Հայկական պատվիրակությունն արժանացել է հատուկ դիպլոմի
Մշակութային լուրեր Միջազգային լուրեր
Ռուսաստանի Դաշնության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի հրավերով Հայաստանի Հանրապետությունից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ասոցացված դպրոցների ցանկում ընդգրկված Երևանի Հ. Հայրապետյանի անվան թիվ 78 հիմնական դպրոցի կերպարվեստի ուսուցիչ Արտակ Բարսեղյանը և 9-րդ դասարանի սովորող Դավիթ Կավկասյանը «Փրկել և պաշտպանել» միջազգային բնապահպանական ակցիայի շրջանակում ՌԴ Խանտի-Մանսիյսկ քաղաքում հաջողությամբ մասնակցել են «Մեկ մոլորակ-մեկ ապագա» խորագրով միջազգային երիտասարդական բնապահպանական ֆորումին:
Ֆորումի շրջանակում կազմակերպված միջոցառումների ընթացքում Հայաստանի ներկայացուցիչներն ազգային երգ ու պարի, ուտեստների, հատուկ միջոցառումների համար պատրաստված տեսահոլովակների միջոցով ներկայացրել են Հայաստանն ու մեր երկրի առանձնահատկությունները:
9-րդ դասարանի սովորող Դավիթ Կավկասյանն իր ելույթում ներկայացրել է Հայաստանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված արժեքները: Հատուկ անդրադարձ է եղել Սևանա լճի էկոլոգիական նշանակությանը և խնդիրներին:
Միջազգային երիտասարդական բնապահպանական ֆորումի 3-րդ օրը նախատեսված մրցույթի շրջանակում ուսուցիչ Արտակ Բարսեղյանը ներկայացրել է Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշահամալիրի մոտ ապրիլի 26-ին անցկացված ծաղկահավաքը, որի ընթացքում Երևանի թիվ 78 հիմնական դպրոցի սովորողներն ու դպրոցի էկոխմբակի անդամները  մասնակցել էին բուսական թափոնների վերամշակման աշխատանքներին:
Հայկական պատվիրակությունը հայրենիք է վերադարձել հատուկ դիպլոմով: