Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամում (FAST) այսօր մեկնարկել է «1991 ստորաբաժանում» ծրագրի նախապատրաստական դասընթացը: Ծրագրով նախատեսվում է ՀՀ զինված ուժերի կազմում ստեղծել նոր հատուկ միավոր, որի գործունեության արդյունքում հնարավոր կլինի իրականացնել միջնաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրների լուծմանն ուղղված գիտահետազոտական նախագծեր և վերլուծություններ:
Տվյալագիտության և արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ հիմնադրամի վեցամսյա դասընթացին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել 17-23 տարեկան 400 երիտասարդ: Թեստավորման և հարցազրույցի փուլերից հետո նրանցից 46-ը կմասնակցեն անվճար դասընթացին:
Դասընթացի մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «Հայ Տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամի ներկայացուցիչներ:
Նշենք, որ նախապատրաստական դասընթացի նպատակն է նախազորակոչային տարիքում գտնվող անձանց տրամադրել լրացուցիչ գիտելիքներ տվյալագիտության և արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ, որի շնորհիվ վերջիններս առավել պատրաստված կլինեն հետագայում «1991 ստորաբաժանում»-ում ծառայություն անցնելու համար։
«1991 ստորաբաժանում» ծրագրի նպատակներից է ապահովել զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձանց շարունակական կրթության, բազմակողմանի զարգացման, մասնագիտական հմտությունների յուրացման հնարավորությունները:
«1991 ստորաբաժանման» զինծառայողները ծառայության ընթացքում ձեռք կբերեն հիմնարար և գործնական գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնց շնորհիվ զորացրվելուց հետո հնարավորություն կունենան անցնել աշխատանքի հենց ՀՀ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումներում՝ շարունակելով կիրառել իրենց ստացած գիտելիքները և զարգացնել դրանք,աշխատանք գտնել առաջատար բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններում, ինչպես նաև ընդգրկվել գիտահետազոտական լաբորատորիաների աշխատանքներում:

Стартовал подготовительный курс программы «Подразделение 1991»
Сегодня в Научно-техническом фонде Армении (FAST) начался подготовительный курс программы «Подразделение 1991».
Программа предусматривает создание нового специального подразделения в Вооруженных силах Республики Армения, в результате деятельности которого станет возможным проведение научно-исследовательских проектов и аналитических работ, направленных на решение среднесрочных и долгосрочных задач.
Около 400 молодых людей в возрасте от 17 до 23 лет подали заявки на шестимесячное обучение Фонда в сфере наук о данных и искусственного интеллекта. После этапов тестирования и собеседования 46 из них примут участие в бесплатном обучении.
В мероприятии, посвященном началу тренинга, приняли участие супруга премьер-министр РА Анна Акопян, заместитель министра НОКС РА Аревик Анапиосян, представители министерства обороны РА и Фонда Центра кибербезопасности Hay Tech.
Целью тренинга является предоставление призывникам дополнительных знаний в области информатики и искусственного интеллекта, что позволит им быть более подготовленными к службе в «Подразделении 1991».
Одной из целей «Подразделение 1991» является обеспечение непрерывного образования, всестороннего развития и профессиональных навыков для военнослужащих.
Во время службы в «Подразделении 1991» военнослужащие приобретут базовые и практические знания и навыки, которые позволят в дальнейшем работать в соответствующих подразделениях Министерства обороны Республики Армения, продолжая применять и развивать свои знания, находить работу в ведущих высокотехнологичных компаниях и участвовать в лабораторных исследованиях.