ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
ԿԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին` Հայաստանի կրթության ոլորտին տրամադրվող աջակցության համար: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով` Հայաստանի կրթական համակարգը կառուցվածքի առումով համադրելի է եվրոպական միասնական կրթական տարածքին, սակայն կրթության որակի բարելավման ուղղությամբ դեռևս լուրջ մարտահրավերներ կան: Ներկայացնելով կրթության ոլորտում նախանշվող բարեփոխումները՝ ԿԳ նախարարը նշել է, որ ներկայումս ԵՄ աջակցությունն է ակնկալվում՝ մասնավորապես, Կրթության ազգային ինստիտուտի վերափոխման, հանրակրթական ծրագրերի, դասագրքաստեղծ գործունեության, փոքրաթիվ դպրոցների կառավարման ուղղությամբ, ինչպես նաև միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտներում:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ բարեփոխումների հիմնական առանցքում լինելու է հանրակրթությունը, որի արդյունքում ակնկալում են ունենալ անկախ, ազատ, քննադատական և վերլուծող մտածողությամբ շրջանավարտ: Այս փուլի համար նա վերոնշյալ ոլորտից առանձնացրել է գյուղական համայնքների փոքրաթիվ դպրոցների արդյունավետ կառավարման խնդիրը, որի կարգավորման համար մշակվում է նոր մոդել՝ կրթամշակութային կենտրոնների ձևաչափով, որը հնարավորություն կտա գյուղական համայնքներում միաժամանակ մեկտեղել նախակրթարանի, դպրոցի և մշակութային կենտրոնի գործառույթները:
ԵՄ դեսպան Սվիտալսկին ԵՄ-Հայաստան հետագա համագործակցության համատեքստում կարևորելով կրթության ոլորտին տրամադրվող աջակցությունը` շեշտել է, որ կրթական գերատեսչության ղեկավարությունից ակնկալվում է կոնկրետ ծրագրերի ներկայացում: ԵՄ դեսպանն իր գոհունակությունն է արտահայտել կրթության կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող նոր կառավարության քայլերի առնչությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ուսումնական հաստատությունների ապաքաղաքականացմանը, կրթության համակարգին տրամադրվող պետական միջոցների արդյունավետության բարձրացմանը, գիտության ոլորտին, մասնավորապես՝ «Հորիզոն 2020» ծրագրին, TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ընդլայնմանը վերաբերվող այլ հարցերի:

АРМЕНИЯ-ЕС: новые перспективы сотрудничества в сфере образования
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян принял главу делегации Европейского Союза, Чрезвычайного и полномочного посла ЕС в Республике Армения Петра Свитальского.
Министр образования и науки поблагодарил Главу делигации ЕС за вклад в развитие сферы образования в нашей стране. По словам Араика Арутюняна, образовательная система Армении сопоставима со структурой европейского образовательного пространства, но предстоит еще большая работа по решению существующих проблем и улучшению качества образования в стране.
Говоря о будущих реформах в области образования, Министр отметил, что надеется на сотрудничество с ЕС, в частности, в преобразовании Национального института образования, в создании общеобразовательных программ и школьных учебников, в изучении опыта правления небольшими школами, а также в сферах среднего профессионального и высшего образования.
Министр подчеркнул, что в центре проводимых реформ будет, в первую очередь, сфера общего образования, в результате чего выпускники школ должны быть независимыми, свободными, обладать критическим и аналитическим мышлением. Он также  подчеркнул проблему эффективного управления сельскими школами, и пожелание разработать новую модель образовательных и культурных центров, что позволит сельским общинам одновременно интегрировать в центр функции дошкольного, школьного и культурного образования.
Посол ЕС Петр Свитальский, считая важным поддержку, оказываемую сфере образования в контексте дальнейшего сотрудничества между ЕС и Арменией, подчеркнул, что от Министерства образования и науки они ожидают конкретных проектов. Посол ЕС выразил удовлетворение в связи с повышением интереса к проблемам эффективности системы управления образованием и теми шагами нового правительства, которые осуществляются  в борьбе с коррупцией.
Отметим, что во время встречи были также затронуты вопросы аполитизации учебных заведений, повышения эффективности распределения выделяемых образовательной системе государственных средств, проблем развития науки, в частности, программы «Горизонт 2020», расширения Центра творческих технологий ТУМО ( TUMO) и другие вопросы.