«Փողերը վերջանում են, փառքը՝ նույնպես: Սակայն Հայաստանը մեր միակն է: Մի մոռացեք այդ մասին: Արարեք հանուն ձեր երկրի ու նրա ժողովրդի երջանկության»:
Միքայել Արամյանց
Այս խոսքերով սկսվեց Լճաշենի Ա. Տեր-Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 8-րդ դասարանի դասղեկ Ջեմմա Դանիելյանի դասղեկի ժամը՝ նվիրված մեծ բարերար, մեծ հայրենասեր և մեծ հայ Միքայել Արամյանցին:
Ներկա էին դպրոցի տնօրենը և ուսուցիչները: Դասղեկի ժամը հետաքրքիր էր, հուզումնալից՝ ներդաշնակորեն միաձուլված էին բարերարությունը, հայրենասիրությունը, իմաստալից կյանքով ապրած մեծ հայի կերպարի վերհանումը:
Աշակերտները սիրով ու մանրամասն ներկայացրին Միքայել Արամյանց բարերարի կյանքի անցած ուղին և հասկացան, որ պետք է ապրել ու արարել հանուն Հայաստան երկրի ու հայ ժողովրդի երջանկության: Դասղեկի ժամն իմաստավորվեց մեծ հայորդուն նվիրված խոսքերով՝ «Իսկական բարեգործը նա է, ով ինքը երբեք չի խոսում այդ մասին, այլ ուրիշներն են խոսում։ Իսկական բարեգործը նա է, որի կատարած գործերը մնում են դարերով:
Միայն բարի սրտի տեր, մեծ հոգի ունեցող, վաստակել կարողացող անհատականությունն է, որ կարող է գործ ստեղծել, ժամանակից առաջ ընկնել և բարիք գործել, մնալ պատմության մեջ՝ այնտեղից երբեք դուրս չգալու պայմանով: