«Open-Root» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն, համացանցի համահիմնադիր Լուի Պուզենն այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակ: Պուզենը յոթերորդն է՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակին արժանացածների շարքում:
Ներկաների համար նախատեսված՝ ինտերնետի ստեղծման մասին կարճ դասախոսությունից առաջ տեղի է ունեցավ Լուի Պուզենի համատեղ մամուլի ասուլիսը ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանի և «Վիասֆեր Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ Թոնի Մորոյանի հետ:
Լուի Պուզենը Հայաստան է ժամանել՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի՝ իրեն շնորհված հեղինակավոր մրցանակը ստանալու համար: Մրցանակաբաշխության արարողությունը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 8-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի ամենամյա մրցանակը հիմնվել է 2009թ.՝ ՀՀ նախագահի հրամանագրով, և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրումներ կատարած հեղինակավոր անհատների, ում ներդրումները ՏՏ ոլորտում բերել կամ բերում են հեղափոխական կամ համանման բնույթ ունեցող զարգացումների, որոնք դրականորեն են անդրադարձել կամ ներուժ ունեն դրականորեն անդրադառնալու պատմության ընթացքի վրա:
«Լուի Պուզենի, ինչպես և մեծանուն մյուս մրցանակակիրների այցելությունները Հայաստան, ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների և ուսանողների հետ նրանց հանդիպում-դասախոսությունների նշանակությունն անգնահատելի է: Այս հանդիպումները չափազանց արժեքավոր են միջազգային ասպարեզում մեր երկրի վարկանիշը բարձրացնելու, ոլորտի վերաբերյալ նորարարական գաղափարներ ներկայացնելու տեսանկյունից, ինչպես նաև խթանում են մասնագետների ու սկսնակների ստեղծագործական միտքն ու կամքը՝ հասնելու անձնական և մասնագիտական որակների կատարելության ու համարձակորեն ձգտելու նոր բարձունքների»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Քչերն էին հավատում, որ նման մրցանակաբաշխություն կարելի է կազմակերպել Հայաստանում և որ համաշխարհային ՏՀՏ ոլորտի մեծերը ամեն տարի կժամանեն Հայաստան՝ ստանալու այս մրցանակը։ Անցել է 7 տարի, և թերահավատներ այլևս չկան։ Մրցանակաբաշխությունը հաջողել է, և ամեն տարի մենք հնարավորություն ունենք հյուրընկալելու լեգենդար անձանց, որոնք բարձրացնում են մեր երկրի վարկանիշը և ճանաչելիությունն ամբողջ աշխարհում»,-ասել է մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ 2016 թվականի մրցանակակիր է ճանաչվել Լուի Պուզենը և որ նա կարողացել է ժամանել Հայաստան՝ մրցանակը ստանալու։ Լուի Պուզենի գործունեությունը նվիրված էր նոր տեխնոլոգիայի ստեղծմանը և կիրառմանը, տեխնոլոգիա, որն օգտագործվել է TCP/IP պրոտոկոլների ձևավորման մեջ։ Դա այն է, ինչի վրա կառուցվել է ինտերնետը։ Նրան ճանաչում են որպես համացանցի նախահայրերից մեկը: Այսպիսով, մենք շարունակում ենք բարձր պահել ՀՀ Նախագահի ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակի բարձր նշաձողը»,- ասել է «Վիասֆեր Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ Թոնի Մորոյանը։
ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի մրցանակը կարևոր է՝ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հնարավորություների ստեղծման, ինչպես նաև՝ Հայաստանը աշխարհի ՏՏ քարտեզի վրա՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում զարգացման զգալի ներուժ ունեցող երկիր, ներկայացնելու տեսանկյունից: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը վստահ է, որ հայ երիտասարդությունն ունի անհրաժեշտ որակներ և ինքնակատարելագործման ներուժ, որի լիարժեք բացահայտման համար անհրաժեշտ է աջակցություն: ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը կարևոր է նաև հայ երիտասարդների ուշադրությունը ՏՏ համայնքի վրա հրավիրելու առումով: Մրցանակաբաշխության իրականացմանն աջակցությունը ընկերության կողմից իրականացվող սոցիալական ներդրումների մաս է կազմում՝ Հայաստանում տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը նպաստելու առաքելության շրջանակում:
Յոթերորդ տարին անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստանձնում է մրցանակաբաշխության հովանավորությունը: Ծրագրի իրականացման համար ընկերությունը մինչ օրս 144.2 միլիոն դրամ է հատկացրել:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակի նախորդ մրցանակակիրներն են «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը (2010թ.), «Էփլ Քոմփյութերս» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը (2011թ.), «Սինապտիկս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը (2012թ.), Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության և «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ Ցուգիո Մակիմոտոն (2013թ.) և «Cisco» ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացոլան (2014թ.), «Կասպերսկի լաբորատորիայի» գործադիր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին (2015թ.):
Նյութի աղբյուրը. PanARMENIAN.Net
Հարգելի ուսուցիչներ,սիրով Ձեզ եմ ներկայացնում իմ թեման՝ << Գեղարվեստական ստեղծագործությունների ուսուցումը տարրական դասարաններում>>:Տարրական դասարաններում գեղարվեստական ստեղծագործությունների ուսուցումն ունի մի շարք առանձնահատկություններ: Դրանց նկատառմամբ և ճիշտ գործադրմամբ աշակերտների կողմից թեմայի յուրացումը…
ՀարգելիÕœ, ուսուցիչներ սիրով Ձեզ եմ ներկայացնում իմ թեման<<Ինչպե՞ս ուսուցանել բանաստեղծությունը տարրական դասարաններում>>:Ինչպես գրականության մեջ իրականության երևույթների արտացոլումը թերի կլիներ առանց քնարերգության, այնպես էլ դպրոցը չէր կարողանա իրագործել իր առջև դրված…
Գնահատել նշանակում է որոշել գիտելիքների,հմտությունների,արժեքների և դիրքորոշումների մակարդակը,որոնք սահմանված են ուսումնական առարկաների չափորոշիչներով: Այսօր հանրակրթական դպրոցներում գոյություն ունեն գնահատման երկու փոխկապակցված ձևեր՝ձևավորող և միավորային:2021թ.-ին,երբ դպրոցներում նոր էր ներդրվելու ձևավորվող գնահատման…
Բոլորիս քաջ հայտնի է, որ ընթերցանությունը ծնում է երեխաների մտավոր և հոգևոր զարգացման հիմքերը, և դրա դերը տարրական դպրոցում անհամեմատ կարևոր է: Այս փուլում ձևավորվում են երեխայի առաջին ընթերցողական հմտությունները,…
Բոլորիս քաջ հայտնի է, որ ընթերցանությունը ծնում է երեխաների մտավոր և հոգևոր զարգացման հիմքերը, և դրա դերը տարրական դպրոցում անհամեմատ կարևոր է: :Այս փուլում ձևավորվում են երեխայի առաջին ընթերցողական հմտությունները,…

General Manager of Open-Root organization and one of the most prominent pioneers of Internet Louis Pouzin visited VivaCell-MTS headquarters.
Pouzin is the seventh laureate of the Annual Award of the President of Armenia for Outstanding Contribution to Global IT.
A joint press conference of Pouzin with VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, Chairman of Executive Board of GIT Award Hovik Musaelyan and CEO and Chairman of Viasphere International Tony Moroyan was followed by a brief speech on the development of Internet by Pouzin himself.
Pouzin is in Armenia to receive the 2016 Annual GIT Gold Medal Award through his innovation in the sphere of global IT. The formal award ceremony will take place on Tuesday at the Presidential Palace. Inaugurated in 2009 by the Decree of the President, the Award is granted on an annual basis to an individual, whose internationally acclaimed contributions to IT have resulted in near-revolutionary or revolutionary developments that have positively impacted or hold the potential to positively impact humanity.
Louis Pouzin is the seventh GIT Award laureate. Armenia hosted several international titans in the previous years, including the retired CEO/Chairman of the Board of Intel Corporation Craig Barrett (2010), co-founder of Apple Computers, Inc. Steve Wozniak (2011), Chairman Emeritus of Synaptics, Inc. Federico Faggin (2012), President of the Society of Semiconductor Industry Specialists, President of Techno Vision consulting firm Tsugio Makimoto (2013), Senior Vice President and General Manager for the Insieme Business Unit at Cisco Mario Mazzola (2014), and Chairman and CEO of Kaspersky Lab. Eugene Kaspersky (2015).
“Visits of Louis Pouzin and other prominent laureates of the Award to Armenia, their lectures and meetings with the representatives and students in ICT sphere are of paramount importance. Apart from fostering our country’s reputation on international platforms, these meetings are also invaluable in terms of presenting innovative ideas, as well as boosting the creative potential and the will of both professional ICT specialists and beginners to aspire and achieve new heights in professional and personal development,” said Yirikian.
“Few believed at the beginning that such a high-level event can be organized in Armenia, and that internationally acclaimed figures in the ICT sphere will arrive every year to receive the award. Seven years have passed since, and no one now feels skepticism about the success of the initiative. We have truly succeeded and every year we have an opportunity to invite legendary figures in the sphere of ICT who increase the awareness about Armenia and promote our country’s image internationally,” said Musaelyan.
“We are extremely delighted that we have been able to convince Mr. Louis Pouzin to accept the GIT award. His dedication to the design and implementation of the technology is recognized to be the fundamental technology from which TCP/IP was derived. This is what Internet is built upon. He is recognized as an early Father of Internet. Here we accomplish our continued commitment to uphold the very high, enviable and unparalleled standard of GIT Presidential Gold Medal,” Moroyan said.
The Award for Outstanding Contribution to Global IT is important in terms of creating new opportunities for the development of the ICT sphere in Armenia and putting the state on the world’s ICT map as a country that has a huge yet unrealized potential in the sphere of high technologies. VivaCell-MTS is confident that the Armenian youth has exceptional qualities and potential for self-development, and it’s necessary to support them to fully unveil their potential. The Award is also a serious promotion of the ICT sphere among the young generation.
VivaCell-MTS has been the sponsor of the initiative for seven years. The Company has allocated AMD 144.2 million for the realization of the program.