Հանրապետության Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում ՀՀ Նախագահի 2017թ. կրթական պարգևների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որի ժամանակ Նախագահը մրցանակակիրներին հանձնել է տարբեր անվանակարգերում նրանց շնորհված պարգևները: Յուրաքանչյուր անվանակարգի համար վկայագրի հետ միասին երիտասարդները ստացել են նաև հուշախորհրդանիշներ և դրամական պարգևներ:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած և այս տարվա կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին՝ մաղթելով, որ այդ մրցանակները լինեն նրանց առաջին քայլը մեծ հաջողությունների ճանապարհին:
Այս տարի ՀՀ Նախագահի ամենամյա կրթական պարգևին արժանացել են 26 ուսանող և 17 աշակերտ 6 բուհից և 8 ավագ դպրոցից: Մինչ այսօր ՏՏ ոլորտում տարբեր անվանակարգերում ՀՀ Նախագահի կրթական պարգևին արժանացել են 452 ուսանող և աշակերտ:
Միջոցառման շրջանակներում Նախագահի նստավայրում հյուրընկալվել է նաև 10-18 տարեկան աղջիկների համար աշխարհի խոշորագույն տեխնոլոգիական մրցույթում՝ «Թեքնովեյշն»-ում հաղթած Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղի Վահան Թեքեյանի անվան միջնակարգ դպրոցի աղջիկների թիմը, որը «Կրթություն» անվանակարգում ստեղծել է «Հայերեն ժեստերի լեզու» բջջային հավելվածը: Հանրապետության Նախագահը նրանց ևս շնորհավորել և խրախուսել է նվերներով:
***
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՏՏ ոլորտում ՀՀ Նախագահի կրթական պարգևների հանձնման արարողության ժամանակ
Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Սիրելի՛ ուսանողներ,աշակերտներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կրթական պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ:
Գաղտնիք չեմ բացահայտի, եթե ասեմ, որ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների զարգացումն արդեն տարիներ շարունակ մեր ուշադրության կենտրոնում է և մեր առաջնահերթություններից է: Դրա դրսևորումներից մեկը երիտասարդության ուշադրությունն այս ուղղության վրա սևեռող այս լավ մրցանակն է:
Ուրախալի է, որ տարիների այս աշխատանքն արդեն արդյունքներ է տալիս: Մենք տեսնում ենք հայկական նոր ստարտափներ, որոնք ամուր տեղ են սկսում զբաղեցնել համաշխարհային շուկայում:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մեր մասնագետների մշակած ծրագրերը ներբեռնվում են աշխարհի տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց ձեռքի հեռախոսներին: Ունենք բազմաթիվ դրական օրինակ, երբ հենց հայաստանցի մասնագետներն են գտել եզակի լուծումներ, որոնք կիրառվում են ողջ աշխարհում:
Այս բնագավառում մենք առաջ ենք ընթանում արագանցիկ տեմպերով: Վստահ եմ, որ հենց այս ձևով կարող ենք ապահովել թռիչքային զարգացում և առաջընթաց արձանագրել Հայաստանի տնտեսական աճի ցուցանիշներում:
Գաղտնիք չէ նաև, որ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաները հեշտությամբ սահմաններ և մաքսակետեր են հաղթահարում, անգամ անբարյացկամ հարևանների կողմից փակված սահմանների դեպքում: Այս փաստարկի իրավացիության մեջ համոզվելու համար բավական է տեսնել, թե ինչ թափով են այդ երկրներում ձեռքի հեռախոսների վրա ներբեռնում և օգտագործում հայ մասնագետների ստեղծած, օրինակ, «ՊիկսԱրտ» հավելվածը: Թող նրանց կառավարությունները որքան ուզում են շարունակեն իրենց հաշվարկած՝ իբր թե մեզ խեղդելու քաղաքականությունը: Նրանց պարտադրած կապանքները մենք կարող ենք հաղթահարել մեր երիտասարդների տաղանդի և մտքի ստեղծագործական թռիչքի միջոցով:
Սիրելի՛ երիտասարդներ,
Այս մրցանակը մեր հայրենիքի գիտական և տեխնոլոգիական զարգացման միակ գործիքը չէ: Անցած տարիների ընթացքում մենք հանդես ենք եկել նման բազմաթիվ նախաձեռնություններով: Նրանց անունները ձեզ քաջ հայտնի են՝ «Լույս» հիմնադրամը, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը և այլն: Դրանց լրացնելու է գալիս Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը, որն ավելի հայտնի է իր անվանման անգլերեն «ՖԱՍՏ» հապավումով:
Մենք նաև խրախուսում ենք նրանց միջև հորիզոնական կապերը և համագործակցությունը: Նույն «Լույս» հիմնադրամը դուրս եկավ իր ավանդական շրջանակներից և հանդես եկավ որպես «ՖԱՍՏ»-ի՝ զարգացման այդ նոր ծրագրի համահիմնադիր:
Այդ բոլոր գործիքները ստեղծվել են ձեզ համար, սիրելի՛ երիտասարդներ: Դուք պետք է օգտվեք դրանց ընձեռած բոլոր հնարավորություններից: Դուք պետք է լինեք համարձակ և երբեք չվախենաք հանդես գալ նոր գաղափարներով և նախաձեռնություններով:
Դուք պետք է անպայման փորձեք, եթե անգամ մի նախաձեռնությունում ձախողվեք՝ երբեք ու երբեք չհիասթափվեք: Կրկին փորձեք, կրկին ձախողվեք և ևս մեկ քայլով մոտեցեք ձեր հաջողությանը: Փորձեք սովորեք, կատարելագործվեք, և հաջողությունը չի ուշանա: Դա իմ պատգամն է ձեզ և ձեր բոլոր ընկերներին ու հասակակիցներին: Հիշեք՝ շատ եզակի են դեպքերը, երբ գիտության և տեխնոլոգիաների
բնագավառներում միանգամից մարդը հասնում է հաջողության: Այո՛, եզակի դեպքեր լինում են, բայց այդ հաջողություններին կարելի է հասնել միայն ու միայն տքնաջան աշխատանքով և բազմաթիվ փորձերից հետո:
Մենք՝ Հայաստանի պետությունը և մեզ հետ միասին նաև մեր մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները, միշտ լինելու ենք ձեր կողքին, որպեսզի նպաստենք ձեր առաջընթացին և հաջողությանը:
Թող այս մրցանակները լինեն ձեր առաջին քայլը մեծ հաջողությունների ճանապարհին: Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ և մաղթում լավ, պայծառ ապագա:

Президент принял студентов и школьников, удостоенных образовательных премий Президента РА 2017 года в сфере ИТ
26 Октября, 2017
Серж Саргсян поздравил студентов и школьников, продемонстрировавших высокую успеваемость и удостоенных образовательных премий этого года, пожелав, чтобы эти премии были их первым шагом на пути больших успехов.
