Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սևանի Վ. Կարապետյանի անվան թիվ 3 հիմնական դպրոց:
Վարչապետը շնորհավորել է աշակերտներին, մանկավարժներին և ծնողներին Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ ու մասնակցել առաջին դասարանցիների նորամուտին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը: Ողջույնի խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր նոր Հայաստանի առաջին սեպտեմբերի 1-ն է, այս փոքրիկները նոր Հայաստանի առաջին դասարանցիներն են, ու այսօր այս դպրոց է այցելում 111 առաջին դասարանցի: Ի՞նչն է տարբերությունը, և ի՞նչը պետք է տարբերվի այս նոր իրավիճակում: Կարծում եմ՝ ամենակարևոր արձանագրումը հետևյալն է, որ նոր Հայաստանում կարևորը պետք է լինի ոչ թե գնահատականը, այլ գիտելիքը, այսինքն՝ ամեն աշակերտ, ամեն ծնող պետք է գնա ոչ թե գնահատականի հետևից, այլ գիտելիքի: Նոր Հայաստանում կարևոր է լինելու ոչ թե այն, ինչ անգիր ենք արել, այլ հմտությունների, ընդունակությունների զարգացումը: Նոր Հայաստանում ուսուցիչը, դպրոցն իրենց առջև պետք է ոչ թե ուղղակի խնդիր դնեն, որ երեխային ինչ-որ տվյալներ փոխանցեն, այլ պետք է երեխային պատրաստեն թռիչքի` բառի բուն իմաստով, որովհետև մենք բոլորս մեր երկիրը, մեր հայրենիքը, մեր ժողովրդին պետք է պատրաստենք թռիչքի, որովետև եկել են ժամանակներ, որ, այո, մենք պետք է կարողանանք թռչել: Մենք պետք է կարողանանք հասնել շատ բարձր նպատակների և արդյունքների»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով` նոր Հայաստանի առաջին սեպտեմբերի 1-ը խորհրդանշում է նոր էջ, որտեղ բոլորը պետք է ապրեն հաճույքով, ազատ և երջանիկ, և այդ նպատակին հասնելու համար ոչ միայն ծնողները, ուսուցիչները, քաղաքական իշխանությունը, այլև ողջ հանրությունը, պետությունը, կառավարությունը պետք է համախմբեն իրենց ուժերը:
Վարչապետ Փաշինյանը հաջողություն է մաղթել առաջին դասարանցիներին` թռիչքի պատրաստվելու առաջին օրվա կապակցությամբ և ընդհանրապես հայ ժողորդին թռիչքի պատրաստվելու այս նոր ժամանակաշրջանում: «Իսկապես սա նոր Հայաստան, նոր իրավիճակ է, և ես բոլորիդ աչքերի մեջ տեսնում եմ այդ նորության, հավատի, ապագայի նկատմամբ վստահության զգացողությունը: Հավատացեք՝ ձեր աչքերից այդ զգացողությունը ոչ միայն չի պակասելու, այլև ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի հզորանալու է, որովհետև դուք մի ժողովուրդ եք, ով հաղթել է, ով այլևս սրանից հետո երբեք չի պարտվելու և միշտ լինելու է հաղթողի դերում: Ուրեմն՝ եկեք շնորհավորենք մեր հաղթական ժողովրդի հաղթական զավակներին, ովքեր այսօր նոր էջ են բացում նոր սեպտեմբերի 1-ով, նոր իրավիճակում, նոր երկրում՝ նոր ապագա կերտելուն ընդառաջ գնալով»:

По случаю Дня знаний премьер-министр Никол Пашинян посетил сегодня основную школу №3 имени В.Карапетяна города Севан Гегаркуникской области.
Премьер-министр поздравил учеников, педагогов и родителей с Днем знаний и принял участие в посвященном первоклассникам торжественном мероприятии. В своем приветственном слове Никол Пашинян, в частности, отметил:
“В новой Армении 1 сентября отмечается впервые, эти малыши являются первыми первоклассниками новой Армении, и сегодня в эту школу в первый класс пошли 111 детей. В чем разница, что должно отличаться в этой новой ситуации? Думаю, самая важная констатация заключается в том, что в новой Армении важным должны быть не оценки, а знания. Иными словами, каждый ученик и каждый родитель должен беспокоиться не об оценках, а о знаниях. В новой Армении должно быть важным не то, что выучено наизусть, а развитие навыков и способностей. В новой Армении школы и преподаватели должны ставить перед собой задачу не передавать ученикам какие-то данные, а готовить детей к взлету в прямом смысле слова, потому что все мы, весь народ, вся страна, должны готовиться к взлету, ибо наступило время, чтобы мы смогли взлететь. Мы должны добиться высоких целей, высоких результатов”.
По словам главы правительства, первое 1 сентября новой Армении символизирует новую страницу в жизни страны, где все должны жить счастливо, свободно и с удовольствием, и для достижения этой цели не только родители, учителя, политическая власть, но и все общество, государство должны объединить свои усилия.
Премьер-министр Пашинян пожелал успехов первоклассникам в связи с первым днем подготовки к взлету, а всему армянскому народу - в подготовке к взлету в этой новой эпохе. “Действительно, это новая Армения, новая ситуация, и я вижу в ваших глазах чувство уверенности в отношении этой новой эпохи, веры, будущего. Поверьте, это чувство в ваших глазах не только не уменьшится, но и будет укрепляться с каждым днем, потому что вы - народ, который победил, который отныне никогда больше не потерпит поражения и всегда будет победителем. Итак, давайте поздравим победоносных сыновей нашего победоносного народа, которые сегодня открывают новую страницу 1 сентября, в новой ситуации, в новой стране на пути создания нового будущего”, - подчеркнул Никол Пашинян.