- զարգացնել մտածելու, խորհելու և ստացված տեղեկատվության հիման վրա եզրակացություններ անելու կարողությունները
- զարգացնել հաղորդակցական գործունեության հմտությունը, կիրառելով այն խմբային աշխատանքների ընթացքում
- նպաստել աշակերտների գեղագիտական դաստիարակությանը, այն հասկանալու և գնահատելու կարողությունների ձևավորմանը
- հաղորդակից դարձնել հոգևոր մշակույթին, արվեստին:
Դասի ընթացքում կիրառվեցին հետևյալ մեթոդներն ու հնարները․ խոսքային, դիտողական, խմբային աշխատանք:
Օգտագործվեցին․ էլեկտրոնային գրատախտակ, թեմատիկ սահիկանանդեսներ՝ ըստ խմբերի, բաշխման նյութեր, ինքնագնահատման և փոխադարձ գնահատման թերթիկներ։
Ապահովվեցին՝ ռուսաց լեզու և գրականություն, հայ գրականություն, կերպարվեստ առարկաների միջառարկայական կապերը։
ՈՒսուցչի ներածական խոսքը և խմբերի կողմից ներկայացվող նյութերը ուղեկցվում էին գեղագիտական բարձր ճաշակով պատրաստված չորս սահիկանանդեսներով։
Դասը կարճ ժամանակում արդյունավետ պատրաստելու նպատակով՝ լայնորեն օգտագործվեցին ժամանակակից տեղեկատվական միջոցները, այն է – Google, Facebook, e-mail, բջջային հեռախոսները։ Հաշվի առնելով, որ ռուսերենը աշակերտների մայրենի լեզուն չի հանդիսանում, հատուկ անատական աշխատանք է տարվել ճիշտ արտասանությունը ապահովելու ուղղությամբ։
Դասից մեծ հաճույք ստացան բոլորը՝ և՛ ուսուցիչը, և՛ աշակերտները, և՛ բոլոր մասնակիցները։
Դասին ներկա էին դպրոցի տնօրեն Ռիտա Օվչյանը, ուսմասվար Հայկ Հակոբյանը, օտար լեզուների մեթոդմիավորման անդամները, այլ ուսուոցիչներ։
Դասը նպաստեց աշակերտների արժեքային համակարգի ձևավորմանը՝ պատկերավոր մտածողության զարգացմանը, գեղագիտական դաստիարակությանը, հաղորդակից դարձնելով հոգևոր մշակույթին, արվեստին։