«Հմտություններ բիզնեսի համար և բիզնես՝ հմտությունների համար» խորագրով մասնագիտական կրթության և ուսուցման միջազգային համաժողովի շրջանակում այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստանի հմտություններ» ազգային 6-րդ մրցույթի մասնակիցների մրցանակաբաշխության արարողությունը: ԿԳՆ նախնական/արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը, շնորհավորելով մրցույթի բոլոր հաղթողներին, տեղեկացրել է, որ «Համաշխարհային հմտություններ» միջազգային մրցույթը 2019 թվականին տեղի է ունենալու ՌԴ Կազան քաղաքում: «Մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայելու՝ մասնակցելու այդ մրցույթին և փորձելու վերադառնալ մեդալներով, չնայած 5-6 տարվա մասնակից երկրներին դժվար է նվաճել բարձր մրցանակներ: Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտի այս մրցույթը, որն անցկացվում է 2 տարին մեկ անգամ, կարելի է համեմատել սպորտային օլիմպիադայի հետ: Մենք նաև պետք է փորձենք մեծացնել մրցույթի աշխարհագրությունը, քանի որ տարիներ շարունակ դրան մասնակցում են գրեթե նույն քոլեջները: Մրցույթը պետք է ընդգրկի ավելի մեծ թվով ուսհաստատություններ՝ շեշտադրումը հատկապես տանելով դեպի մարզեր: Այս հարցում հաջողությունը պայմանավորված է նաև քոլեջների ղեկավարների աշխատանքով, հետևաբար մաղթում եմ, որ նրանք լինեն առավել մոտիվացված, որովհետև մեր երեխաների հաջողությունը բոլորիս հաջողությունն է: Առհասարակ, մեր իրականացրած բարեփոխումները իրականություն չեն դառնա, եթե չլինի տնօրենների աջակցությունը: Կանգնեք նախարարության կողքին, որպեսզի միահամուռ ուժերով զարգացնենք մեր երկրի տնտեսության համար կարևոր այս ոլորտը»,-դիմելով ուսհատատությունների տնօրեններին՝ նշել է Արտակ Աղբալյանը:
ՄԿՈՒԶԱԿ-ի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ «Հայաստանի հմտություններ» ազգային 6-րդ մրցույթի եզրափակիչ փուլն անցկացվել է «Մեխատրոնիկա», «Վեբ դիզայն», «Խոհարարություն», «Ոսկերչություն» և «Նորաձևության տեխնոլոգիա» մասնագիտությունների գծով: Նա շնորհակալություն է հայտնել մրցույթի անցկացմանն աջակցող հիմնական գործընկերներին՝ «Ատեքս» նորաձևության կենտրոնին, Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման միությանը, «Երևանի ոսկերչական գործարան-Գնոմոն» ընկերությունը, փորձագետներին, վարպետներին, ինչպես նաև ՄԿՈՒ հաստատություններին:
Մրցույթի արդյունքում ոսկե մեդալների են արժանացել` «Խոհարարություն»-Մարկ Խաչիկյան /Հայ-հունական քոլեջ/, «Մեխատրոնիկա»-Հակոբյան Գուրգեն /Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջ/, «Նորաձևության տեխնոլոգիա»-Վիկտորիա Կարապետյան /Երևանի թեթև արդյունաբերության պետական քոլեջ/, «Ոսկերչություն»-Մնացական Գալստյան /Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական ուսումնարան/, «Վեբ դիզայն»-Հայկ Գասպարյան /Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջ/:
Նշենք, որ Հայաստանը «Համաշխարհային հմտություններ» կազմակերպությանը միացել է 2012թ.-ին` Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ GmbH-ի) աջակցությամբ` «Հայաստանի հմտություններ» նախագծի շրջանակում:

Today, the 6th National Contest Award Ceremony of the Participants, “Armenian Skills”, have taken place within the framework of the “Skills for Business, Business – for Skills” Vocational Education and Training international conference. The Head of the Department of the Primary and Secondary Vocational Education, Artak Aghbalyan, congratulated all the medalists of the contest and said that the “Worldwide Skills” international contest will take place in 2019 in the city of Kazan of the Russian Federation. “We will spare no effort to partake in that contest and do our best to return with medals, however challenging for participating countries of only 5 or 6 years to win awards may be. This VET contest, held once every 2 years, can be compared with Sports Olympiad. We should also try to extend the contest to different areas, so that different colleges may also take part in this type of competitions. More educational institutions from the different regions of Armenia should be involved in the contest. In saying all this, success is conditioned by the consistent work of the Heads of the colleges as well, so I wish to see them more motivated, after all, the success of our children is that of ours as well. In general, our reforms will not be realized without the support of the Directors of schools. Let’s work side by side, Ministry and school Directors, so that we are able to develop this area, which is important for our country’s economy”, Artak Aghbalyan has noted, referring to the Directors of the educational institutions.
The director of NCVETD, Tatevik Gasparyan, in turn has said that the final stage of the 6th National Contest, “Armenian Skills”, has been held in “Mechatronics”, “Web Design”, “Cooking”, “Jewelry” and “Fashion Technology” sectors. She has extended her gratitude towards the main supporters of the contest, namely Atex Fashion Center, Union of the Armenian Culinary Traditions Development and Conservation, Yerevan Jewelry Plant Gnomon, the experts, the masters, as well as VET institutions. As a result of the contest, the following participants have been awarded with gold medals: Mark Khachikyan (Armenian-Greek College) – “Cooking”, Hakobyan Gurgen (Yerevan State College of Informatics) – “Mechatronics”, Vicktoria Karapetyan (Yerevan State College of Light Industry) – “Fashion Technology”, Mnatsakan Galstyan (Gyumri State Vocational School N4) – “Jewelry”, Hayk Gasparyan (Yerevan State College of Informatics) – “Web Design”.
It should be mentioned that Armenia joined the “Worldwide Skills” organization in 2012 with the support of the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH within the framework of the “Armenian Skills” project.