Հայաստանում Ղազախստանի մշակույթի օրեր են։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևայի մասնակցությամբ կայացել է Երևանի Ավան վարչական շրջանի Ալմա-Աթայի փողոցի հարակից տարածքում գտնվող զբոսայգու անվանակոչման արարողությունը։ Ի պատիվ ղազախ բանաստեղծ, լուսավորական շարժման ներկայացուցիչ, գրականության ու փիլիսոփայության անվանի գործիչ, ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի՝ զբոսայգում հանդիսավորությամբ բացվել է նրա հուշատախտակը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը, պաշտոնյաներ, մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով ներկաներին Հայաստանում Ղազախստանի մշակույթի օրերի կապակցությամբ, ընդգծել է, որ մշակութային օրերը հրաշալի հնարավորություն են՝ բացահայտելու Ղազախստանի մշակութային ժառանգությունը՝ գրականությունը, երաժշտությունը, պարերն ու ավանդույթները, միաժամանակ խթանելու երկու ժողովուրդների մշակութային երկխոսությունը։
«Մշակութային օրերի շրջանակում անցկացվող միջոցառումները կարևոր են ոչ միայն մշակութային արժեքների պահպանման, տարածման և փոխճանաչման առումով, այլև երկկողմ համագործակցության ամրապնդման լավագույն խթանն են։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը կարևորում է Ղազախստանի հետ ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը՝ որպես կայուն արդյունավետ համագործակցություն»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ Երևանի Ավան վարչական շրջանում գտնվող այգու անվանակոչությունը Աբայ Կունանբաևի անունով երկու ժողովուրդների միջև մշակութային երկխոսության կարևոր խորհրդանիշ է, ինչպես նաև հարգանքի տուրք մեծ գրողի, մտածողի ու ղազախ գրականության հիմնադիրներից մեկի հիշատակին։
«Կունանբաևի այգին դառնում է նոր մշակութային տարածք՝ համատեղ միջոցառումների, արարողությունների ու ստեղծագործ հանդիպումների համար։ Այս անվանատախտակը կարող է դառնալ խորհրդանշական վկայագիր՝ մշակութային երկխոսության և պատմական կապերի մասին»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով Ղազախստանի Հանրապետության մշակույթի և տեղեկատվության նախարարությանը, Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանությանը և մյուս գործընկրներին՝ նախաձեռնության իրագործման և արդյունավետ համագործակցության համար։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան՝ ընդգծելով, որ այգու անվանակոչման արարողությունը պատմական իրադարձություն է։
«Երևանի այս հատվածում գտնվող զբոսայգին դառնում է մեր ժողովուրդների միջև մշակութային կապերի վառ խորհրդանիշ։ Կունանբաևի ստեղծագործության մեջ թափանցած հասկացությունները համամարդկային արժեքներ են, որոնք բնորոշում են ողջ մարդկության լավագույն արժեքները։ Աբայը կամուրջ է մշակութների միջև և մարդկային մտքի առաջնորդող լույս»,- ասել է Աիդա Բալաևան՝ նշելով, որ ղազախ բանաստեղծը բազմաթիվ առիթներով անդրադարձել է նաև հայ հեղինակներին։
Նա շնորհակալություն է հայտնել նախագիծն իրականություն դարձնող բոլոր կողմերին և ընդգծել․ «Թող այս նշանակալի իրադարձությունը դառնա Հայաստանի և Ղազախստանի ժողովուրդների համագործակցության նոր փուլի սկիզբը»։
Միջոցառման շրջանակում երկու նախարարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել նաև ծառատունկի արարողություն, ինչպես նաև հայ և ղազախ պատանիներն ու երիտասարդները հանդես են եկել երաժշտական և պարային կատարումներով։
Նշենք, որ Աբայ Կունանբաևը լուսավորական շարժման, գրականության ու փիլիսոփայության առանցքային գործիչներից է։ Նա մեծապես նպաստել է ղազախ գրական լեզվի ձևավորմանը, կրթության տարածմանը և ազգային ինքնագիտակցության զարգացմանը։ Նրա «Խրատներ» երկը ճանաչված է նաև հայ ընթերցողների կողմից։ Կունանբաևը հավատացած էր, որ ժողովուրդների իրական առաջընթացը սկսվում է հոգևոր կրթությամբ, արժեքների ընկալմամբ և մտածող մարդու ձևավորմամբ։
2010 թվականից Երևանի պետական համալսարանում գործում է Ղազախական լեզվի, պատմության և մշակույթի կենտրոնը, իսկ 2016-ից՝ Ղազախական գրականության կենտրոնը Հայաստանի ազգային գրադարանում։
Հայաստանում Ղազախստանի մշակույթի օրերի շրջանակում Ղազախստանի Հանրապետության մշակույթի և տեղեկատվության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Մատենադարան Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ։ Պատվիրակությանն ուղեկցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։
Տնօրեն Արա Խզմալյանի ուղեկցեցությամբ հյուրերը շրջայց են կատարել Մատենադարանում, ծանոթացել հին ձեռագրերի վերականգնման և պահպանման գործընթացին:
Նախարար Աիդա Բալաևան բարձր է գնահատել Մատենադարանի գիտացուցադրական գործունեությունը և գրավոր հուշարձանների պահպանման համակարգը` կարևորելով համագործակցությունը Ղազախստանի համապատասխան կառույցների հետ:
Մատենադարանի տնօրենի հրավերով աշնանը կայանալիք «Հիշողության կերպարանքները» սեմինարին կմասնակցեն նաև Ղազախստանի վերականգանող մասնագետները:

В Армении проходят Дни культуры Казахстана.
