ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկա է եղել Հայաստանի ազգային պատկերասրահի վերաբացման արարողությանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Արթուր Մարտիրոսյանը և Դանիել Դանիելյանը, ՀՀ կառավարության անդամներ, մշակույթի ոլորտի և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
«Խորհրդանշական է, որ չորս տարվա սպասումից հետո Հայաստանի ազգային պատկերասրահի վերաբացումն իրականացվում է Արվեստի համաշխարհային օրը և Արշիլ Գորկու ծննդյանը օրը, որն առանձնահատուկ է դառնալու նաև պատկերասրահում պահպանվող անվանի արվեստագետի հեղինակած ցուցանմուշի ցուցադրությամբ»,- ողջույնի խոսում նշել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել կատարված դժվարին ու պատասխանատու աշխատանքի համար՝ տեղեկացնելով, որ պատկերասրահի վերանորոգման համար ավելի քան 800 մլն դրամի հատկացում է արվել։
«Պատկերասրահում համապատասխան միջավայր ստանալու աշխատանքն արվել է մեծագույն մանրակրկտությամբ, որովհետև մենք չենք խոսում ուղղակի շենքի, այլ Հայաստանի Հանրապետության հրապարակի կարևորագույն մշակութային կենտրոններից մեկի մասին, որի կառուցման մեկնարկի 100-ամյակը կնշվի 2026 թվականին։ Հայաստանի ազգային պատկերասրահն ունի պատմություն և միջավայր, որի պահպանումն ու վերանորոգումն առաջնային խնդիր էր»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել վերանորոգման աշխատանքներն իրականացրած թիմին։
Նախարարի խոսքով՝ չորս տարվա վերափոխումից հետո պատկերասրահի ցուցադրությունը հարությանը ներկայացվում է նոր տեսքով, բովանդակային նոր լուծումներով և հնարավորություններով: «Ցուցադրության տարբեր ձևաչափերն ու մտահղացումները ցույց են տալիս, որ արվեստը սահմաններ չունի և տարբեր ձևերով կարող է մեզ հետ խոսել»,- ասել է նա։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը ևս ողջունել է ներկաներին և հանգամանորեն ներկայացրել կատարված վերանորոգման և ստեղծագործական աշխատանքը։
Ժամանակակից լուծումներ և վերաձևավորված ցուցասրահներ
2021 թվականից Հայաստանի ազգային պատկերասրահում սկսվել են վերանորոգման աշխատանքները: Փոխվել ու արդիականացվել են օդափոխության, ջերմախոնավային համակարգերը, տեղադրվել են նոր վերելակներ: Վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքներ են իրականացվել մի շարք մասնաճյուղերում։ Ժամանակակից լուծումներով վերաձևավորվել են ցուցասրահները:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը բացում է ֆոնդապահոցները
Մշտական ցուցասրահներ են վերադարձել ոչ միայն մեծանուն վարպետների գլուխգործոցները, այլև պահոցներից ցուցասրահներ են հասել երբևէ չցուցադրված կարևոր նմուշներ: Ավելի քան 41.000 արվեստի ստեղծագործություն և 200.000-ից ավելի արխիվային բացառիկ նյութեր ընդգրկող թանգարանային հավաքածուից այսօր հնարավոր է ցուցադրել միայն 5%-ը` պատկերասրահի ցուցադրատարածքի սահմանափակ լինելու պատճառով: Պատկերասրահի նոր՝ շարժական-մոբիլ ցուցադրության մոդելի շնորհիվ, սակայն, այցելուները պարբերաբար կտեսնեն նախկինում չցուցադրված, այդ թվում՝ մշտական ցուցադրությունում երբևէ չընդգրկված գրաֆիկական թերթեր և հազվագյուտ գանձեր պահոցից։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի վերաբացված մշտական ցուցադրության տասնյակ սրահներում ներկայացված են հայկական կերպարվեստի ականավոր գործիչների` Հակոբ Հովնաթանյանի, Հովհաննես Այվազովսկու, Վարդգես Սուրենյանցի, Եղիշե Թադևոսյանի, Հակոբ Կոջոյանի, Գեորգի Յակուլովի, Մարտիրոս Սարյանի, Մինաս Ավետիսյանի և մյուսների գործերը։ Ցուցադրված են նաև իտալական վերածննդի և բարոկկոյի նշանավոր ներկայացուցիչներ Տինտորետտոյի, Դոնատելլոյի, Գարոֆալոյի, Բեռնարդո Ստրոցցիի, Գվերչինոյի և մյուսների, բարբիզոնյան դպրոցի հայտնի արվեստագետներ Թեոդոր Ռուսոյի, Դիաս դե լա Պենյայի, ռեալիզմի ներկայացուցիչ Գյուստավ Կուրբեի, ռուսական ավանգարդի վարպետներ Վասիլի Կանդինսկու, Մարկ Շագալի, Ռոբերտ Ֆալկի և այլոց գեղանկարչական ու գրաֆիկական գործերը, գլուխգործոց քանդակաները, ինչպես նաև դեկորատիվ-կիրառական արվեստի եզակի նմուշներ (բացառիկ կահույք, սպասք, զարդեղեն, զենք)։
Կամուրջ ժամանակի և արվեստների միջև
Վերաբացման տոնական արարողության ընթացքում ներկայացվել է արվեստի տարբեր ձևերի միաձուլումը։ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տարբեր հարկերում ժամանակակից հայ արվեստագետները ներկայացրել են հատուկ համադրված երաժշտական կատարումներ՝ ընդգծելով պատկերասրահի դերն իբրև կամուրջ` դասականի ու ժամանակակցի, վիզուալ արվեստի ու երաժշտության, անցյալի ու ապագայի միջև: Տարբեր ցուցասրահներում ներկայացվել են ինտերակտիվ աուդիոինստալյացիաներ և փորձարարական երաժշտական փերֆորմանսներ:
Պաշտոնական բացման արարողության ընթացքում ՀԱՊ-ը պատրաստել էր խորհրդանշական անակնկալ․ ցուցադրությամբ ներկայացվել է Արշիլ Գորկու «Կժով կինը» ստեղծագործությունը (թուղթ, մատիտ)։ Այն նկարչի քրոջ՝ Վարդուհի Մուրադյանի նվիրատվությունն է Վահագն Դավթյանի միջոցով (1974 թ․)։

Национальная галерея Армении открывается с новой концепцией
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян присутствовала на церемонии открытия Национальной галереи Армении.