В этом году ежегодных образовательных премий Президента РА удостоились 26 студентов и 17 школьников из 6 вузов и 8 старших школ. До сегодняшнего дня в различных номинациях сферы ИТ образовательных премий Президента РА удостоены 452 студента и школьника.
В рамках мероприятия гостями резиденции Президента была также победившая в крупнейшем мировом технологическом конкурсе для девочек 10-18 лет «Technovation» команда девочек средней школы имени Ваана Текеяна села Карби Арагацотнского марза, которая в номинации «Образование» создала мобильное приложение «Армянский язык жестов». Президент Республики их также поздравил и вручил поощрительные подарки.
***
Речь Президента Сержа Саргсяна на мероприятии вручения образовательных премий Президента РА в сфере ИТ
Уважаемые дамы и господа,
Дорогие студенты, школьники,
Поздравляю вас с получением образовательных премий Президента Республики Армения в сфере информационных технологий.
Не открою секрета, если скажу, что развитие информационных и телекоммуникационных технологий уже на протяжении многих лет находится в центре нашего внимания и принадлежит к числу наших приоритетов. Одним из проявлений этого является этот хороший конкурс, привлекающий внимание молодёжи к этому направлению.
Радует, что эта многолетняя работа уже даёт успехи. Мы видим новые армянские стартапы, которые начинают занимать прочное место на мировом рынке.
Разработанные нашими специалистами по информационным технологиям программы загружаются в мобильные телефоны десятков миллионов людей во всём мире. У нас есть многочисленные положительные примеры, когда именно армянские специалисты нашли уникальные решения, которые применяются во всём мире.
В этой сфере мы движемся вперёд ускоренными темпами. Уверен, что именно таким образом можем обеспечить опережающее развитие и прогресс в показателях экономического роста Армении.
Не секрет также, что информационные и телекоммуникационные технологии с лёгкостью преодолевают границы и таможни, даже в случае, если границы закрыты недоброжелательными соседями. Чтобы убедиться в истинности этого утверждения, достаточно увидеть, с какой скоростью в этих странах загружают в мобильные телефоны и используют созданные армянскими специалистами приложения, например, «PicsArt». Пусть их правительства сколько хотят продолжают рассчитанную ими будто бы для нашего удушения политику. Навязанные ими ограничения мы можем преодолеть посредством творческого полёта мысли и таланта нашей молодёжи.
Дорогие юноши и девушки,
Эта премия - не единственный инструмент научного и технологического развития нашей родины. В течение прошедших лет мы выступали со многими подобными инициативами. Их названия вам хорошо известны: Фонд «Луйс», Центр креативных технологий «Тумо» и другие. Их ряды дополнит Фонд науки и технологий Армении, который более известен английской аббревиатурой “FAST”. Мы также поощряем горизонтальные связи и сотрудничество между ними. Тот же Фонд «Луйс» вышел из своих традиционных рамок и выступил как соучредитель “FAST”-а, этой новой программы развития
Все эти инструменты созданы для вас, дорогие молодые. Вы должны пользоваться всеми предоставляемыми ими возможностями. Вы должны быть решительными и никогда не бояться выступать с новыми инициативами и идеями.
Вы должны обязательно пытаться, даже если одна попытка окажется неудачной, никогда и никогда не разочаровывайтесь. Вновь пытайтесь, снова столкнитесь с неудачей и ещё на один шаг приблизитесь к большому успеху. Пытайтесь учиться, совершенствуйтесь и успех не заставит себя ждать. Это мой завет вам и всем вашим друзьям и ровесникам. Помните, очень редки случаи, когда в сфере науки и технологий человек сразу достигает успеха. Да, бывают редкие случаи, но этих успехов можно достигнуть только и только упорным трудом и после множества попыток.
Мы, государство Армении и вместе с нами также представители нашего частного сектора, всегда будут рядом с вами, чтобы способствовать вашему прогрессу и успеху.
Пусть эти премии станут вашим первым шагом на пути больших успехов. Вновь поздравляю вас и желаю хорошего, светлого будущего.