15 քոլեջում ներդրվում է «Օրգանական գյուղատնտեսություն» ուսումնական մոդուլը
Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն» (ՕԳԱՆ) ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունեցել «Օրգանական գյուղատնտեսություն»  ուսումնական ձեռնարկի և երկու ուղեցույցների  շնորհանդեսը: Միջոցոռմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան  Պյոտր Սվիտալսկին, Ավստրիական զարգացման գործակալության ՕԳԱՆ ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիդ Մուքենհուբերը, նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի, հասարակական կառույցների և գյուղատնտեսական քոլեջների մի շարք ներկայացուցիչներ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության, Ավստրիական զարգացման գործակալության և միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ովքեր աջակցում են  Հայաստանում նախնական և միջին մասնագիտական  կրթության ոլորտի բարեփոխումներին. «2007 թվականից առ այսօր Եվրոպական Միությունը հանդիսանում է ՄԿՈՒ համակարգի  բարեփոխումների հիմնական աջակցող կառույցներից մեկը: Ներկայումս իրականացվող «Ավելի լավ որակավորում ավելի լավ աշխատանքի համար» բյուջետային աջակցության ծրագիրն ուղղված է գյուղատնտեսական ոլորտի ՄԿՈՒ հաստատությունների զարգացմանը: Այն նպատակ ունի գյուղատնտեսության ոլորտում բարձրացնել աշխատաշուկայի արդյունավետությունն ու ՄԿՈՒ շրջանավարտների մրցունակությունը՝ մասնագիտական կրթության և ուսուցման արդիականացման միջոցով»,- նշել է ԿԳ նախարարը: Նրա խոսքով` քոլեջներում ներդրվող օրգանական գյուղատնտեսության նոր դասընթացը կնպաստի ոլորտի զարգացմանը, ինչպես նաև շրջանավարտների կարիերայի հետագա պլանավորմանն ու մասնագիտական առաջխաղացմանը: Նախարարը նաև հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ի և Ավստրիական զարգացման գործակալության համագործակցությունը կրթության ոլորտում կլինի շարունակական:
«Վստահ ենք, որ այս դասընթացները կնպաստեն նոր ձևավորվող, բայց մրցունակ օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում ուսանողների հետագա կարիերայի առաջխաղացմանը, և Հայաստանը կունենա բարձր որակավորում ունեցող մի շարք մասնագետներ», - ողջույնի խոսքում նշել է  Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նա հույս է հայտնել, որ մոդուլի ներդրման արդյունքում ուսանողները կստանան գիտելիքներ օրգանական գյուղատնտեսության մեթոդներով արտադրված սննդի օրենսդրության, հսկման, հավաստագրման և պիտակավորման, ինչպես նաև շուկայավարման, բիզնեսի և որակի ապահովման պահանջների վերաբերյալ:
«ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Մասնագիտական կրթության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՄԿՈՒԶԱԿ) հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Ավստրիայի լավագույն փորձի կիրառմամբ մենք մշակել ենք ուսումնական ձեռնարկներ ուսանողների համար, իսկ դասախոսների համար՝ մեթոդական ուղեցույցներ: Համագործակցում ենք նաև քոլեջների, բուհերի և ֆերմերների հետ` ուսումնական ծրագրում իրենց դիտարկումները ներառելու նպատակով»,-նշել է Ավստրիական զարգացման գործակալության ՕԳԱՆ ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիդ Մուքենհուբերը:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է  ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից մշակված  «Մասնագիտական կրթության համակարգում օրգանական գյուղատնտեսության սկզբունքներ» ուսումնական  մոդուլը, որի ներդրման արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով հրապարակվել է ուսումնական գրականություն:
Օրգանական գյուղատնտեսություն ձեռնարկը նախատեսված է միջին մասնագիտական կրթություն իրականացնող ուսումնական հաստատություններում աշխատող դասախոսների համար, ովքեր համանուն մոդուլի ներդրումից հետո դասավանդելու են Օրգանական գյուղատնտեսություն առարկան: Ուղեցույցներից  առաջինը նախատեսված է ուսանողների, երկրորդը` օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտով հետաքրքրվողների համար:
Նշենք, որ նոր մոդուլը ներդրման շրջանակում  իրականացվել են ավելի քան 90 ՄԿՈՒ մասնագետների վերապատրաստումներ Հայաստանում և Ավստրիայում: Նոր ուսումնական մոդուլը ներդրվում է այս ուսումնական տարվանից շուրջ 15 գյուղատնտեսական և հարակից մասնագիտություններ ունեցող ուսումնական հաստատություններում:

Учебный модуль «Органическое сельское хозяйство» внедряется в пятнадцати колледжах
Сегодня состоялась презентация учебного пособия «Органическое сельское хозяйство»  и двух пособий с руководством в рамках программы «Инициатива по содействию органическому сельскому хозяйству» (ИСОСХ), финансируемой Европейским Союзом.
