանքները ոչ միայն սերունդներին, այլև աշխարհին։
Յուրաքանչյուր նկարի, ստեղծագործության, երաժշտության ու ներկայացման մեջ ապրում են մեր պատմությունն ու երազանքը։ Մենք հպարտ ենք, որ աշխարհին տվել ենք Նարեկացի, Քուչակ, Սարոյան, Թումանյան, Իսահակյան, Կոմիտաս, Սուրենյանց, Բաշինջաղյան, Սարյան, Գորկի, Խաչատուրյան... Անունները կարելի է երկար շարունակել։ Նրանք բոլորը հարստացրել են համաշխարհային մշակույթի գանձարանը և մշակութային ներկապնակը։
Միաժամանակ կարևոր է նկատել և գնահատել մեր ժամանակակից արվեստագետներին՝ նրանց տրամադրելով ինքնարտահայտման, դրսևորման, մշակութային ներկապնակը հարստացնելու հարթակներ ու հնարավորություններ:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ մշակույթի ոլորտի բարեփոխումները միտված են ստեղծելու բարենպաստ միջավայր, խրախուսելու արվեստագետների միջազգային հաջողությունները և հեղինակավոր հարթակներում ներկայացնելու հայաստանյան մշակույթն ու երիտասարդ ստեղծագործական ներուժը։
Սիրելի՛ բարեկամներ, այս օրը լավագույն առիթն է՝ շնորհակալություն հայտնելու մեր նորօրյա պատմությունը կերտող ու արարող արվեստագետներին՝ նկարիչներին, դերասաններին, երաժիշտներին, գրողներին, քանդակագործներին և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց գործով հարստացնում են մեր հոգևոր կյանքը, տարածում և ճանաչելի դարձնում Հայաստանը մշակույթի միջոցով:

15 апреля мир отмечает Всемирный день искусства как символ творчества, культурного диалога и разнообразия.
Выдающийся армянский поэт Аветик Исаакян, 150-летие которого мы отмечаем в этом году, сравнивал искусство с религией, отмечая, что оно способно заставить забыть жизнь и победить смерть – нужно только любить его и посвящать себя ему. Другой гений, Пабло Пикассо, считал главной миссией искусства «очищать нашу душу от пыли повседневности».
Действительно, искусство не имеет границ. Оно говорит с каждым из нас на своем уникальном, общечеловеческом языке, объединяя людей, независимо от расстояния, времени, страны, вероисповедания или культуры. Искусство также является отражением идентичности и духовного облика каждого народа. Армянское искусство на протяжении тысячелетий было одним из столпов нашей идентичности, передавая нашу историю, веру, радость, заботы и мечты не только поколениям, но и всему миру.
В каждой картине, произведении, музыке и постановке живут наша история и мечта. Мы гордимся тем, что подарили миру таких личностей, как Нарекаци, Кучак, Сароян, Туманян, Исаакян, Комитас, Суренянц, Башинджагян, Сарьян, Горки, Хачатурян... Этот список можно продолжать бесконечно. Все они обогатили сокровищницу мировой культуры и культурную палитру.
Одновременно важно замечать и ценить современных художников, предоставляя им платформы и возможности для самовыражения, проявления и обогащения культурной палитры.
Реформы в области культуры, проводимые правительством Республики Армения, направлены на создание благоприятной среды, поддержку международных успехов художников и представление армянской культуры и молодого творческого потенциала на престижных платформах.
Дорогие друзья, этот день – лучший повод выразить благодарность современным художникам, создающим и формирующим нашу новую историю: живописцам, актерам, музыкантам, писателям, скульпторам и всем тем, кто своей работой обогащает нашу духовную жизнь, распространяет и делает Армению узнаваемой через культуру.