Բրիտանական խորհրդի անգլերենի ակումբների արդյունքների ամփոփում
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղը 2017-2018 թթ.-ին Հայաստանի 7 մարզում հիմնել է անգլերենի ակումբներ, որոնց գործունեության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված միջոցառմանը մասնակցել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը: Ողջունելով ծրագրի մասնակից դպրոցների տնօրեններին և ուսուցիչներին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է ակադեմիական և գործնական գիտելիքների տարանջատումը: «Երեխաներին գործնական գիտելիքներ փոխանցելը հատկապես համայնքներում շատ կարևոր է, քանի որ մեր երեխաները շատ հաճախ շփման խնդիր ունեն: Եվ այդ առումով խմբակների գործունեությունը կարևոր է, այդ թվում նաև մանկավարժական հմտությունների և մեթոդաբանության տեսանկյունից»,-նշել է Լուսինե Առաքելյանը: Նա կոչ է արել բովանդակային, կրթական քաղաքակականությանն առնչվող թեմաներով դիմել նախարարություն՝ ընդգծելով, որ ԿԳՆ-ն բաց է ցանկացած ծրագրի քննարկման համար: «Կարևորում եմ այս ծրագրի շարունակականության անհրաժեշտության հարցը, սակայն կարծում եմ, որ պետք է հնարավորություն ընձեռենք նաև մյուս համայնքների դպրոցներին՝ մասնակից լինել դրան»,-ընդգծել է Լ. Առաքելյանը:
Միջոցառման ընթացքում ծրագրում ներառված դպրոցների տնօրենների հետ քննարկվել են՝ թե ի՞նչ է տվել ծրագրի մասնակցությունը դպրոցին և աշակերտներին, և ի՞նչ կարծիքներ են նրանք ստացել ծնողներից և այլ դպրոցներից: Իսկ ուսուցիչները քննարկել են, թե ինչպե՞ս է ծրագիրը նպաստել իրենց մասնագիտական զարգացմանը և որո՞նք են շարունակական մարտահրավերները:
Նշենք, որ ծրագրի նպատակն է՝ աջակցել Հայաստանի համայնքներում 10-ից 15 տարեկան երեխաների ուսման և հետագա զարգացման հնարավորություններին` առաջարկելով նրանց անգլերենի արտադասարանական պարապմունքներ: Ծրագիրն իրականացվել է Միացյալ Թագավորության և Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանի ֆինանսավորմամբ, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի և Հայաստանի մանուկների հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ:

British Council Armenia has established English language clubs in seven different regions of Armenia during 2017-2018. There was an event dedicated to concluding the results of the club, and deputy minister of RA Education and Science Lusine Arakelyan was there. The deputy minister welcomed the participating schools’ principals and teachers and added the importance of the division of academic and practical activities among school kids. “Practical knowledge is specifically important for pupils living in regions because they have a lack of communication. In that context, clubs are crucial. They are also important for developing teaching skills and methodology.” She then added that the ministry is ready to discuss any ideas related to civic education.
During the event, there was a discussion with school principles on what the program has given to the schools and pupils and what feedback parents and other schools have. And the teachers discussed what the program has given to them and what are some challenges they still face.
It is worth mentioning that the program aims to help 10-15 years old kids to develop their skills by offering extracurricular English language classes. The program is funded by United Kingdom, HSBC Armenia and co-funded by British Council Armenia and COAF.