В рамках мероприятий министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева приняли участие в церемонии присвоения имени казахского поэта Абая Кунанбаева парковой зоне, расположенной в административном районе Авана возле улицы Алматы в Ереване. В честь выдающегося казахского деятеля, основателя казахской литературы, представителя просветительского движения и философии в парке торжественно была открыта мемориальная доска.
На мероприятии присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян, первый заместитель мэра Еревана Армен Памбухчян, официальные лица, представители культурного сектора и горожане.
Министр Жанна Андреасян, приветствуя участников Дней культуры Казахстана в Армении, подчеркнула, что культурные дни предоставляют прекрасную возможность ознакомиться с наследием Казахстана: литературой, музыкой, танцами и традициями, одновременно способствуя культурному диалогу между двумя народами.
«Мероприятия, проводимые в рамках культурных дней, важны не только для сохранения, распространения и взаимного признания культурных ценностей, но и являются лучшим стимулом для укрепления двустороннего сотрудничества. Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения считает развитие дружеских отношений с Казахстаном ключевым элементом устойчивого и эффективного сотрудничества», – отметила министр Андреасян.
Она добавила, что присвоение имени Абая Кунанбаева парковой зоне в Ереване является важным символом культурного диалога между народами Армении и Казахстана, а также данью уважения памяти великого писателя, мыслителя и основателя казахской литературы.
«Парк Кунанбаева станет новым культурным пространством для проведения совместных мероприятий, церемоний и творческих встреч. Эта мемориальная доска может стать символическим свидетельством культурного диалога и исторических связей», – сказала Андреасян, выразив благодарность Министерству культуры и информации Казахстана, посольству Республики Казахстан в Армении и другим партнерам за их вклад в реализацию инициативы.
С приветственной речью выступила и министр культуры Казахстана Аида Балаева, подчеркнув значимость церемонии присвоения парковой зоне имени Абая Кунанбаева.
«Этот парк в Ереване становится ярким символом культурных связей между нашими народами. Понятия, заложенные в творчестве Кунанбаева, представляют общечеловеческие ценности, воплощающие лучшие качества человечества. Абай является мостом между культурами и светом, ведущим человеческую мысль вперед», – отметила Балаева, добавив, что казахский поэт неоднократно упоминал армянских авторов в своих работах.
Министр выразила благодарность всем участникам проекта и отметила: «Пусть это важное событие станет началом нового этапа сотрудничества между народами Армении и Казахстана».
В рамках мероприятия состоялась церемония посадки деревьев, а также музыкальные и танцевальные выступления армянской и казахской молодежи.
Стоит отметить, что Абай Кунанбаев был ключевой фигурой просветительского движения, литературы и философии. Он внес огромный вклад в формирование казахского литературного языка, распространение образования и развитие национального самосознания. Его произведение «Назидания» известно также армянским читателям. Кунанбаев верил, что настоящий прогресс народа начинается с духовного образования, осознания ценностей и формирования мыслящего человека.
С 2010 года в Ереванском государственном университете действует Центр казахского языка, истории и культуры, а с 2016 года – Центр казахской литературы в Национальной библиотеке Армении.
В рамках Дней культуры Казахстана делегация во главе с министром культуры и информации Казахстана посетила Институт древних рукописей имени Месропа Маштоца (Матенадаран). Делегацию сопровождал заместитель министра Даниэль Даниелян.
Гости ознакомились с процессом реставрации и сохранения древних рукописей под руководством директора института Ары Хзмаляна.
Министр Аида Балаева высоко оценила научную и выставочную деятельность Матенадарана и систему сохранения письменных памятников, подчеркнув важность сотрудничества с соответствующими казахстанскими структурами.
По приглашению директора Матенадарана казахстанские специалисты по реставрации примут участие в семинаре «Образы памяти», который состоится осенью.