Նախարարի պաշտոնական այցերը Ֆրանսիա և Գերմանիա
2018 թվականի հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը պաշտոնական այցով մեկնել է Փարիզ, որտեղ կմասնակցի Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասնաճյուղի բացման արարողությանը: Փարիզում նախարարը կհանդիպի նաև Եվրոպական hանձնաժողովի հետազոտությունների, գիտության և նորարարությունների հարցերով հանձնակատար Կառլոս Մոյդաշի հետ. նախատեսվում է քննարկել «Հորիզոն-2020» ծրագրի մասնակցության շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության հետ ծրագրերի իրականացումը:
ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի լուսավորության նախարար Մարկո Թուլների հրավերով 2018 թվականի հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը կգտնվի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում և կմասնակցի Հալլե քաղաքի Մարտին-Լյութերի անվան համալսարանի «Մեսրոպ» հայագիտական կենտրոնի հիմնադրման քսանամյակին նվիրված միջոցառմանը: Այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ Գերմանիայի կրթության և հետազոտության դաշնային նախարարի պետքարտուղարի, Բունդեսթագի կրթության և գիտության հանձնաժողովի նախագահի և Բեռլինի Հումբոլդթի անվան համալսարանի ռեկտորի հետ: Վերջինիս հետ հանդիպումը կարևորվում է  Բեռլինի պետական գրադարանի, Բեռլինի Հումբոլդթի անվան և Հալլեի Մարտին-Լյութերի անվան համալսարանների կողմից 2019թ. համատեղ կազմակերպվող և Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանին նվիրված գիտաժողովի համատեքստում։ Նախատեսվում է նաև հանդիպումներ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի էկոնոմիկայի, գիտության և թվայնացման նախարար պրոֆեսոր Արմին Վիլլինգսմանի և նույն երկրամասի լուսավորության նախարար Մարկո Թուլների հետ:

The Minister’s Official Visit to France and Germany
On October 15, 2018 the RA Minister of Education and Science, Arayik Harutyunyan, left for Paris on an official visit to attend the ceremony of opening a TUMO Center for Creative Technologies branch. In Paris, the Minister will meet with the EU Commissioner for Research, Science and Innovation, Carlos Moedas: they plan to discuss the implementation of the programs with the Republic of Armenia within the framework of the participation in the “Horizon-2020” program.
On October 17, 2018, with the invitation of the Sachsen-Anhalt State Minister of Education, Marco Tullner, the delegation, headed by the RA Minister of Education and Science, will be in the Federal Republic of Germany and will attend the ceremony dedicated to the 20th anniversary of the Mesrop Armenian Studies Center of the Martin Luther University of Halle-Wittenberg. In the scope of the visit, meetings with the Secretary of State of the Federal Minister of Education and Research of Germany, the President of the Bundestag Committee on Education and Science and the Rector of the Humboldt University of Berlin are scheduled. The meeting with the Rector is highlighted in the context of the conference dedicated to the 150th anniversary of Komitas, which will be co-organized in 2019 by the Berlin State Library, the Humboldt University of Berlin and the Martin Luther University of Halle-Wittenberg. Meetings with the Sachsen-Anhalt State Minister of Economy, Science and Digitalisation, Professor Armin Willingmann, and the State Minister of Education, Marco Tullner, are also planned.