Նոյեմբերի 9-ին Շիրակի մարզի Նոր Կյանքի միջն․դպրոցի 11-րդ դասարանը թումանյանական թագավորության անզուգական հմայքն ու շունչը փոխանցեց ներկա ուսուցիչներին, հյուրերին՝ պարգևելով հիացմունքի, լավատեսության անկրկնելի զգացողություն։
Քայլ առա քայլ ամբողջացավ Թումանյանի հմայիչ կերպարը՝ և որպես մարդ , և որպես բանաստեղծ։ Կլոր սեղանի շուրջ բոլորած «10 զավակները» իրենց հուշերով լուսավորեցին Թումանյանի պալատը՝ ավելի ակնառու դարձնելով «հայ մշակույթի գոհարակերտ գագաթի» մարդկային մեծությունը և աստվածային էությունը։ Թումանյանի «բացառիկ և չգերազանցված երևույթ» լինելու մասին էին փաստում նաև հաջորդաբար և շռայլորեն հնչող շրջասույթները, ինքնաբնութագրումները՝ քառյակների, բանաստեղծությունների տեսքով։ «Եթե մի օր անուշ ընկեր ․․․» երգի գրվիչ հնչյուններն էլ գրողական աշխարհը զարդարեցին բյուրավոր ծաղիկներով՝ որպես գրողի չասված խոսքերի ամենաբուրավետ արտահայտություններ։
Ապա հնչեց հայրենասիրական քնարը, որից մեկ ողբերգության ահռելի ցավն էր հորդում, մեկ էլ՝ այդ նույն ցավից ծնված լավատեսության լույսը հուրհրում՝ որպես հայի անընկճելի ոգու և նրա երազանքների ամենավառ արտահայտություն։
Թումանյանական «Արևի նման նայեցեք աշխարհին» պատվիրանաց պատվիրանը՝ ՝որպես անկողոպտելի հարստություն, որպես մեծագույն ավար , իր հոգում կրեց աշակերտը, կրեց սուրբ ուխտի նման և հայացքը «միշտ դեպի վեր հառելով»՝ փակեց սիրո թագավորության դուռը ՝ խոստանալով միշտ իր «սիրտը պահել մաքուր և լիքը ամենալավ ու ամենաբարի զգացմունքներով և աշխարհքին ու մարդուն նայել բարի սրտով ու պայծառ հայացքով»։