Հարգելի՛ կինոգործիչներ,
Այս օրը հնարավորություն է վերագնահատելու հայկական կինոյի անցած ուղին և երախտագիտությամբ հիշելու բոլոր նրանց, ովքեր կերտել ու պահպանել են այն՝ որպես մեր մշակույթի ինքնատիպ ու կարևոր ոլորտ։
Կինոն հոգևոր տարածք է, որտեղ արտացոլվում է մարդու ներաշխարհը՝ պատմելով սիրո, հայրենիքի ու ճակատագրերի մասին տվյալ ժամանակի լեզվով։ Հայ կինոն մեր ազգային ինքնության ու պատմության արտահայտությունն է, ինչպես նաև համաշխարհային մշակույթին կապող ամուր օղակ։
Բոլորովին վերջերս՝ 2023 թվականին, հայկական կինոն նշեց իր մեկդարյա հոբելյանը, որին հաջորդեց մեծանուն ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի հարյուրամյա հոբելյանը։ 2025 թվականը ևս կարելի է համարել հայկական կինոյի տարի։ Այն հագեցած է մեր ճանաչված ու սիրված կինոգործիչների հոբելյաններով՝ Հենրիկ Մալյան, Ռոզա Ֆրանգուլյան, Հարություն Խաչատրյան, Ատոմ Էգոյան, Ռոբերտ Սահակյանց։
Ոլորտի սիրելի՛ ներկայացուցիչներ, ձեր նվիրումի շնորհիվ հայկական կինոն շարունակում է զարգանալ և դիրքավորվել միջազգային կինոհարթակներում՝ ներկայանալով կինոհանրությանը։ Պահպանելով հայկական կինոյի դիմագիծը՝ դուք քայլ առ քայլ, հաստատուն կերպով շարժվում եք առաջ՝ ժամանակակից կինոաշխարհի պահանջներին համահունչ։ Հայկական կինոն հարստանում է ձեր՝ ռեժիսորների, սցենարիստների, դերասանների, օպերատորների և մյուս մասնագետների շնորհիվ, որոնք կադրում և կադրից դուրս իրականացնում են կարևոր առաքելություն։ Նվաճումներն ակնհայտ են և տեսանելի՝ «Օսկարի» մրցանակաբաշխության կարճ ցանկում ընդգրկվելը, հաղթանակներ միջազգային անիմացիոն, խաղարկային և վավերագրական ֆիլմերի փառատոներում, ներկայացվածություն կինոշուկաներում:
Ոլորտի զարգացումը նաև պետական հետևողական քաղաքականության և առաջնահերթության արդյունք է։ Կինոյի հիմնադրամի ստեղծում, Հայաստանում կինոփառատոների անցկացում, տարբեր երկրների հետ երկկողմանի համագործակցության հուշագրերի ստորագրում, համատեղ ֆիլմարտադրության խրախուսում, ներդրումների վերադարձի մեխանիզմի ներդնում. այս բոլոր քայլերը միտված են հայկական կինոյի զարգացմանը, Հայաստանը միջազգային կինոարտադրողների համար գրավիչ և հուսալի գործընկեր դարձնելուն։
Մաղթում եմ բոլորին ստեղծագործական նոր ներշնչումներ և հաղթանակներ, կինոն սիրող ու գնահատող հանդիսատեսով լեցուն դահլիճներ։

Поздравительное послание министра ОНКС РА Жанны Андреасян по случаю Дня армянского кино
Этот день дает возможность переоценить пройденный путь армянского кино и с благодарностью вспомнить всех, кто создавал и сохранял его как уникальную и важную часть нашей культуры.
Кино – это духовное пространство, где отражается внутренний мир человека, рассказывая о любви, родине и судьбах на языке своего времени. Армянское кино является выражением нашей национальной идентичности и истории, а также прочным мостом к мировому искусству.
Совсем недавно, в 2023 году, армянское кино отметило свой столетний юбилей, за которым последовало столетие выдающегося режиссера Сергея Параджанова. 2025 год тоже можно считать годом армянского кино. Он богат юбилеями наших известных и любимых кинематографистов – Генрик Малян, Роза Франгулян, Арутюн Хачатрян, Атом Егоян, Роберт Саакянц.
Дорогие представители отрасли, благодаря вашей преданности армянское кино продолжает развиваться и занимать свое место на международных киноплощадках, представляя его широкой аудитории. Сохраняя лицо армянского кино, вы шаг за шагом, уверенно движетесь вперед, отвечая требованиям современного киномира. Армянское кино обогащается благодаря вам — режиссерам, сценаристам, актерам, операторам и другим профессионалам, которые выполняют важную миссию как перед камерой, так и за кадром. Достижения очевидны и видны — включение в шорт-лист премии «Оскар», победы на международных фестивалях анимационных, игровых и документальных фильмов, представление на кинорынках.
Развитие отрасли также является результатом последовательной государственной политики и приоритета. Создание Кинофонда, проведение кинофестивалей в Армении, подписание меморандумов о двустороннем сотрудничестве с различными странами, поддержка совместного кинопроизводства, внедрение механизма возврата инвестиций – все эти шаги направлены на развитие армянского кино и превращение Армении в привлекательного и надежного партнера для международных кинопроизводителей.