ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
ԿԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին` Հայաստանի կրթության ոլորտին տրամադրվող աջակցության համար: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով` Հայաստանի կրթական համակարգը կառուցվածքի առումով համադրելի է եվրոպական միասնական կրթական տարածքին, սակայն կրթության որակի բարելավման ուղղությամբ դեռևս լուրջ մարտահրավերներ կան: Ներկայացնելով կրթության ոլորտում նախանշվող բարեփոխումները՝ ԿԳ նախարարը նշել է, որ ներկայումս ԵՄ աջակցությունն է ակնկալվում՝ մասնավորապես, Կրթության ազգային ինստիտուտի վերափոխման, հանրակրթական ծրագրերի, դասագրքաստեղծ գործունեության, փոքրաթիվ դպրոցների կառավարման ուղղությամբ, ինչպես նաև միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտներում:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ բարեփոխումների հիմնական առանցքում լինելու է հանրակրթությունը, որի արդյունքում ակնկալում են ունենալ անկախ, ազատ, քննադատական և վերլուծող մտածողությամբ շրջանավարտ: Այս փուլի համար նա վերոնշյալ ոլորտից առանձնացրել է գյուղական համայնքների փոքրաթիվ դպրոցների արդյունավետ կառավարման խնդիրը, որի կարգավորման համար մշակվում է նոր մոդել՝ կրթամշակութային կենտրոնների ձևաչափով, որը հնարավորություն կտա գյուղական համայնքներում միաժամանակ մեկտեղել նախակրթարանի, դպրոցի և մշակութային կենտրոնի գործառույթները:
ԵՄ դեսպան Սվիտալսկին ԵՄ-Հայաստան հետագա համագործակցության համատեքստում կարևորելով կրթության ոլորտին տրամադրվող աջակցությունը` շեշտել է, որ կրթական գերատեսչության ղեկավարությունից ակնկալվում է կոնկրետ ծրագրերի ներկայացում: ԵՄ դեսպանն իր գոհունակությունն է արտահայտել կրթության կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող նոր կառավարության քայլերի առնչությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ուսումնական հաստատությունների ապաքաղաքականացմանը, կրթության համակարգին տրամադրվող պետական միջոցների արդյունավետության բարձրացմանը, գիտության ոլորտին, մասնավորապես՝ «Հորիզոն 2020» ծրագրին, TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ընդլայնմանը վերաբերվող այլ հարցերի:

Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education and Science, received Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski. The Minister of Education and Science thanked the Head of the EU Delegation to Armenia for supporting the sphere of education in Armenia. According to Arayik Harutyunyan, in Armenia, the educational system, regarding structure, can be compared to that of the European educational space, but there are still serious challenges in improving the quality of education. Presenting the upcoming reforms in this sphere, the Minister of Education and Science mentioned that now EU assistance is needed, particularly in the fields of the innovation of the National Institute of Education, general education programs, process of the creation of textbooks, management of schools with new pupils, as well as in the middle professional and higher educational spheres.
Arayik Harutyunyan emphasized that general education would be the key of reforms, as a result of which alumni are expected to be independent, free, critical and analytical. For this very stage, he highlighted the problem of effective management of schools with few pupils in rural communities. To manage this a new model of educational and cultural centers is being developed, which will enable the rural communities to simultaneously integrate the functions of the pre-school, school and cultural center.
EU Ambassador Świtalski, emphasizing the importance of support in the sphere of education in the context of further Armenia-EU cooperation, highlighted that the Ministry of Education is expected to present specific programs. The EU Ambassador expressed his content referring the increase of the efficiency of the education management system and the steps of the new government in the fight against corruption.
During the meeting the parties also discussed the apolitization of educational institutions, increasing the effectiveness of public funds allocated to the education system, the field of science, in particular, the "Horizon 2020" program and other issues related to the expansion of the TUMO creative technology center.