2018թ-ի հոկտեմբերի 18-ին Մասիս քաղաքի N3 հիմնական դպրոցում մինչև 14 տարեկան 12 դպրոցականների միջև անցկացվել է ՀՀ դպրոցականների շախմատի 13-րդ օլիմպիադայի առաջին (ներդպրոցական) փուլը: Օրվա մեկնարկը սկսվեց շախմատի ուսուցչուհի Նառա Աբաղյանի շնորհավորական ուղերձով. «Շախմատը ոչ միայն զուտ սպորտ է, այլ նաև կամք, դաստիարակություն, գիտելիք, համբերություն: Այս ձևաչափով իրենց հմտությունները փորձող երեխաները միաժամանակ դաստիարակվում են իբրև լավ քաղաքացիներ»: Ն. Աբաղյանն իր սաներին ասաց, որ իր խորին համոզմամբ շախմատն ունի նաև դաստիարակչական շատ մեծ բաղադրիչ. ձևավորում է դիմացինին հարգելու, նրա ներուժը գնահատելու կարողություն, զարգացնում է հիշողությունը և տրամաբանությունը: Այսինքն սա այն առարկան է, որը դրական ազդեցություն է ունենում ողջ առարկայացանկի վրա:
Կարգի համաձայն առաջին՝ ներդպրոցական փուլում պետք է ձևավորվի դպրոցի հավաքական թիմը, որն էլ մասնակցելու է երկրորդ՝ համայնքային մրցմանը:
Մրցակարգի արդյունքում առավելագույն միավորներ հավաքած և համայնքային փուլին ներկայացված աշակերտներն են Գրիգորյան Ալենը, Պողոսյան Ալենը, Հովհաննիսյան Հայկը, Եսայան Վիոլետան:
Հաջողություն մաղթենք տարածքային փուլ անցած մեր աշակերտներին: