ԵՊՀ-ն կրթության որակով աշխարհի լավագույն բուհերի ցանկում է
Համալսարանների վարկանիշների համաշխարհային կենտրոնը (Center for World University Rankings) հրապարակել է աշխարհի լավագույն բուհերի ցանկը, որտեղ ընդգրկված են աշխարհի տարբեր երկրներից 2 հազար բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ։
Երևանի պետական համալսարանը ևս ընդգրկված է այդ ցանկում՝ զբաղեցնելով 1930-րդ տեղը։ Հնարավոր 100 միավորից ԵՊՀ-ն վաստակել է 66.1 միավոր՝ առաջ անցնելով Խորվաթիայի Օսյեկի Ստրասմայերի անվան և Թուրքիայի Բահչեշեհիրի համալսարաններից, Ֆրանսիայի Նանտի կենտրոնական դպրոցից, ինչպես նաև առաջատար պետությունների այլ հայտնի բուհերից։
Աղյուսակը կազմելիս հեղինակներն առաջնորդվել են կրթության որակով, կատարված հետազոտությունների արդյունքներով, շրջանավարտների աշխատանքի անցնելու հնարավորություններով, ինչպես նաև հաշվի են առել բուհերի ֆակուլտետներում աշխատող դասախոսների միջազգային մրցանակները, պարգևներն ու մեդալները, միջազգային գիտական ամսագրերում հրատարակված աշխատատարությունների թվերը, հղման ցուցանիշները։
2 հազար բուհ ընդգրկող ցուցակում առաջին հորիզոնականները զբաղեցնում են ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի բուհերը։ Առաջատարը Հարվարդի համալսարանն է, երկրորդ տեղն է զբաղեցնում Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտը, իսկ երրորդ տեղում է Ստենդֆորդի համալսարանը։

WITH ITS EDUCATION QUALITY YSU IS IN THE LIST OF WORLD’S BEST UNIVERSITIES
The Centre for World University Rankings has published the list of the world best universities which includes 2 thousand higher educational institutions of different countries.
Yerevan State University is included in this list as well. Its place is 1930th. Of the possible 100 scores YSU got 66.1. It outruns Strossmayer University of Osijek, Croatia, Bahcheshehir University of Turkey, Nantes Central School, France, as well as other HEIs.
While making the list the authors took into account the quality of education, the results of research, possibilities of finding jobs by alumni, the international awards, medals, publications in scientific journals of tutors, number of links. The top list includes the universities of the USA and the UK. The leader is Harvard University, the second comes Technological Institute of Massachusetts and the third is Stanford University.