Նոյեմբերի 11֊ին ՌԴ Տյումեն քաղաքի Մ. Մաշտոցի անվան հայկական մշակույթի կենտրոնի (կից՝ Տյումենի մարզի «Հայերի Միություն» ՀՀԿ, նախագահ՝ Ա. Հովեյան) կրտսեր խմբում տեղի ունեցավ փոքրիկ միջոցառում` նվիրված հիասքանչ աշնանը (ուսուցչուհի` Ա. Պողոսյան):
Այս տարվա աշունը սովորական չէր. այն հայկական էր, հայոց գույներով…
Աշնանային այգու գողտրիկ անկյուն հիշեցնող դասասենյակը զարդարված էր բազմագույն ու խայտաբղետ թուփ ու տերևներով: Ներկաներին, կարծես, կախարդական խորհուրդ էր պարուրել:
Միջոցառումն սկսվեց աշնանը նվիրված երգով ու հանելուկով: Այնուհետև մասնակիցները ներկայացրին աշնանային բնության փոփոխությունների, ոսկեհեր անտառի, այգիների հարուստ բերք ու բարիքի մասին:
Չուշացավ նաև ուսուցչուհի` Ալվան Պողոսյանի պատրաստած անակնկալը. աշնանային դյութիչ երաժշտության հնչյունների ներքո դասասենյակ մտավ ինքը` աշունը` պճնված գունագեղ զգեստով: Ինչե՜ր ասես, որ չէր բերել իր հետ. էլ կարմրաթուշ դեղձ, էլ քաղցրա-համ խաղող, էլ թուզ ու նուռ, և այս ամենը բերել էր Հայաստանից։ Իսկ երբ ցուցապաս-տառի վրա երևաց Արարատյան դաշտի համայնապատկերը, բոլորը, կարծես, զգացին հայաստանյան աշնան ջերմությունը։
Աշակերտներն ակնհայտ ոգևորվածությամբ գովերգեցին գունաշատ գեղեցկուհուն, հանդես եկան աշնան վերաբերյալ երգերով, բանաստեղծություններով: Այնուհետև նկարեցին ու ձևավորեցին իրենց սիրած մրգերը։
Միջոցառման ամենահամեղ հատվածը «Գուշակիր համից» խաղն էր, որը մեծ բավակա-նություն պատճատեց փոքրիկներին։ Խաղն այնքան համեղ էր, որ իր շուրջը հավաքեց նաև ծնողներին: Դպրոցի տնօրեն՝ Ռ Դանիելյանը այցելեց դասարան և ջերմ խոսքերով շնորհավորեց աշակերտներին: Խրախուսվեցին լավագույն աշխատանքները: