Լճաշենի միջնակարգ դպրոցի 10-րդբ դասարանում /դասղեկ՝ Գ.Կյուրեղյան/ անցկացվեց դասղեկի ժամ՝ նվիրված հայ մեծ բարերար Մկրտիչ Սանասարյանին:
Մկրտիչ Սանասարյանի գերդաստանը Վանից տեղափոխվել է Թիֆլիս, նա սովորել է Ներսիսյան դպրոցում, 1835-1845թթ մասնակցել է ռուս-թուրքական, ռուս-պարսկական պատերազմներին և արժանացել «Սուրբ Գևորգ» շքանշանի: Տաղանդավոր տնտեսագետ Մկրտիչ Սանասարյանը Պետերբուրգի «Կովկաս և Մերկուրիոս» շոգենավային ընկերությունում աշխատելու ընթացքում մատուցած ազնիվ ու բանիմաց ծառայության համար նրա պատվին ընկերության նավերից մեկն անվանվել է «Նիկիտա Սանասարով» : Մկրտիչ Սանասարյանը մեծ տեղ է տվել կրթությանը, Վանում հիմնել բարձրակարգ իգական վարժարան,բացել Կարինի Սանասարյան վարժարանը, աջակցել Գևորգյան ճեմարանին:
Դասղեկի ժամին ներկա էին դպրոցի տնօրենը և տնօրենի տեղակալները:
Տնօրեն Ա. Մուրադյանը նշեց,որ դասղեկի ժամը հագեցած էր, բովանդակալից, ամենակարևորն այն է, որ սովորողները գիտելիքներ ստանան մեր բարերարների մասին, որոնց բարությունը սահման չի ճանաչել, և իրենց բարության,ազգասիրության և մարդասիրության շնորհիվ գալիք սերունդները ևս կհիշեն ու կգնահատեն նրանց գործը, գործ, որն անմահ է:
Դասը հագեցած էր դիդակտիկ պարագաներով, նկարներով: Դասն ավարտվեց «Կարինի Էրզրումի Սանասարյան դպրոցը» ճանաչողական տեսաֆիլմի դիտումով: