Հետազոտություն` սննդակարգի ազդեցությունը կրթության որակի վրա
ՄԱԿ-ի  Պարենի համաշխարհային ծրագրի և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության համագործակցությունը   «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի  շրջանակում ընդլայնվում է նոր հետազոտական բաղադրիչով:
Այդ նպատակով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում  նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն ու ՄԱԿ-ի  Պարենի համաշխարհային ծրագրի  հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ելենա Միլոշևիչը ստորագրել են  համաձայնագիր: Ըստ այդմ` Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը կիրականացնի Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի նախաճաշիկ բաղադրիչի ազդեցության գնահատումը նախադպրոցական տարիքի երեխաների՝ դասարանում ուշադրության կենտրոնացման, ինչպես նաև դպրոցին պատրաստվածության վրա:  Ազդեցության գնահատման հետազոտությունը կիրականացվի  ՀՀ  երեք մարզերի (Շիրակ, Լոռի և Գեղարքունիք) 50 դպրոցներում` նախադպրոցական տարիքի երեխաների շրջանում:
Ստորագրման արարողությունից հետո կազմակերպության Պարենի համաշխարհային ծրագրի  հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ելենա Միլոշևիչը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի դպրոցներ հաճախող ավելի քան 100 հազար երեխա արդեն տարիներ շարունակ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի  շրջանակում անվճար սնունդ է ստանում  դպրոցում.«Հայաստանում մեծ ուշադրություն են դարձնում դպրոցահասակ երեխաներին և նրանց սննդի կազմակերպմանը: Ծրագրում ընդգրկված երեխաները, ինչպես նաև նրանց ընտանիքները, դպրոցը, կրթության և գիտության նախարարությունը իրենց ներդրումն են ունենում ծրագրի հաջողության համար»,- նշել է Ելենա Միլոշևիչը:
Իր հերթին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը շեշտել է, որ սննդակարգի ազդեցության գնահատումը կրթական գործընթացի վրա կարևոր է կրթության քաղաքականության հետագա մշակման համար. «Որպես կրթության որակի պատասխանատու մարմին` մենք կարևորում են սովորողի որակական հատկանիշները: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կրթության որակի համար 5 բաղադրիչ է առանձնացրել, որտեղ կարևորվում է նաև արդյունավետ սննդակարգի հարցը: Համաձայնագրի մեջ գնահատման բաղադրիչի ներառումը կարևոր է այս տեսանկյունից և կարող է գիտական և մասնագիտական հիմք ապահովել հետագա քաղաքականության մշակման համար»,- հայտաարարել է ԿԳ նախարարի տեղակալը: Նրա խոսքով`հետազոտության համար ընտրվել են այն մարզերը, որտեղ աղքատության ցուցանիշը բարձր է և հատկապես նման մարզերում մեծ տոկոս են կազմում սոցիալապես անապահով ընտանիքների երախները. «Այս հետազոտության շրջանակում թիրախավորվում են նախադպրոցական տարիքի երեխաները: Մեր նպատակն է հստակ մասնագիտական հիմնավորում ունենալ, թե որքանով է առաջնային  սննդակարգը կրթության որակի բարձրացման համար»,- նշել է ԿԳ նախարարի տեղակալը:
Գնահատման տեխնիկական առաջադրանքն արդեն համաձայնեցվել է մասնագիտական խմբի հետ: Հետազոտությունը տևելու է մեկ տարի,  վերջնական զեկույցը կտրամադրվի կրթության և գիտության, ինչպես նաև առողջապահության նախարարություններին`  մեկնաբանությունների համար: Գնահատման փորձնական հետազոտությունը «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի շրջանակում իրականացվում է առաջին անգամ` Հայաստանում: Հետազոտության ֆինանսավորումը կատարվելու է Պարենի համաշխարհային ծրագրի կողմից:
Նշենք, որ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը Պարենի համաշխարհային ծրագրի աջակցությամբ ՀՀ մարզերի դպրոցներում իրականացվում է 2010 թվականից: Ծրագիրն հնարավորություն է տալիս դպրոցներին կից գործող նախակրթարանների, ինչպես նաև առաջինից չորրորդ դասարանների աշակերտներին ստանալ տաք կամ սառը սնունդ: Ներկայումս 10 մարզերից 5-ում ծրագիրը ֆինանսավորվում է ՀՀ պետական բյուջեի, 5-ում ՊՀԾ-ի կողմից: Ծրագրում ընդգրկված երեխաների 40 տոկոսի սնունդն ապահովվում է ՀՀ պետական բյուջեի, 60 տոկոսը` ՊՀԾ-ի ֆինանսովորմամբ:

Исследование влияния питания на качество образования
Сотрудничество между Всемирной продовольственной программой ООН и Министерством образования и науки РА расширяется с помощью нового исследовательского компонента в рамках программы «Стабильное школьное питание».
С этой целью Заместитель министра образования и науки РА Аревик Анапиосян и глава Всемирной продовольственной программы (ВПП) ООН в Армении Елена Милошевич подписали соглашение в Министерстве образования и науки Армении.
Всемирная продовольственная программа в Армении проведет, соответственно, оценку влияния завтрака на детей дошкольного возраста, на сосредоточенность в классе, а также на готовность школы в рамках программы «Стабильное школьное питание» в Армении. Исследования по оценке воздействия будут учтены для детей дошкольного возраста в 50 школах трех марзов РА (Ширак, Лори и Гегаркуник).
После церемонии подписания, глава представительства Всемирной продовольственной программы в Армении Елена Милошевич сообщила, что более 100.000 детей, посещающих армянские школы, уже много лет получают бесплатное школьное питание в рамках программы «Стабильное школьное питание». «В Армении большое внимание уделяется детям школьного возраста и организации их питания. Дети, включенные в программу, а также их семьи, школы, Министерство образования и науки – все могут способствовать успеху программы», – отметила Елена Милошевич.
Заместитель министра образования и науки, в свою очередь, подчеркнула, что оценка влияния питания на образовательный процесс имеет важное значение для дальнейшего развития образовательной политики.
«Будучи органом, ответственным за качество образования, для нас важны качественные характеристики учащихся. Организация ЮНЕСКО  определила 5 компонентов качества образования, где одним из важнейших вопросов является вопрос эффективного питания. С этой точки зрения включение в соглашение компонента оценки очень важно и может стать научной и профессиональной основой для дальнейшего развития образовательной политики», – сказала Заместитель министра образования. По ее словам, для исследования были отобраны те марзы, где уровень бедности высок – в особенности там, где социально неблагополучные семьи составлют большой процент. «В рамках этого исследования целевой аудиторией являются дети дошкольного возраста. Наша цель состоит в том, чтобы иметь четкое профессиональное обоснование того, насколько первичное питание влияет на качество образования», – сказала Аревик Анапиосян.
Задача технической оценки уже согласована с профессиональной группой. Исследование продлится один год, окончательный отчет будет представлен для обсуждения Министерству образования и науки и Министерству здравоохранения. Экспериментальная оценка впервые проводится в Армении в рамках программы «Стабильное школьное питание». Исследование будет финансироваться Всемирной продовольственной программой.
Следует отметить, что программа «Стабильное школьное питание» при поддержке Всемирной продовольственной программы начала  реализовываться в школах марзов с 2010 года.  Программа дает возможность дошкольным учреждениям, а также учащимся с первого по четвертые классы получать горячее и холодное питание. В настоящее время 5 из 10 марзов финансируются из государственного бюджета РА и 5 – МПП. Снабжение питания финансируется: 40 процентам детей, включенным в программу, из  государственного бюджета, а 60 процентам – ВПП.