В мероприятии приняли участие Министр образования и науки Араик Арутюнян, глава делегации ЕС в Армении, Посол Петр Свитальский, руководитель австрийского агентства развития ИССОХ Девид Мукенхубер, ряд представителей начального профессионального и среднего профессионального образования, государственных учреждений и сельскохозяйственных колледжей.
Министр образования и науки поприветствовал представителей делегации ЕС в Армении, Австрийского агентства развития и международных партнерских организаций, которые поддерживают реформы начального и среднего профессионального образования в Армении.
«С 2007 года и по сей день Европейский Союз является одной из основных структур поддержки реформы «Профессионального образования и обучения» (ПОО). В настоящее время осуществляющаяся программа бюджетной поддержки «Лучшая квалификация для лучшей работы» направлена на развитие институтов ПОО в сельскохозяйственном секторе. Программа, путем модернизации профессионального образования и обучения в области сельского хозяйства, направлена на повышение эффективности рынка труда и конкурентоспособности выпускников ПОО», – сказал Министр образования и науки. По его словам, новый курс органического сельского хозяйства, который будет внедрен в колледжах, будет способствовать развитию данной сферы, а также дальнейшего планирования карьеры и профессионального продвижения выпускников. Министр также выразил надежду, что сотрудничество в области образования между ЕС и Австрийским агентством развития будет непрерывным.
Глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский в своем приветственном слове отметил: «Мы уверены, что эти занятия будут способствовать продвижению студентов в новом, конкурентоспособном органическом секторе сельского хозяйства, и у Армении будет ряд высококвалифицированных специалистов». Он выразил надежду, что в результате внедрения модуля студенты получат знания о пищевом законодательстве, контроле, сертификации и маркировке, а также о вопросах маркетинга, бизнеса и обеспечения качества продуктов, выращенных по органическому сельскохозяйственному методу.
«В тесном сотрудничестве с Министерством образования и науки РА и Национальным центром обеспечения качества профессионального образования (НЦОКПО), а также с учетом лучшего австрийского опыта, мы разработали учебные пособия для студентов и методические рекомендации для лекторов. Мы также сотрудничаем с колледжами, университетами и фермерами, чтобы включить их наблюдения в учебную программу», – сказал Дэвид Мукенхубер, руководитель команды ОСХ программы Австрийского агентства развития.
Во время мероприятия был представлен образовательный модуль «Принципы органического сельского хозяйства в системе профессионального образования», по обеспечению эффективности которого была представлена учебная литература, разработанная Министерством образования и науки РА и Австрийским агентством развития.
Пособия по руководству органическим сельским хозяйством предназначены для лекторов, работающих в учреждениях среднего профессионального образования, которые будут преподавать тему органического сельского хозяйства после введения данного модуля. Первое пособие с рекомендациями для студентов, второе – для тех, кто интересуется сферой органического сельского хозяйства.
Следует отметить, что в рамках внедрения нового модуля более 90 специалистов ПОО прошли переподготовку в Армении и Австрии. Новый учебный модуль с этого учебного года внедряется в учебные заведения, имеющие примерно 15 сельскохозяйственных и смежных профессий.