Կազմակերպվել են նախնական զինվորական պատրաստություն առարկայի գործնական դաշտային պարապմունքներ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մշտապես աջակցում է զորամասերի և ռազմաուսումնական հաստատությունների հետ դպրոցականների կապերի ամրապնդմանը, հանրակրթական հաստատությունների սովորողների հետ դաշտային պարապմունքների անցկացմանը:
Ի նշանավորումն Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակի, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ ապրիլի 15-ից մայիսի 15-ը պլանավորել ու իրականացրել են նախնական զինվորական պատրաստություն առարկայի գործնական դաշտային պարապմունքներ:
Պարապմունքներին ընդգրկվել են հանրապետության ավագ դպրոցների 11-րդ դասարանների ավելի քան 13.000 աշակերտներ, այդ թվում նաև` աղջիկներ: Պարապմունքների ընթացքում աշակերտները ծանոթացել են զորամասերի մարտական ուղուն, ռազմական տեխնիկային և սպառազինությանը, զինծառայողների կենցաղին, հանդիպել են մարտական գործողություների մասնակիցների և մարտական պատրաստության գերազանցիկների հետ: Զորամասերի հրաձգարաններում աշակերտների համար կազմակերպվել են կրակային պարապմունքներ մարտական փամփուշտներով:
Միջոցառումներն իրականացվել են տարածքային զինկոմիսարիատների սպաների, դպրոցների զինղեկների, մարզպետարանների կրթության վարչությունների պատասխանատուների և զորամասերի հրամանատարների համատեղ ուժերով:
Աշակերտներին զորամասեր և հրաձգարաններ ավտոբուսներով տեղափոխումների անվտանզությունը ապահովելու համար ներգրավվել են նաև ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության և Ճանապարհային ոստիկանության ներկայացուցիչները:

The Ministry of Defence constantly encourages the strengthening of the relationship between school students with the military units and military educational institutions, as well as conducting filed classes with general educational institutions.
In marking the 100th anniversary of the First Armenian Republic, the Ministry of Defence jointly with the Ministry of Education and Science, conducted Initial Military Training field classes between 15 April and 15 May.
Over 13,000 students, including girls, of 11th grade from Armenia’s high schools were engaged in the classes. During the training, the students learned about the history of the military units, studied the military hardware and armament, met with participants of combat operations and excellent soldiers. In addition, shooting classes with live ammunition were conducted for them in shooting ranges.
The events were held jointly by regional military commissariat officers, school military teachers, education departments of regional governments and commanders of military units.