На мероприятии также присутствовали заместители министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян, Артур Мартиросян и Даниел Даниелян, члены правительства РА, представители культурной сферы и дипломатического корпуса.
«Символично, что после четырех лет ожидания открытие Национальной галереи Армении совпадает с Всемирным днем искусства и днем рождения Аршила Горки, что особенно примечательно выставкой работ этого выдающегося художника, хранящихся в галерее», - отметила министр Жанна Андреасян в своей приветственной речи.
Министр выразила благодарность за проделанную сложную и ответственную работу, сообщив, что на ремонт галереи было выделено более 800 млн драмов.
«Работа над созданием соответствующей атмосферы в галерее была выполнена с величайшей тщательностью, так как мы говорим не просто о здании, а об одном из ключевых культурных центров Республики Армения на площади, строительство которого началось 100 лет назад и годовщина которого будет отмечена в 2026 году. Национальная галерея Армении имеет свою историю и среду, сохранение и ремонт которой были первоочередной задачей», - сказала министр Жанна Андреасян, отдельно поблагодарив команду, осуществившую ремонтные работы.
По словам министра, после четырех лет преобразований выставка галереи представляется общественности в новом формате с новыми содержательными решениями и возможностями. «Различные форматы и концепции выставки показывают, что искусство не имеет границ и может говорить с нами разными способами», -  отметила она.
Директор Национальной галереи Армении Марина Акопян также поприветствовала гостей и подробно рассказала о проведенных ремонтных и творческих работах.
Современные решения и переоформленные выставочные залы
С 2021 года в Национальной галерее Армении были начаты ремонтные работы. Были заменены и модернизированы системы вентиляции и климат-контроля, установлены новые лифты. Ремонт и обновление также затронули ряд филиалов. Выставочные залы были переоформлены с учетом современных решений.
Национальная галерея Армении открывает свои фонды
В постоянные выставочные залы вернулись не только шедевры великих мастеров, но и ранее никогда не выставлявшиеся важные экспонаты из хранилищ. Из музейной коллекции, включающей более 41000 произведений искусства и свыше 200 000 уникальных архивных материалов, сегодня можно показать лишь 5% из-за ограниченного выставочного пространства галереи. Однако благодаря новой мобильной модели выставок, посетители смогут регулярно видеть ранее не демонстрировавшиеся, в том числе графические листы и редкие сокровища из хранилищ, не включавшиеся в постоянные экспозиции.
В десятках залов обновленной постоянной экспозиции Национальной галереи Армении представлены работы выдающихся мастеров армянского изобразительного искусства – Акопа Овнатаняна, Ованеса Айвазовского, Вардана Суренянца, Егише Тадевосяна, Акопа Коджояна, Георгия Якулова, Мартироса Сарьяна, Минаса Аветисяна и других. Также выставлены произведения знаменитых представителей итальянского Возрождения и барокко – Тинторетто, Донателло, Гарофало, Бернардо Строцци, Гверчино и других; художников барбизонской школы – Теодора Руссо, Диаза де ла Пеньи; реалиста Гюстава Курбе; мастеров русского авангарда – Василия Кандинского, Марка Шагала, Роберта Фалька. Кроме того, представлены шедевры скульптуры и уникальные образцы декоративно-прикладного искусства, такие как исключительная мебель, посуда, украшения и оружие.
Мост между временем и искусствами
На праздничной церемонии открытия Национальной галереи Армении было представлено объединение различных форм искусства. На разных этажах галереи современные армянские художники провели специально подобранные музыкальные выступления, подчеркивая роль галереи как моста между классикой и современностью, визуальным искусством и музыкой, прошлым и будущим. В различных выставочных залах были представлены интерактивные аудиоинсталляции и экспериментальные музыкальные перформансы.
На официальной церемонии открытия галерея приготовила символический сюрприз: была выставлена работа Аршила Горки «Женщина с кувшином» (бумага, карандаш). Это произведение было подарено сестрой художника Вардуи Мурадян через Ваагна Давтяна в 1974 году.